Autor Tema: NASA najavljuje značajno otkriće na Marsu  (Posjeta: 4801 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Astronomija.pondi
NASA najavljuje značajno otkriće na Marsu
« u: 26.09.2015. u 13:35:00 sati »
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-to-announce-mars-mystery-solved

Ljudi govore da je vjerojatno otkrila tekuću vodu na Marsu, ali vjerojatno je nešto manje. Ali ja pretpostavljam da je o tome otkuda dolazi metan na Marsu.
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
Odg: NASA najavljuje značajno otkriće na Marsu
« Odgovori #1 u: 26.09.2015. u 13:53:34 sati »
A meni to sve više ide na živce, svako malo je NASA otkrila neki bijes na Marsu, svi počinju špekulirati, mediji počnu pisati senzacionalističke članke i na kraju ispadne ono što su svi već znali od prije. [02*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #2 u: 26.09.2015. u 13:57:48 sati »
Da, izvor metana na Marsu je nešto što je vrlo bitno za geologiju Marsa o kojoj znamo jako malo. To bi moglo jako pomoći InSight misiji i za lokaciju spuštanja i za usmjeriti pažnju.

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #3 u: 26.09.2015. u 14:04:40 sati »
A meni to sve više ide na živce, svako malo je NASA otkrila neki bijes na Marsu, svi počinju špekulirati, mediji počnu pisati senzacionalističke članke i na kraju ispadne ono što su svi već znali od prije. [02*

U većini slučajeva je značajno znanstveno otkriće. Samo što mediji prije toga pišu svakakve priče o tome. Na kraju krajeva ni ta tekuća voda na Marsu nije toliko bitna. Bilo bi bitnijih otkrića na Europi ili Enceladusu. Kod njih već postoji tekuća voda i tu treba istraživati. Na Marsu čak i da tu i tamo poteče kakav potočić, to ništa ne znači jer dugoročno nema uvjeta za život.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #4 u: 26.09.2015. u 14:43:32 sati »
Ja bih rekao isto da nas čeka nešto veliko iz dva razloga

a) NASA-i ne nedostaje pažnje u zadnje vrijeme, New Horizons i Dawn su dovoljno spektakularne misije
b) nije sezona kiselih krastavaca
c) Opportunity je nedavno došao do nekih zanimljivih minerala u dolini Maraton

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #5 u: 26.09.2015. u 14:48:35 sati »
Samo jedno (ne)obavezno pitanjce, za tečnu vodu je sem dovoljno visoke temperature potreban i dovoljno visok atmosferski pritisak, zar ne?
Na Marsu je sem u podne na širinama blizu ekvatora žestoko ispod nule, pritisak je jako mali a pride ako se ne varam počinje 6-mesečna zima...

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #6 u: 26.09.2015. u 15:07:39 sati »
Trojna točka vode je na oko 670 Pa, a tlak u niskim regijama Marsa (na dnu kratera) je iznad 750 Pa dobar dio godine. Zato mogu postojati uvijeti za postojanje tekuće vode, doduše, poprilično zasoljene.

S druge strane, zašto bi otkriće moralo biti od jučer? Možda se do neke spoznaje došlo prije par mjeseci pa su do sad provjeravali rezultate.

Moje 6. čulo govori da je riječ o otkriću izvora metana ili je nešto opportunity našao u dolini Maraton.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #7 u: 26.09.2015. u 15:12:06 sati »
Samo jedno (ne)obavezno pitanjce, za tečnu vodu je sem dovoljno visoke temperature potreban i dovoljno visok atmosferski pritisak, zar ne?
Na Marsu je sem u podne na širinama blizu ekvatora žestoko ispod nule, pritisak je jako mali a pride ako se ne varam počinje 6-mesečna zima...
Točno. Zadnji puta se u području Curiositya temperatura zraka popela iznad nule pred 6 mjeseci. Čak je i temperatura tla bila iznad nule zadnji puta pred mjesec dana. Ali otkriće ne mora biti vezano uz sada napravljenu snimku!
Ipak, tekuće vode nema iako je pritisak dovoljan za njen opstanak i temperature se mogu penjati iznad nule. No to bi zapravo bilo usporedivo kao da tražimo tekuću vodu na Zemlji na 90 stupnjeva. Teoretski može, ali tako brzo isparava da bi to trebao biti obilno obnavljan vodotok. A toga na Marsu nema. Niti nema obilnih padalina, niti je dugotrajno temperatura iznad nule.

Da, kad previše vičeš to je vuk, onda te nitko i ne doživljava kad je stvarno vuk.
No Ach je naveo dobre argumente da bi ovo možda ipak bilo nešto zanimljivo. Vidjet ćemo.

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #8 u: 26.09.2015. u 15:31:06 sati »
Da upravo tako, sačekajmo do ponedeljka u 17:30 taman kada se ljudi vrate s posla imaće šta da čuju, bar se nadam...
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-to-announce-mars-mystery-solved

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #9 u: 27.09.2015. u 16:40:26 sati »
Hmm
http://meetingorganizer.copernicus.org/EPSC2015/EPSC2015-838-1.pdf - rad nazvan "Spectral Evidence for Hydrated Salts in Seasonal Brine
Flows on Mars"

Ukratko kaže:

Recurring  Slope Lineae  (RSL ) are seasonal flows on warm  Martian   slopes initially  proposed,   but  not confirmed,  to  be  caused  by  briny  water  seeps. Here
we report spectral evidence for hydrated salts on RSL slopes  from  four  different  RSL   locations from  the Compact  Reconnaissance  Imaging  Spectrometer  for
Mars  on  board  Mars  Reconnaissance  Orbiter. These results  confirm  the  hypothesis  that  RSL  are  due  to present-day activity of briny water.

Našli su neke soli na određenim mjestima na Marsu. Ako je to stvarno NASA-ina velika vijest, ja sam razočaran. Tekuća voda na Marsu ne znači ništa, pogotovo kad je ovako zasićena raznim solima. Ne znam je li to samo meni, jer sam ja odrasao uz vijesti da je nađen još jedan dokaz vode na Marsu, pa mi ovo baš i ne znači ništa.