Autor Tema: Svjetleći cirkus u Virovitici  (Posjeta: 6273 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Svjetleći cirkus u Virovitici
« u: 11.07.2015. u 21:56:18 sati »
Jučer je otvorena "šetnica" u Virovitici. Obnovljena je zgrada palače Pejačević, a gradski oci su ju osvijetlili s milijun svjetiljki koje svijetle i gore, i dolje, i po zidovima, i po drveću i... Njima je to lijepo.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline tsestan

• AstroBrbljavac
  • *
Odg: Svjetleći cirkus u Virovitici
« Odgovori #1 u: 12.07.2015. u 00:29:34 sati »
Baš je lijepo, ne znam zašto se protiviš napretku :D
203mm Dobson DRACO-8 Skywatcher FLEX
Bytrek 8x45

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #2 u: 12.07.2015. u 08:29:18 sati »
Ja sam vas samo izvijestio o tome, otkud znaš da sam antiprotivan ljepoti šarenosvjetlećih fotona u mraku Virovitice? Ha? Ha? :287:

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #3 u: 12.07.2015. u 08:44:37 sati »
No, neovisno o tome, ono što danas nazivamo palača Pejačević, nikada nije bila palača. Naime, to su bile odaje za dvorske sluge, šupe za alat, štenare i konjušnice za gospodske životinje. Zbog arhitekture, to je danas zaštićeni spomenik koji je godinama propadao. Nakon duuuugog vremena obnove, napokon je ta zgrada stavljena u funkciju i moram priznati, vrlo su je lijepo uredili.

Želja gradskih čelnika je da to postane nekakvo "središte kulture" u Virovitici. Uređen je okoliš oko obnovljene zgrade, a dio toga je i to more svjetla u kojemu se noću kupa zgrada. Kako nisam tamo bio osobno otkako je to ovih dana pušteno u pogon, ne mogu reći svoje dojmove, no na slikama to izgleda istovremeno i prekrasno i zabrinjavajuće. Ovisi iz kojega kuta to gledamo. Sve je to relativno, kako bi rekao gospon Einstein. Kada se budem prošetao onuda znat ću nešto više, možda i nije tako strašno kako izgleda, možda je samo - lijepo. :286:

Offline dodo

• Biser Galaktike
« Odgovori #4 u: 12.07.2015. u 09:04:41 sati »
jučer sam po danu tamo prolazio, od strane ispred crkve, i bas sam se razocarao kako su sve uredili. meni je to grozno. dobro da jos nisma vidio nocni vatromet, jer bi me strefilo srce vjerojatno.
meni je isto "palaca" i njeno dvoriste super, ali ovo ostalo, ajmeee..
 [55*
200/1200 SkyWatcher Dobson

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #5 u: 12.07.2015. u 16:04:53 sati »
Priznajem da danas ima različitih pristupa u obnovi i novoj namjeni povijesnih građevina.
Ja bih trg između dva najstarija objekta u gradu ipak drugačije definirao, tj. koliko-toliko sukladno povijesnom razdoblju kojemu pripadaju.
Ako je konzervator inzistirao na metalnim vratnicama na Palači, a dopustio da opločenje trga, fontana, rasvjetna tijela i klupe pripadaju 21. stoljeću meni tu nešto ne štima.
Mislim da bolji sklad, tj. cjelovit pristup očuvanju povijesnoga identiteta pokazuje Gornji grad u Zagrebu, Osijek, Varaždin, Bjelovar i ostali gradovi....  :sesir:
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #6 u: 12.07.2015. u 18:17:00 sati »
Apsolutno! Evo, sad sam se prošetao onuda i zapazio ovo:

- Nisam vidio niti jednu svjetiljku koja osvjetljava odozgo prema dolje"
- Uz samu zgradu mnoštvo je LED lampica koje svijetle iz nogostupa prema gore!!!
- Svako malo iz nogostupa se također mogu vidjeti "konzerve" s halogenim žaruljama koje svijetle prema gore!!!
- U podnožju stupova za zastave, iz poda pored svakog stupa je i halogena konzerva koja svijetli - prema gore!
- Po cijeloj šetnici nalaze se neke gljivaste lampe.
- Posvuda ima i stupova veličine cca 1 metar koji na vrhu također imaju svjetla.

Zaključak: što se tiče svjetlosnog onečišćenja ovo je katastrofa, napravljeno je sve kako bi se svjetlosno onečišćenje, ne smanjilo nego povećalo. Ekološka rasvjeta o kojoj ćemo sigurno imati prilike slušati i čitati svodi se na LED i halogenu tehnologiju koja je apsolutno pogrešno postavljena i to na svim mjestima gdje god su ju postavili.

Ukratko - KA-TA-STRO-FA!!!

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #7 u: 13.07.2015. u 00:15:27 sati »
DOLJE SVJETLA!!!
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline igasparic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #8 u: 13.07.2015. u 07:59:49 sati »
Približavaju se izbori. Vidim da se i u Koprivnici i okolici sve jače trude da nas "prosvjetle" ...

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #9 u: 14.07.2015. u 03:19:30 sati »
U noćnoj sam pa sam iskoristio priliku maloprije obići šetnicu. Prvo što sam očekivao je more blještavila, ali... Čini mi se da ga nema. :shock:

Mnoštva svjetla da, ali ne i bliještanja. Ledice u nogostupu svijetle, nisu okrenute prema ljudima nego u zid pa ne udaraju direktno u oči. Ono što sam mislio da su halogene "konzerve" su isto LED "konzerve", one kod stupova za zastave ne rade još. LED svjetla koja osvjetljavaju zidove se ne raspršuju van zidova. Koliko sam se god trudio gledati "bježi" li svjetlo van zidova, nisam uspio to vidjeti. Trik je u tome da ta stara zgrada ima one nadvoje na krovu pa upravo to sprječava svjetlo da osvjetljava nebo, a gore su i oluci koji dodatno zatvaraju put svjetla prema nebu. Pametno odigrano moram priznati. Onaj koji je projektirao ovu rasvjetu je dobro odradio svoj posao. :106: Svjetlo je difuzirano i raspršeno, a nije blještavo. [71*

To je što se tiče zgrade.

Što se tiče šetnice, tu isto ne nedostaje svjetla. Možda ga je previše, a možda ga je baš taman. Meni se svidjelo, te gljivaste svjetiljke svijetle prema dolje, visoke su otprilike do koljena i kada sam se našao među njima, osjetio sam nekakvo ushićenje! :125: To mi se već dugo nije dogodilo, pogotovo u vezi svjetla, kao da se nalazim u nekakvoj bajci okružen svjetlećim cvjetovima. :287: Nešto nevjerojatno. Poželio sam zaplesati među njima, možda s nekakvim šarenim kišobranom u ruci. :255: Pod dojmom sam još uvijek i moram reći da onaj tko je to zamislio i izveo, zaista zna jako dobro što radi. Vidi se da je vrhunski majstor svog zanata i skidam mu kapu. :sesir: Siguran sam da ćemo za Dan grada čuti sve o tome.

Onda sam prošao kroz prolaz zgrade u unutrašnjost i izašao u dvorište. Tamo je također svjetleća priča. Puno LED svjetala ugrađenih u podove, u travu i sva su prigušena. Ta svjetla su tu da daju laganu sjenu, da osvijetle ali da ne budu previše istaknuta. Opet majstorski odmjereno. :106: Iz travnjaka su izašle prskalice i prskale travu. Prvo ih nisam vidio, samo sam ih čuo, a onda sam ih i osjetio i ugledao. Fino izvedeno, rade po noći, a preko dana su uvučene i ne primjećuju se. Sve u svemu, čini mi se da je taj cijeli projekt uređenja palače Pejačević zbilja kvalitetno odrađen i da je ova igra svjetla okolo iste dobro isprojektirana i odrađena. :215:

Pokušao sam hodati i gledati vide li se zvijezde, no oblačno je bilo pa ih nisam mogao gledati. Ako bih to išao usporediti sa osvijetljenošću centra grada, s onim lampama na stupovima po centru, reklamama i osvijetljenim izlozima, rekao bih da ovo ne utječe bitno na povećanje količine svjetla. Mislim, utječe naravno, ali je takvo da nije agresivno. Pogotovo što je zgrada okružena drvećem koje uspješno štiti da se svjetlo ne širi daleko.

U bazenu gdje će biti voda ili vodoskok nalaze se lampe koje svako malo mijenjaju boju. Tko zna kako će to izgledati kada puste vodu unutra, no ako je suditi po onome što sam vidio do sada, moglo bi jako lijepo izgledati. Eto, to su moji utisci kao građanina i kao astronoma. Mislim da se našla nekakva dobro odmjerena sredina, ima svjetla, možda malo previše lampi, a možda baš taman, ovisi kako gledamo. Snimao sam malo i mobitelom, slike ću staviti na Picasu kada dođem kući. Mob nema baš neku kvalitetu i naročito po noći se ne snalazi najbolje, no vidi se ono što se treba vidjeti. Lampe su malo prenaglašene ali to je stoga da se može vidjeti njihova okolina, u stvarnosti to nije tako, trebao bih to snimati svojim Canonom koji mi, naravno nije bio pri ruci. :286: