Autor Tema: The helical model - our solar system is a vortex  (Posjeta: 3717 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
  • Spol: Muški
The helical model - our solar system is a vortex
« u: 09.03.2015. u 13:48:33 sati »
Vidim da je Danijel objavio ovaj video na svom FB profilu:
https://www.youtube.com/watch?v=0jHsq36_NTU&list=PLrhU-AowtrRhfdIo8k1Nw86cJyDUFPWV2

Dakle... ovo je super cool lijepa animacija, ali je (više-manje) potpuno pogrešna.
Diskusija otvorena.
Ukratko - Sunce ne predvodi planete koji se oko njega galaksijom gibaju po heliksu (zavojnici) - ne prema onome što znamo trenutno (a znamo trenutno ipak nešto više od ljudi koji se ne bave fizikom a nagađaju ovakve stvari bez poznavanja osnovnih fizikalnih koncepata)

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: The helical model - our solar system is a vortex
« Odgovori #1 u: 09.03.2015. u 14:53:41 sati »
Naravno da ne kad nema nikakvog otpora u prostoru. Eventualno možda malo predvodi Sunce, a malo pojedini planet.
Iz videa se zaključuje da se Sučev sustav giba okomito na ravninu ekliptike, da li je to točno?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #2 u: 09.03.2015. u 15:10:45 sati »
Ovaj YouTube klip sam poodavno video i čini mi se da se autor vodio idejom helikoidalnog zapisa video signala na video traku, naime sama traka u kaseti se kreće linearno dok video glave postavljene na rotirajući bubanj zapisuju signal pod uglom u odnosu na  putanju trake.
Kad se sve to trodimenzinalno predstavi dobija se helikoid...

Koliko je meni poznato @dag sunčev sistem se u odnosu na galaktičku ravan ne kreće baš pod pravim uglom već oscilira tokom vremena iznad i ispod same ravni.
Ima razmišljanja kako su veliki evolucioni pomori izazvani prolaskom kroz  ravan što navodno izaziva perturbacije u oortovom oblaku te posledično drastično povećanu frekvenciju udara kometa u zemlju, u periodima od 26 miliona godina.

« Zadnja izmjena: 09.03.2015. u 15:29:58 sati od Accuphase »

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #3 u: 09.03.2015. u 15:59:36 sati »
Da budem konkretan stvari zapravo ovako stoje...

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #4 u: 09.03.2015. u 16:19:56 sati »
Nakon što sam prije nekoliko godina po prvi put instalirao program Stellarium, i proučio njegove mogućnosti, taj kut je bio prvo što sam išao istražiti, jer je me oduvijek i zbunjivao i zanimao.

Video je još jedna analiza mlaćenja prazne slame. Osim o tome u kojoj je mjeri autor fulao, po meni nema tu rasprave.

my 2 ¢

300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #5 u: 09.03.2015. u 19:34:27 sati »
Mislim da je potrebno ipak prokomentirati taj video jer izgleda da ga dosta ljudi gleda kao jako interesantan prikaz stvarnosti.

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #6 u: 09.03.2015. u 19:43:14 sati »
Mislim da je potrebno ipak prokomentirati taj video jer izgleda da ga dosta ljudi gleda kao jako interesantan prikaz stvarnosti.

Ako je suditi po broju pregleda YouTube klipa bojim se da si u pravu.

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #7 u: 09.03.2015. u 21:31:09 sati »
Da..
Video sugerira ideju vortex-a kao nekakav misteriozni, univerzalni princip, koji se provlaci od makro skale pa na nize sve do molekularnih dimenzija..
Estetski interesantna ideja mozda, ali sa znanstvenog stanovista potpuno nepotrebna, i moze navesti na krive zakljucke kod sire publike (kao naprimjer, da Sunce "povlaci" planete za sobom.. )
Amater

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #8 u: 09.03.2015. u 21:34:39 sati »
Da..
Video sugerira ideju vortex-a kao nekakav misteriozni, univerzalni princip, koji se provlaci od makro skale pa na nize sve do molekularnih dimenzija..
Estetski interesantna ideja mozda, ali sa znanstvenog stanovista potpuno nepotrebna, i moze navesti na krive zakljucke kod sire publike (kao naprimjer, da Sunce "povlaci" planete za sobom.. )

Pre bih rekao da se neke druge mnogo manje prozaične a mnogo mračnije stvari kriju iza ovoga.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #9 u: 09.03.2015. u 21:49:33 sati »
Meni je video zanimljiv u smislu perspektive gledanja kretanja našeg Sunčevog sustava kroz prostor, kakvog ga do sada nismo imali prilike promatrati. Barem ja. Obično se sve animacije prikazuju kao statično Sunce oko kojega se gibaju planeti i to je to. Ovaj video prikazuje to ali uz to pokazuje i kretanje Sunca u prostoru. Putanje planeta koje se vide u obliku onih tragova pokazuju i treću dimenziju u prostoru. Ne ulazim u rasprave o tome je li to nekakvi "vortex" ili nešto drugo ili treće, pa ono cvijeće i što je već prikazano uz to što me ne zanima i spada u domenu usporedbe mikro na makro, je ionako bez veze. Kako svi znamo, na Facebooku ima svega, svi sve dijele pa je tako do mene došao i taj video i zapeo mi za oko baš zbog načina na koji je istaknuta ta treća dimenzija kretanja, vrlo je efektna i to je sve. Rasprave što u tom filmiću nije ili je točno, prepuštam znalcima struke i zanata. Ja se u to ne mogu upuštati jer nemam dovoljno informacija niti znanja o tome. Eto. :sesir:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |