Autor Tema: Skiciranje  (Posjeta: 67662 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Online Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Nešto što duže vrijeme niste vidjeli
« Odgovori #20 u: 02.11.2007. u 00:04:20 sati »
Evo i M45 kroz Frankova 150 Dobsa

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #21 u: 02.11.2007. u 09:09:34 sati »
Tvoj double cluster bi odmah prepoznao.. jako dobro izgleda!
Rijetko ti u potpisu skice vidim 300tku.. kaje, sad ga ti se neda vaditi?
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #22 u: 02.11.2007. u 10:44:50 sati »
Evo i M45 kroz Frankova 150 Dobsa

Jeste li sigurni da M45 nema više detalja? Meni se čini da kroz dalekozor vidim barem duplo više zvijezda tamo...
Trolor

Online Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #23 u: 02.11.2007. u 13:54:38 sati »
Tvoj double cluster bi odmah prepoznao.. jako dobro izgleda!
Rijetko ti u potpisu skice vidim 300tku.. kaje, sad ga ti se neda vaditi?

Dok ne nabavim stolac za peglanje niš od skica s tristotke. Ostat ću paraliziran ako bez stolca budem skicirao.

@Todor

Ucrtao sam sve što sam vidio, možda ak sam koju zvijezdu preskočio. Kroz 20x80 imaš šire vidno polje pa ti je zbog toga percepcija drugačija. Na skici se vidi dosta tamnih zvijezda, oko 70 ukupno. Morao sam tamnije dosta potamniti da pokažem realnije raspon magnituda.

Online Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #24 u: 05.11.2007. u 23:19:36 sati »
Večeras sam čak dva sata bio za teleskopom. Pobjegao sam na uzak prostor između oraha, susjedove kuće i garaža odakle se s jedne strane vidio Mali Medvjed, Zmaj, Cefej i Labud okupanih LP-om Zagreba, a s druge strane Pegaz, Ovan, Trokut, većina Andromede i nešto Kasiopeje. Taj uski dio neba odlučio sam iskoristiti najbolje što sam mogao. Nakon zajebane kolimacije (nemam lijepe riječi, sav sam se smotao u mraku i zakomplicirao stvari) prebacio sam se u potragu za NGC6543. Slučajno sam, na svu sreću, u finderu naciljao krive zvijezde i našao NGC 6503 i NGC6340. Prva, 6503, je fakat svijetla, nisam vjerovao da je kroz LP vidim tako jasno. Definitivno bi mogla biti galaksija u Messierovom katalogu. NGC6340 je pak bila tamna, malena i neugledna. Nakon malo švrljanja po tom dijelu neba otišao sam do NGC6543 i fino se nauživao u pogledu na uber sjajnu zelenkastu mrlju. U finderu se vidjela. Žestoko!!! Na 250x  mogao sam vidjeti da maglica ima sjajnije rubove, neke veoma tamne izdanke oko rubova koji su se na mahove vidjeli i malu točkicu u sredini, zvijezdu, koja se vidjela oko 15% vremena. S obzirom da je zvijezda oko 14.4 (neznam točno) magnitude oduševljen sam postignutim. Nakon Zmaja prebacio sam se na Pegaz i galaksije u njemu. Ostao sam razočara pomalo. NGC7331 nije pokazala nikakve nove spektakularne detalje, NGC7217 je bila ista kao i u 200mm. Jedino sam konačno uspio upecati jasno oba člana para galaksija NGC7332 i NGC7329. Lijep prizor. Poslije Pegaza skoknuo sam do M33 ali nikakvih novih detalja na njoj nisam uočio. M31 je pokazala malo jasnije pruge prašine oko jezgra, čak sam i drugu prugu vidio. Kod M32 me iznenadila gotovo zvijezdolika jezgra, minimalnih dimenzija. NGC206 se nazirao korištenjem AV. Trebao bih si isprintati kartu i krenuti u potragu za G1 jednom prilikom. Nakon Andromede otišao sam do Cefeja i NGC40 koja je sramežljivo detaljnim promatranjem otkrivala nove detalje. Na 250x središnja zvijezda je pržila oči. Zakon. Skicirao sam je i to bez korištenja kruga koji predstavlja FOV. Razlog? Zato jer bi u tom krugu maglica bila premala da bi uspješno ucrtao detalje. Od sada ću tako raditi skice, barem na Tristaču. Objekt i par zvijezda oko njega, da se objekt lijepo uokviri. Nakon Cefeja malo sam otišao do Kasiopeje. NGC433 sam na prvi mah preskočio dok nisam uočio rojčić zvijezda 13. magnitude oko jedne sjajnije zvijezde 9. magnitude. Simpatičan skup. Izgledao je kao roj od 13 mušica koje kruže oko lampe (zvijezde 9. mag). Nakon toga sam skoknuo do NGC281 i uočio otvoreni skup. Ubacio sam onda u okular magic machine tj. UHC filter i paf, na 100x se vidjela maglica Pacman. Nije baš ličila na njega, prije na zrcalnu 6icu (barem je tako u newtonu s obrnutom slikom). Skup se nalazio taman u bubregu ili trbuhu 6ice, kako to već nazvati. Nakon Kasiopeje teleskop sam usmjerio prema M74 i skicirao je na istu foru kao i NGC40, samo objekt i par zvijezda okolo. Muka je skicirati bez poštenog stolca. Moram pogledati u okular, pa čučnuti i nacrtati što sam zapamtio, ustati se do okulara da vidim kaj sam zaboravio i tako dok skica nije gotova. Ajmo reć da sam za M74 napravio 10 čučnjeva minimalno. Poslije TZK-a s M74 krenuo sam u osvetu prema Ovnu. Prošle godine sam uzalud tražio neke galaksije 11.5+ magnitude u njemu ali bez uspjeha. Betsy nažalost posustaje na tim magnitudama i nije imala snaga za više. Zato je tu Tristač koji je galaksije pokazao, doduše ne odveć detaljno ali su se vidjele. Mogao sam prepoznati njihov oblik, par detalje poput jezgre i to je to. Eh, da, galaksije se zovu NGC678 i NGC680. Nakon osvete Ovnu odlučio sam pokupiti prnje i vratiti se u kuću. Već sam se ohladio i zima me počela grist. Prilikom slaganja teleskopa i prenošenja na tavan imao sam "manjih" problema. Tristaču sam opalio sve po spisku jer se baza okrenula dok sam ja u ruci držao cijevčinu u polučučnju. Nakon par neuspješnih pokušaja (u jednom trenutku sam se skoro sp*** zajedno s cijevi) uspio sam složiti teleskop i pokriti ga najlonskim vrećama. Ne ponovilo se! Nakon te završne katarze sretno sam ušao u kuću s 3 stranice dupkom pune opisa i skica. Hvala nebesima večeras.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #25 u: 06.11.2007. u 00:33:48 sati »
Svaka čast Ach, opis ti je tako zanimljiv da mi se čini kao da sam ga sam proživio :268:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Online Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #26 u: 06.11.2007. u 12:55:09 sati »
Našao sam podatak da je sjaj središnje zvijezde u NGC6543 11.1 magnitudu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #27 u: 06.11.2007. u 21:19:09 sati »
 :112:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Aleksandar

• AstroBrbljavac
  • *
    • Amaterska Astronomija
« Odgovori #28 u: 06.11.2007. u 22:44:30 sati »
odlican report i skice su!!! savrsene :D

samo tako nastavi...
Skywatcher 130/900
Optisan 60/600
TS-10x50

Offline carle

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #29 u: 07.11.2007. u 17:44:18 sati »
Nisam znao gdje da postam svoje prvo "bezmjesečnoastronomskopromatranjekojekratkotraje"pa evo ovdje ću.
Naime, prije jedno mjesec dana kupio sam Olympus DPS I 10x50. Isprva je bio pun Mjesec pa onda ružno vrijeme. Neku večer je nebo napokon bilo čisto, i jasno su se vidjele Plejade(prvi put da sam ih primjetio). Bile su očaravajuće, ne bih znao reći zašto, ali su mi bile baš prelijepe(nemojte me smatrati prijateljem Nevena Ciganovića zbog ove riječi). Gledao sam ih jedno 15 minuta a onda sam zbog hladnoće i škole otišao na spavanje. Sinoć mi se opet ponovilo lijepo vrijeme. Kako je jučer padala kiša mislio sam da je ružno vrijeme pa nisam ni gledao u nebo. I onako bezveze pogledam kad ono čisto nebo. Gledao sam Plejade neko vrijeme(nisu se vidjele baš najbolje) pa sam onda malo šarao nebom. I onda naiđem na Mars :hopla:. Super se vidjelo da je samo polovica osvijetljena, imao je neku narančastu boju i slab sam s opisom ali je stvarno  super. I tako gledam ja Mars kad moram u wc. Vratim se ja i imam što vidjeti, Mars je postao samo mala uska osvijetljena crtica. Nakon 5 minuta više ga nije ni bilo. No ipak sam zadovoljan viđenim i jedva čekam ljeto.
Olympus 10x50 DPS I