Autor Tema: Najudaljenija galaksija  (Posjeta: 5318 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Miro1

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Najudaljenija galaksija
« Odgovori #20 u: 15.05.2015. u 21:00:55 sati »
Ovo me najviše zbunjuje kod "horizonta dokučivog": ako takvo nešto postoji, kako onda možemo vidjeti(čuti/snimiti) pozadinsko mikrovalno zračenje? :111:

Jure, 7c, predzadnja klupa... :287:

Zato kaj pozadinsko mikorvalno zračenje postoji i unutar našeg horizonta. To je "pištolj koji se još dimi" Velikog praska. I ima ga svugdje. Jer se i Veliki prasak dogodio svugdje.
« Zadnja izmjena: 15.05.2015. u 21:04:24 sati od Miro1 »
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #21 u: 15.05.2015. u 21:23:11 sati »
Zato kaj pozadinsko mikorvalno zračenje postoji i unutar našeg horizonta. To je "pištolj koji se još dimi" Velikog praska. I ima ga svugdje. Jer se i Veliki prasak dogodio svugdje.
Miro, idući put kad sam kod frenda na Vrbanima, zovem na cugu u Regatu ili Pink!!! :106: :D
« Zadnja izmjena: 15.05.2015. u 21:40:49 sati od Vragoder »
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Miro1

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #22 u: 15.05.2015. u 21:36:44 sati »
Ma kak me zanimala astronomija, a bio sam iz nepoznatog razloga prelijen nešto praktično raditi tako sam lagano skrenuo u teorijsku fiziku. Neke stvari znam, naravno ne detaljno, ali pročitao sam nešto knjiga. A ako te zanima ovo ti je jedna dobr astranica gdje imaš par tečajeva. Recimo specijalna teorija relativnosti sa matematikom i bez nje. Brian Green vodi predavanja i jako je zanimljivo. Treba se samo registrirati. Dio koji se zove Scienece unpluged su ti kratki vide koje se isplati pogledati i ima ih more.

http://www.worldscienceu.com/

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #23 u: 20.07.2015. u 00:49:43 sati »
Vragoder, evo dobrog & pitkog štiva, kao stvorenog za ovu temu, reč je o jednom od "čuvenih dečijih pitanja" u nauci znanog kao "Olbersov paradoks" iliti...

Zašto je noću tamno - Galaksija 185(9-1987)

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #24 u: 23.07.2015. u 10:41:58 sati »
Dobar članak, što ide prema kraju to je sve interesantniji! :115:

Osnove o vezi između širenja Svemira i horizonta kojeg možemo promatrati, sam polovio iz DeGrassovog Kozmosa, ali članci su, naravno, puno opširniji i zanimljiviji.

:sesir:

EDIT: LOL!!! Zatvorim ovaj članak, otvorim skyandtelescope.com, i dočeka me članak "Zašto možemo vidjeti u tami", o tome kako zbog sjaja atmosfere, zvijezda i zodijačkog svjetla, a nakon što nam se oči priviknu na mrak, za promatrače ne postoji potpuno tamno nebo! 8)

slika preuzeta sa skyandtelescope.com
« Zadnja izmjena: 23.07.2015. u 10:59:21 sati od Vragoder »
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Miro1

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #25 u: 04.03.2016. u 13:57:24 sati »

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #26 u: 04.03.2016. u 15:04:42 sati »
Ovo me malo potaknulo da pogledam kada je svemir bio dovoljno rijedak da se kroz njega moglo plivati, i dovoljno hladan/topao da bismo u njemu mogli plutati u majici kratkih rukava.  :mrgreen:

Prema ovoj stranici http://pages.uoregon.edu/jimbrau/astr123/Notes/Chapter27.html gust poput vode bio je negdje na početku nuklearne faze, cca malo iza 100 sekundi nakon BB! Dosta rano, nisam to očekivao ... a nije ni potrajalo baš dugo, tako da bi nam plivanje trajalo iznenađujuće kratko vrijeme, a i medij bi nam postajao vrlo brzo previše rijedak pa ne bismo mogli nikako ubrzavati. To bi više sličilo na mahanje po zraku bez imalo efekta. Temperatura mu je tada još nažalost bila puno previsoka za kratke rukave, oko 1.000.000.000 K.

E sad, kratki rukavi ulaze u igru negdje dosta brzo nakon plivanja, cca 200.000.000 g kasnije. To bi bilo pred kraj atomske faze, kada već postoji i materija kakvu poznajemo. Pretpostavljam da smo tako ležerno odjeveni mogli po svemiru tada lutati možda i stotinjak godina. Prava uživancija ... eh gdje su ta vremena!
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline c2

• VanZemljak
    • c2-astro.pondi.hr
« Odgovori #27 u: 04.03.2016. u 15:33:26 sati »
Baš ti je bilo lijepo  :106:
I go unseen.
All shall be revealed.