Autor Tema: Znanstvena i sistematska opažanja astroforumaša  (Posjeta: 2610 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Znanstvena i sistematska opažanja astroforumaša
« u: 02.08.2015. u 16:05:57 sati »
Primijetio sam da nam nedostaje rubrika u kojoj bismo barem popisali ono čime se bavimo, a da to spada u znanstvena opažanja ili sistematska opažanja. Dakle, riječ je o aktivnostima astroforumaša koje se mogu svrstati u znanstvene aktivnosti i one koje zahtijevaju sistematski pristup opažanjima svemirskih objekata.

Mi smo astronomi amateri no to ne znači da ne radimo znanstvene stvari prilikom naših amaterskih aktivnosti.

Ova će rubrika biti zalijepljena kako ju ne bismo trebali tražiti.

Ja u zvjezdarnici Apollo, ali i od ranije, radim nešto od toga, a to je sistematsko praćenje aktivnosti Sunca. O tome ionako sve znate, a za one nove, koji ne znaju, riječ je o ovome:

Opažanje Sunca
Zvjezdarnica Apollo
Zvjezdarnica "Apollo"
Zvjezdarnica Apollo - na Picasi
Danijelov brlog

Dakle, radite li nešto, a što bi se uklapalo u ovu temu, stavite to ovdje i predstavite svoj rad. :106: [71*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
Odg: Znanstvena i sistematska opažanja astroforumaša
« Odgovori #1 u: 03.08.2015. u 05:31:16 sati »
Odlicna ideja da se to malko sistematizira..
Mozda mozes prebaciti i "moju radiostronomiju" ovamo?
Amater

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #2 u: 03.08.2015. u 06:45:55 sati »
Nemam šta prebacivati, samo napiši ovdje čime se baviš i stavi link na tvoju temu. [71*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Ivan H

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #4 u: 08.08.2015. u 13:56:14 sati »
Zadnjih ca. 6 mjeseci vizualno pratim varijabilne zvijezde iz AAVSO Legacy Long Period Variables programa. Nije potrebna neka skupa oprema; do sad sam ih pratio dalekozorom (do 9 mag), a sad sa Shorty-jem mogu ići do 11 mag (12-te u idealnim uvjetima).  :130:

https://www.aavso.org/suggested-stars-visual-observers

Naravno, ciljevi i način promatranja se bira prema raspoloživoj opremi. Postoje i naprednije sekcije za CCD, DSLR i PEP fotometriju, za što je potrebna i "malo" kompleksnija aparatura. Na našem području je Gregor Srdoč autoritet za fotometriju. Otkrio je na stotine novih varijabilnih zvijezda, a kasnije prešao na otkrivanje egzoplaneta istim postupkom. Ima samo Meade LX600...  :283:

Uglavnom, AAVSO ohrabruje vizualno promatranje i treba što više prijavljenih promatranja. Podaci se koriste za znanstvena proučavanja. Nije komplicirano. Treba se samo registrirati, proučiti upute, odabrati ciljeve, isprinati karte, a nakon promatranja prijaviti rezultate. Sve je detaljno i razumljivo objašnjeno. Sva promatranja koje neki registrirani korisnik prijavi se lako mogu pregledavati ili download-ati. Tako da nije potrebno voditi neku posebnu bazu podataka.   

Za sve varijabilne zvijezde se može isprintati svjetlosna krivulja. Za primjer u prilogu je krivulja od zadnjih godinu dana za V Umi koju sam zadnju promatrao i procijenio na 8.4 mag. Radi se o semi-regularnoj varijabilnoj zvijezdi tipa B (crveni div s iregularnom krivuljom), koja u periodu od 73 dana varira od ca. 7.0 do 8.7 mag. Ima razne opcije za ispis podataka, kao npr. da se istakne određeni promatrač. Na krivulji s vizualnim procjenama se vidi i moj skroman doprinos označen plavim križem.

Na AAVSO stranicama postoji puno sadržaja za proučavanje iz područja stelarne evolucije i astrofizike, ali također iz praktične astronomije i raznih znanstvenih projekata gdje profesionalni astronomi i znanstvenici traže i trebaju asistenciju i podatke astronoma amatera.

https://www.aavso.org

Mislim da je to jedan dobar način da se spoji strast za zvijezdama i astronomijom sa znanstveno korisnim doprinosom, a da nije potrebno potrošiti stotine tisuće kuna na astro opremu.

GSO Dobson 250/1250; SW ST120/600; SW ST80/400
ES 14mm 100°, TS 5mm 110°, 30mm 2" Erfle, Gold Line 20mm, Gold Line 9mm, SW PLanetary 4mm
Big Barlow 2x ED 2", OIII 2"
www.aavso.org