Autor Tema: vodena leća  (Posjeta: 2788 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline deamon

• ZvjezdoZnanac
  • Spol: Muški
vodena leća
« u: 03.09.2007. u 13:41:30 sati »
Poštovanje svima.
Nemam baš mogućnosti baviti se brusenjem "pravih leća"...mozda jednom u budućnosti...

Pitanje: koliko je istražena mogućnost "izrade" leće uz pomoć vode, recimo kada bi se našao neki stakleni kalup skroz proziran koji bi se napunio i začepio vodom, ili recimo nekakav savitljiv materijal(kao rožnica recimo od oka-plastika...., nemam pojma....).
Ovdje ne bi bilo ograničenja doista premda ne znam dal je profesionalno to itko napravio u svijetu pa vas molim da mi objasnite kako to ide.
Vjerojatno neću ni pokušavat doma to raditi, možda da ubijem zlatnu ribicu i uzmem joj kalup :)
Nekako mi se čini blesavim pitanje...

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
Odg: vodena leća
« Odgovori #1 u: 03.09.2007. u 13:58:20 sati »
Pozdrav i dobrodošao!

Optika za teleskope ima preciznost izraženu u nanometrima (odnosno odstupanje leće ili zrcala od idealne parabole mjeri se u 100-njak nm) i ako materijal nije savršeno krut uvijek dolazi do deformacija i pogoršavanja slike. U slučaju vodom ispunjene šuplje leće mislim da bi deformacije bile prevelike da bi takva leća bila upotrebljiva, barem u ovom našem amaterskom svijetu.
Inače, puno je teže brusiti leće nego zrcala za teleskope, tako da se amateri uglavnom niti ne bave brušenjem leća. Naime, da bi ispravio kromatsku aberaciju, moraš napraviti akromatsku leću (http://en.wikipedia.org/wiki/Achromat). Akromatska leća se sastoji od barem dvije leće koje savršeno prianjaju jedna uz drugu, tako da moraš brusiti barem tri površine tako da budu što bliže jedna drugoj i savršenoj paraboli. Kod zrcala brusiš samo jednu površinu i zbog toga je puuuuno lakše napraviti zrcalo nego leću. To se uostalom vidi i na cijenama reflektorskih teleskopa (sa zrcalom) koji su za isti promjer puno jeftiniji od refraktorskih teleskopa (sa akromatskom lećom). Najskuplji su takozvani tripleti koji se sastoje od čak tri leće, čime se broj brušenih površina penje na 5!
Lee G' Njanag Radele, poznati oblik galakticke inteligencije s vodenog planeta   {^~§:.}

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Swedruza Observatory
« Odgovori #2 u: 03.09.2007. u 14:53:42 sati »
Moze jedino zrcalo za teleskop od zive...... :mrgreen:
http://www.math.iupui.edu/m261vis/LMirror/LMirror.html

Offline deamon

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #3 u: 03.09.2007. u 15:15:44 sati »
hvala ljudi.

Offline bojan

• AstroOdisej
  • **
  • Amater
« Odgovori #4 u: 04.09.2007. u 00:52:08 sati »
To je stara ideja iz SF literature (oil lens).
Prije par godina sam pokusavao patentirati nesto slicno (za podesljive naocale.. to je kad sam sa uzasom ustanovio da mi trebaju :shock:)  pa sam malo trazio po webu, nije li netko to vec napravio.. i odustao sam jer sam nasao par desetaka patenata (US Patent office) koji pokrivaju SVE pa i vise nego li je meni ikad palo na pamet....
Amater