Autor Tema: Zašto je baš - 273,15 stepeni(0 K) najniža moguća temperatura ?  (Posjeta: 6679 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Zašto je baš - 273,15 stepeni(0 K) najniža moguća temperatura ?
« Odgovori #10 u: 15.03.2015. u 07:54:19 sati »
Visina temperature u plusu praktično kao što svi znamo nema granica
Temperatura vjerojatno ima granicu i u plusu, barem sto se tice ovog svemira.
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #11 u: 15.03.2015. u 09:18:18 sati »
Nije li ovdje netko opako pobrkao lončiće?
Ako se temperatura mjeri gibanjem onda se ne mjeri volumenom. Ovakav pristup mislim da nema veze s fizikom. I nikako ne stoji primjedba da je izračun volumena samo poslužio za definiciju apsolutne nule. Apsolutna nula kao i svaka druga temperatura morala bi biti definirana isključivo gibanjem.
Je li ovo fizikalna glupost koja se provlači već četvrt milenija? Izbjegavanje suočavanja sa stvarnim problemima definicije gibanja?

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #12 u: 15.03.2015. u 10:44:17 sati »
Evo mene sa bacanjem buba u uho  :zubo:
Tko kaže da se ne može doći na apsolutnu nulu - dapače, može je se i prijeći
Na apsolutnoj nuli ne prestaje gibanje
 [68*

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #13 u: 15.03.2015. u 10:46:12 sati »
Ovako je pisao na istu temu @Frank...
"Zar nije minimalna ekstrapolacija pravca na sjecište s x-osi na grafu ovisnosti V (y) o T (x) pa ispadne da je T(min) 237.15K. A na drugu stranu pravac teoretski može u beskonačno.

Iako je i T(min) teorijski pojam koji možemo samo asimptotirati, kao i c. Pretpostavljam da je i T(max) teorijski pojam, Mora stanje materije biti ograničeno i nekom gornjom vrijednosti koja onda rezultira, pretpostavljam, onda i nekim apstraktnim stanjem tvari."

Te tako ja ništa novo praktično rekao, samo sam vizualizacije radi malo pojednostavio stvari.

Još jednom, apsolutna nula je vrednost koja se NE MOŽE dostići, može se samo asimptotski približiti istoj, nešto poput brzine svetlosti(c).
Druga stvar su kvantni fenomeni, ranije pominjana supravodljivost i superfluidnost, oni nisu povezani sa osnovnim fizičkim zakonima o kojima je ovde u suštini reč, već mnogo dubljim i složenijim stvarima, što nikako ne znači da se ne trebamo upustiti u razgovor o njima naravno vodeći računa o tome da se ne ode previše u apstrakciju jer onda se gubi interesovanje većine zbog nerazumljivosti.

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #14 u: 15.03.2015. u 11:23:57 sati »
Tko kaže da je se ne može dostići? Čak smo se dotakli te teme na jednom predavanju prije godinu dana. To je prvi put da sam ja čuo ideju negativne apsolutne temperature (profesor se bavi kvantnom kemijom inače - masu star tip  :zubo: )
Ipak, jedna stvar jest točna - ništa nije hladnije od 0K. Ubiti... negativna apsolutna temperatura je... uber masu "topla"
Na temperaturnu skalu se može promatrati kao na kružnicu umjesto pravca. Dakle, kreneš od pozitivne apsolutne temperature, zagrijavaš i nakraju... dođeš do negativne apsolutne temperature (u teoriji). Ja se sigurno ne mogu ovdje oko toga previše raspričati jer bi ja morao puno više proučiti tu temu da je mogu matematički prožvakati, a osim toga... ovo je tema koja je malo na rubu. Rade se ozbiljni znanstveni članci baš na ovu temu.
Još jednom je bitno naglasiti kako ne postoji stanje mirovanja, pa tako ni na apsolutnoj nuli (ovo je bitnije za razumijetinego negativnu apsolutnu temperaturu).

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #15 u: 15.03.2015. u 11:37:35 sati »
Moja malenkost nije nigde pominjala da na temperaturama bliskim apsolutnoj nuli prestaje svako kretanje materije, štvaviše fenomen superfluidnosti odnosno izostanak viskoznosti(analogno trenju kod čvrstih tela) u tečnom He 4 upravo to i potvrđuje.

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #16 u: 15.03.2015. u 11:42:22 sati »
Ma nisam ja ni mislio da ste vi to napisali. Netko je napisao prije.
Iako... Superfluidnost i slični kvantni efekti se događaju već na temperaturama iznad apsolutne nule. Ja samo napominjen da i na temperaturi (točno) apsolutne nule čestice imaju energiju.

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #17 u: 15.03.2015. u 11:48:42 sati »
Ma nisam ja ni mislio da ste vi to napisali. Netko je napisao prije.
Iako... Superfluidnost i slični kvantni efekti se događaju već na temperaturama iznad apsolutne nule. Ja samo napominjen da i na temperaturi (točno) apsolutne nule čestice imaju energiju.

To već ne sporim, niti ima razloga da na 0 k(doduše nemogućih) čestice nemaju energiju.

Jedno zanimljivo pitanje, postoje li analogno "visokotemperaturnim supraprovodnicima" oko čega se digla velika buka u naučnim krugovima pa i javnosti krajem 80-ih godina i "viskotemperaturni superfluidi", budući da iste kvantne pojave stoje iza oba fenomena?
Pitam zato što ama baš nigde nisam našao ništa na tu temu a jeste krajnje intrigantno, tu su verujem slažemo.

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #18 u: 15.03.2015. u 11:56:30 sati »
Vjerojatno niste našli jer se ne može naći. BCS toerija supravodljivosti uopće ne može objasniti visokotemperaturnu supravodljivost i ustvari još uvijek nemamo teoriju za to područje. Velik broj nobelovih nagrada se dodjeljuju u tom području. Čak i za najmanje napretke.

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #19 u: 15.03.2015. u 12:03:38 sati »