Autor Tema: Comets (beta testiranje)  (Posjeta: 6581 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline croman

• Mjesečar
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Comets (beta testiranje)
« Odgovori #10 u: 30.07.2015. u 19:05:05 sati »
E, sad radi.  :D

I kakav je program? Jel treba nešto izmjeniti, nešto novo dodati čega sad nema?
Nije to još sve gotovo, imam još ideja koje moram implementirati, ali me zanima mišljenje drugih.

Offline Mladen

• AstroOtkrivač
« Odgovori #11 u: 31.07.2015. u 10:47:34 sati »
Zgodan je ovakav kakav je.  :106:
Doduše, bilo bi odlično imati prikaz položaja kometa na zvjezdanoj karti, ali pretpostavljam da je to ogroman posao.  :sesir:

Offline croman

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #12 u: 31.07.2015. u 21:58:36 sati »
Zgodan je ovakav kakav je.  :106:
Doduše, bilo bi odlično imati prikaz položaja kometa na zvjezdanoj karti, ali pretpostavljam da je to ogroman posao.  :sesir:

A da, dosta je to posla i nije mi to trenutno u planu.
Ali bas zbog toga sam napravio Export elemenata. Moj program može exportati 18 različitih formata, samo odaberem format koji određen planetarij koristi, moram znati koji datoteku on učitava, tamo exportam i voila. Često u svom programu filtriram po raznim parametrima i onda exportam filtrirane liste.

I evo kako ja to npr radim. Koristim dosta planetarija od kojih su neki Cartes du Ciel, CyberSky, Stellarium itd
I sad npr za CdC. On koristi TheSky format. TheSky je isto planetarij, ali eto CdC koristi isto taj format za elemente kometa. I onda u ovom svom programu odaberem Edit -> Export, odaberem TheSky kao export format. CdC za komete koristi datoteku"X:\Program Files\Ciel\cat\planet\Cometes.dat". U svom programu na export formi na browse odaberem tu datoteku i tu exportam svoju listu. Kad pokrenem CdC on učita tu listu i tu na kartama vidim gdje je koji komet.
Ili npr CyberSky. On koristi MPC format, datoteka je Documents\CyberSky 5\Data\Comets\Comets.txt. Tu exportam listu iz svog programa, pokrenem CyberSky i on sad učita tu listu.
I tako dalje...

Offline croman

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #13 u: 18.08.2015. u 14:46:56 sati »
Sad sam se sjetio da je 15.08. "istekla" zadnja verzija.
Imam spremnu novu verziju koja donosi dosta novosti i poboljšanja. Stavim je večeras pa ako tko bude htio isprobat.

Offline croman

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #14 u: 20.08.2015. u 16:04:21 sati »
Dostupna je nova verzija, Beta 4. Link za download je u prvom postu.

Što je novo?

- Za izračun efemerida se može odabrati više kometa, a ne samo jedan.
U izračun ulaze svi kometi sa liste, ne može se selektivno birati. Zato od sada postoji mogućnost naprednijeg filtriranja. (zadnja točka)
Kod izračuna za više kometa treba biti oprezan, jer ako se odabere puno kometa i širok raspon za izračun, ovisno o PC konfiguraciji može naravno potrajati. Meni npr za cca 1000 kometa za period od 3 mjeseca po intervalu od jednog dana treba oko 5 sekundi, što je meni još prihvatljivo. Sam izračun ne traje puno, nego prikaz teksta na formi. Zato postoji mogućnost filtriranja izlaznih rezultata po udaljenosti od Sunca i Zemlje, te po magnitudi. Na taj način se višestruko ubrzava sam proces izračuna i prikaza.

- Za prikaz grafa magnitude se također može odabrati više kometa, a ne samo jedan.

- U OrbitVieweru u multiple modu kad je uključen prikaz orbita kometa, prikazuju se orbite za zadnjih 50 odabranih kometa. Kad se odabere određeni komet dodaje se na kraj liste i prikazuje se njegova orbita. Iz liste se miče prvi komet i njegova orbita se više ne prikazuje. Osim naravno ako se ponovo odabere. Namjerno nema mogućnosti prikaza orbita svih kometa, jer ako ih je učitano npr 300, sa prikazom orbita se ništa drugo ni ne vidi

- Na Database formi su od sada 2 taba. Ephemeris i Orbital Elements.
Ephemeris prikazuje efemeride odabranog kometa i tendenciju rasta/pada određene vrijednosti.
Orbital Elements prikazuje kako mu i ime kaže orbitalne elemente odabranog kometa.

- Naprednije filtriranje. Više nema predefiniranih filtera, nego se dinamički mogu dodavati, brisati i mijenjati.

- Sortiranje po više parametara

- Puno manjih novosti i ispravaka bugova.

Screenshoti

Offline croman

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #15 u: 20.09.2015. u 02:29:16 sati »
Dostupna je nova verzija

Verzija 0.8
- mogućnost odustajanja od izračuna ako dugo traje
- mogućnost odabira boja na grafu magnitude
- dodana About forma
- mnoga druga manja poboljšanja

Download

Offline croman

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #16 u: 01.05.2016. u 15:01:17 sati »
Evo nakon malo više od pola godine, stiže novi update

Verzija 0.8.1
- modul graf:
- 2 nove vrste grafa: udaljenost od Sunca i udaljenost od Zemlje
- prikaz detalja prelaskom miša preko grafa
- Orbit Viewer:
- veći zoom
- odznačavanje kometa (klik u prazno)
- markiranje kometa (tipka Enter)
- filter po datumu
- poboljšane tipkovničke kratice (Help -> Controls)
- mnoga druga poboljšanja

Download

Sljedeća verzija će donijeti jednu novost. Moći će se pisati skripte za Orbit Viewer, koje će svojim izvršavanjem upravljati prikazom. Pomicanje lijevo/desno, zoom, označavanje i markiranje kometa, pokretanje simulacije itd itd