[- ASTRONOMIJA -] > FIZIKA

The helical model - our solar system is a vortex

(1/3) > >>

duje:
Vidim da je Danijel objavio ovaj video na svom FB profilu:
https://www.youtube.com/watch?v=0jHsq36_NTU&list=PLrhU-AowtrRhfdIo8k1Nw86cJyDUFPWV2

Dakle... ovo je super cool lijepa animacija, ali je (više-manje) potpuno pogrešna.
Diskusija otvorena.
Ukratko - Sunce ne predvodi planete koji se oko njega galaksijom gibaju po heliksu (zavojnici) - ne prema onome što znamo trenutno (a znamo trenutno ipak nešto više od ljudi koji se ne bave fizikom a nagađaju ovakve stvari bez poznavanja osnovnih fizikalnih koncepata)

dag:
Naravno da ne kad nema nikakvog otpora u prostoru. Eventualno možda malo predvodi Sunce, a malo pojedini planet.
Iz videa se zaključuje da se Sučev sustav giba okomito na ravninu ekliptike, da li je to točno?

Accuphase:
Ovaj YouTube klip sam poodavno video i čini mi se da se autor vodio idejom helikoidalnog zapisa video signala na video traku, naime sama traka u kaseti se kreće linearno dok video glave postavljene na rotirajući bubanj zapisuju signal pod uglom u odnosu na  putanju trake.
Kad se sve to trodimenzinalno predstavi dobija se helikoid...

Koliko je meni poznato @dag sunčev sistem se u odnosu na galaktičku ravan ne kreće baš pod pravim uglom već oscilira tokom vremena iznad i ispod same ravni.
Ima razmišljanja kako su veliki evolucioni pomori izazvani prolaskom kroz  ravan što navodno izaziva perturbacije u oortovom oblaku te posledično drastično povećanu frekvenciju udara kometa u zemlju, u periodima od 26 miliona godina.

Accuphase:
Da budem konkretan stvari zapravo ovako stoje...

Vragoder:
Nakon što sam prije nekoliko godina po prvi put instalirao program Stellarium, i proučio njegove mogućnosti, taj kut je bio prvo što sam išao istražiti, jer je me oduvijek i zbunjivao i zanimao.

Video je još jedna analiza mlaćenja prazne slame. Osim o tome u kojoj je mjeri autor fulao, po meni nema tu rasprave.

my 2 ¢

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju