Autor Tema: Koja je najracionalnija metoda istraživanja Svemira?  (Posjeta: 27728 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Koja je najracionalnija metoda istraživanja Svemira?
« u: 11.03.2015. u 17:34:56 sati »
Što vi mislite, kako je najbolje istraživati Svemir (Sunčev Sustav)?

Trebamo li slati ljude okolo, robote ili ulagati u sofisticirane teleskopa na Zemlji ili u orbiti oko Zemlje?

Mnogi kažu kako je slati ljude negdje (Mars, Mjesec, Ceres...) preskupo i preriskantno, tj da taj posao mogu obaviti roboti jednako dobro. Moje je pak mišljenje da bi mi trebali slati ljude na druga nebeska tijela kada se steknu uvjeti za to.

Razlozi ZA:
1) Inspiracija za buduće generacija - gotovo 50 godina nakon Apolla on je i dalje fascinantan pothvat koji je nadahnuo cijele generacije
2) Ljudi su mnogo fleksibilniji, lakše im je obaviti kompleksne zadaće. Primjer: Pošaljemo rover/lander na Mars koji je previše specijaliziran da bi adekvatno istražio pojave na mjestu slijetanja koje znanstvenici nisu predvidjeli, očekival. Kao da Curiosity naiđe na lišajeve, može ih samo gledati ali ne i istraživati.
3) Potrebno je naviknuti ljudi na putovanja Svemirom, jer moramo napraviti svoj "backup" na nekom drugom nebeskom tijelu.

Razlozi PROTIV:
1) Skupo je, više robotskih misija za manju cijenu može obaviti sličan posao
2) Opasno je, ljudi mogu poginuti na putu što bi izazvalo negativan odjek u javnosti i političara koji financiraju. (Osobna opaska: Mislim da smo danas previše cici-mici i da se kao civilizacija bojimo preuzimanja rizika. Astronauti Apolla su imali 50:50 šanse za povratak s Mjeseca i bili su svjesni toga, no opet su dobrovoljno otišli gore.)
3) Previše komplicirano, nemamo tehnologiju i medicinu koja bi nam omogućila putovanje do drugog planeta a da dođemo u dovoljno dobrom stanju da nešto i odradimo tamo.

Molio bih vas još argumenata protiv ili za ili da razradite ove koje sam naveo. Skupljam materijal za sljedeću emisiju Zvjezdoznanca pa želim čuti i vaše mišljenje kako Marko i ja ne bi previše "zabrijali".

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
Odg: Koja je najracionalnija metoda istraživanja Svemira?
« Odgovori #1 u: 11.03.2015. u 18:50:48 sati »
Trebali bismo početi (nastaviti) s Mjesecom. To je jedino nebesko tijelo na koje možemo poslati ljude i započeti kolonizaciju. Na Mjesecu ljudi mogu raditi i živjeti, istraživati i konkretno nešto napraviti pri tome. Na sve druge svjetove trebamo slati robote jer su oni pogodniji, jeftiniji i sigurniji za rad u uvjetima koji tamo vladaju. Čovjek na, recimo Marsu, niti je spreman niti imamo tehnologiju da ga tamo održimo na životu. To je budućnost koja nam tek predstoji u idućim stoljećima. Za sada, čovjek može boraviti i raditi jedino na Mjesecu. Do Mjeseca možemo za relativno pristojan trošak dopremiti i opremu i ljude, održavati ih tamo i istraživati i razvijati tehnološka rješenja koja će jednoga dana čovjeku omogućiti put do Marsa i preživljavanje na njemu. Mars je daleka destinacija za čovjeka, pogotovo u smislu eksploatacije. Mjesec je idući veliki korak koji će čovječanstvu donijeti konkretne koristi. Plutanje do asteroida recimo može biti samo avantura, ništa konkretno se tamo ne može napraviti. To su svjetovi za robote, kao i sve drugo. Naravno, treba razvijati i teleskope na Zemlji kako i teleskope u Zemljinoj orbiti ali i one koji će biti postavljeni na rubovima Sunčeva sustava i pri tome raditi poput interferometara. Znači, čovjeku je mjesto za sada još uvijek u neposrednoj blizini Zemlje, orbiti i Mjesecu, to je još uvijek vrlo zahtjevno, pogotovo kada gledamo da se 50 godina nakon zadnjeg posjeta Mjesecu nismo u stanju tamo osobno vratiti, tako da priče o putu na Mars su samo to - priče.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #2 u: 11.03.2015. u 19:11:21 sati »
Najracionalnije je omjer troškova, rizika i postignuća. Tu je mjesto robotima. Čovjek je neophodan za neke stvari, ali nikud nam se ne žuri. Neće svemir pobjeći. Za kog vraga smo razvili robote, ako oni ne trebaju pripremiti teren za čovjeka. Bez izgrađene baze na Mjesecu vrlo je riskantno slati ljude. Bilo je, je i biti će. Čim kreneš prema izlazu iz magnetosfere jako riskiraš, i od pomisli da neko planira na asteroid ili nedaj bože na Mars meni se digne kosa na glavi (vidi što se tek Danijelu dogodilo s kosom).
I s njim se definitivno slažem da je čovjeku mjesto u LEO ili eventualno uz izgrađenu bazu na Mjesecu.
Moj glas ide za robotske letjelice.

Što se ovog tiče:
(Osobna opaska: Mislim da smo danas previše cici-mici i da se kao civilizacija bojimo preuzimanja rizika. Astronauti Apolla su imali 50:50 šanse za povratak s Mjeseca i bili su svjesni toga, no opet su dobrovoljno otišli gore.)
i ja mislim da smo postali previše ziheraši, ali to je prirodna promjena došla razvojem informatizacije. Čak i u ratovima civiliziranih zemalja nema više juriša na mitraljeze, nego sve više prevladava sigurnosno pitanje. Ne šalješ vojni avion u izviđanje, ako imaš bespilotnu letjelicu.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #3 u: 11.03.2015. u 20:46:15 sati »
Što vi mislite, kako je najbolje istraživati Svemir (Sunčev Sustav)?
...
Da sad ne citiram sve, mislim da si sam sebi odgovorio na postavljeno pitanje.
Ili mi se to čini jer se uglavnom slažem s time što si i sam napisao kao odgovor. A slažem se i s ostalim dosadašnjim odgovorima.

Dakle, teleskopi svakako. Osim njih, naravno da bi najbolje bilo svuda slati čovjeka, ali to definitivno nije racionalno. A postavljeno pitanje je koja je najracionalnija metoda.
Danas najracionalnija metoda je slati robote. I to je tako ne samo za svemir nego i inače svud tu po majčici Zemlji. Jednostavno pogledaj proizvodnju bilo čega. Gdje god se može koriste se strojevi.
Svemir nije nikakva iznimka. Čak štoviše. Tek tamo je najisplativije financijski, dakle najracionalnije, slati robote, letjelice bez ljudske posade.

Ono kad su išli na Mjesec, nisu to išli zato jer su to možda neki zaljubljenici u astronomiju htjeli. Išlo se na Mjesec (i uostalom u svemir) zato jer je to politika odlučila. Bio je hladni rat. To je bio glavni interes za otići "gore".

Danas (i sutra ili kad već) će to biti samo ekonomska računica. Onda kad to bude isplativo. I nikako neće biti kad će neki zaljubljenici u svemir to odlučiti, nego kad će to netko htjeti financirati.
Danas to nitko ne želi. Nema financijskog benefita. Kad ga bude, ići će se opet "gore".

Pa čak i onaj Mars One. Ako netko nanjuši tu financijski profit, onda će poslati ljude gore sa kakvim god ishodom. Pa makar pomrli već na putu do Marsa, već pri izlasku iz naručja majčice Zemlje. Ako ne nanjuši profit, neće ni pokušavati ići. Jedna NASA sama nema toliko love da pošalje čovjeka gore. Multinacionalne kompanije će u budućnosti slati ljude "gore".

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #4 u: 12.03.2015. u 20:46:35 sati »
Dio istraživanja Svemira bi po meni trebao ići u smjeru otkrivanja dokaza postojanja života, unutar i van sunčevog sistema.

Pošto prostor van Sunčevog sistema možemo samo promatrati, taj dio posla se, kao i do sada, može odraditi raznim teleskopima, sa kojima ćemo gledati i slušati preko spektra elektromagnetskih valova. Nepotebno je za tu svrhu slati letjelice van Sunčevog sistema.

Sva tijela unutar Sunčevog sistema, za koja smatramo kako bi mogla pružiti dom nekom obliku života, treba ispitati letjelicama i robotima, ali u dva koraka. Ovaj način iziskuje puno više vremena i resursa, no smatram kako bi povećao vjerojatnost uspjeha misija, kao i moć, opseg i vrijeme samog ispitivanja, jer bi i letjelice i lenderi bili specijalizirani i pripremljeni za taj određeni zadatak. Prvo: šalju se letjelice sa lenderima, sa zadatkom ispitativanja terena i uvjeta na dotičnom nebeskom tijelu, kao priprema za drugi korak, a to je slanje specijalističkih robota/rovera, unaprijed pripremljenih za uvjete na dotičnom tijelu, koji će sa sobom nositi uređaje specijalizirane za (određeni zadatak, u ovom primjeru: ) potragu za životom.

A letove sa ljudskom posadom, za sada, osim onih znanstvenih prema ISS-u ili sličnim obližnjim znastvenim misijama, treba svesti na turističke letove u orbiti Zemlje! :287:

:sesir:
« Zadnja izmjena: 12.03.2015. u 23:28:50 sati od Vragoder »
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Stojko2511

• Astronom
« Odgovori #5 u: 15.03.2015. u 20:16:58 sati »
Moje mišljenje je da su svi "današnji" pothvati brutalno preskupi prema onome što donose. Ne vodim evidenciju ali siguran sam da su cifre sa puuuno nula. Npr sonda za istraživanje Plutona; koja je točno svrha toga?? proći će uz njega slikat ga i možda još koje mjerenje napraviti i to je to a potrošilo se čudo vremena i novaca. Ne kažem da sam protiv novih saznanja ali ako nam je neki viši cilj otisnut se do druge Zemlje onda je bolje ta sredstva utrošiti u razvoj novog načina putovanja i preživljavanja. Ovako samo imamo abnormalne troškove i po ne znam koji put potvrdu da su nam to sve negostoljubivi svjetovi na kojima je pritisak 845000 bara i temperatura -15000 C  i da "MOŽDA" ima vode na 500 km ispod leda....

Moje mišljenje je da smo stali tu di jesmo i da nema dalje dok se ne dogodi neka revolucija i da su sve ovo jaaaako mali koraci (ako uzmemo u obzir da svakom misijom naučimo nešto novo tj pametno za daljnja putovanja). Podržavam ljudsku znatiželju ali treba nekad stat probat nešto drugo.
Povlačim ovdje poveznicu sa zemaljskim istraživanjima; dok nije osmišljen način prekooceanskog putovanja sa navigacijom i dok se netko nije odvažio bila su samo nagađanja. Ovo danas što mi radimo je cijepanje puuuno drva da bi pustili splav do prve hridi i rekli :"Da, ono kamenje tamo je stvarno opasno. Ajmo poslat još jednu".
SkyWatcher 130/900 Newton EQ2

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #6 u: 15.03.2015. u 21:16:20 sati »
onda je bolje ta sredstva utrošiti u razvoj novog načina putovanja i preživljavanja.

Između ostaloga, te misije su upravo to.
Novi pogoni; http://en.wikipedia.org/wiki/Ion_thruster
Manevri; Uzeti uzorak drugog tijela i dovesti ga na Zemlju http://en.wikipedia.org/wiki/Hayabusa
Postojanje određenih elemenata kao resursa za ljudsku misiju.
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 15.03.2015. u 21:18:55 sati »
Ima ljudi koji misle da bi trebalo sve to ukinuti dok se ne riješi glad i nepravde na Zemlji ...
Ali ne može sve stati da bi se fokusiralo na samo jednu stvar, nismo tako dobro organizirani.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #8 u: 15.03.2015. u 21:26:04 sati »
Slanjem svemirskih letjelica na druge svjetove razvija se znanost i tehnologija, nauče se mnoga znanja, iznalaze se rješenja za probleme koje do sada nismo znali, potiče se radoznalost, razvijaju se mnoge grane industrije i znanosti, otvaraju se nova radna mjesta, otvaraju se nova pitanja, jedno vuče drugo tako da ništa nije besmisleno, beskorisno ili neisplativo. :251:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Stojko2511

• Astronom
« Odgovori #9 u: 15.03.2015. u 22:25:51 sati »
Između ostaloga, te misije su upravo to.
Novi pogoni; http://en.wikipedia.org/wiki/Ion_thruster
Manevri; Uzeti uzorak drugog tijela i dovesti ga na Zemlju http://en.wikipedia.org/wiki/Hayabusa
Postojanje određenih elemenata kao resursa za ljudsku misiju.

Slažem se u tome ali i dalje stojim kod toga da su to jaaako mali koraci tj, ubrzat će dolazak istih onih splavova koji će se razbiti uz neko možda novo saznanje. Ipak to treba biti neki malo konkretniji stroj s kojim bi se mogli otisnuti u nešto konkretnije.
Za uzeti uzorak razumijem, treba sve ispitati i tako to ali to smo ovladali i sada se tu apgrejda istraživanje susjedstva a generalno možemo reći da smo dosta toga saznali u zdanjih 20-30 godina tako da nema tu sad nešto više što bi moglo preokrenuti stvar pa da otkrijemo da ako dišemo na jednu nosnicu možemo funkcionirat na Marsu ili nešto slično.
Zaključak naših dosadašnjih misija je da niti na jednom planetu ne možemo živjeti a svako daljnje istraživanje tih planeta nam neće pomoći da odemo di već trebamo ili budemo.

Slanjem svemirskih letjelica na druge svjetove razvija se znanost i tehnologija, nauče se mnoga znanja, iznalaze se rješenja za probleme koje do sada nismo znali, potiče se radoznalost, razvijaju se mnoge grane industrije i znanosti, otvaraju se nova radna mjesta, otvaraju se nova pitanja, jedno vuče drugo tako da ništa nije besmisleno, beskorisno ili neisplativo. :251:
Ima ljudi koji misle da bi trebalo sve to ukinuti dok se ne riješi glad i nepravde na Zemlji ...
Ali ne može sve stati da bi se fokusiralo na samo jednu stvar, nismo tako dobro organizirani.
Nisam baš sad mislio da cijela svemirska znanonost nema smisla i da treba ukinut sve projekte zbog gladi ali i to bi mogla biti posebna rasprava jer bi se sa novcima iz tih projekata moglo školovati veliki broj ljudi a možda i jako puno dobrih ideja
SkyWatcher 130/900 Newton EQ2