Autor Tema: Dyson-ova sfera oko WTF-star???  (Posjeta: 9678 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
  • Spol: Muški
Odg: Dyson-ova sfera oko WTF-star???
« Odgovori #1 u: 19.10.2015. u 12:50:36 sati »
Ajd kad se već igramo.
Malo jednostavne matematike. Kolika bi bila Dysonova sfera na daljini Zemlje?
Površina kugle je 4r2Pi.
To je 4*150.000.000*150.000.000*3,14 = 2,8*1017km2
To je opet 2,8*1023 m2 ili 2,8*1029mm2
Uzmimo da smo sferu sagradili od najtanjeg materijala (relativno velike čvrstoće), od grafena.
U jednom nm2 ima oko 3*106 atoma ugljika. To znači da u jednom mm2 ima 9*1012 atoma ugljika. Pomnožimo to s brojem nukleona u ugljiku i dobivamo oko 1014 nukleona u jednom kvadratnom mm.
Izlazi da bi za Dysonovu sferu trebali upotrijebiti 2,8*1029*1014 nukleona ili 2,8*1043
Masa nukleona je oko 1,67 *10-27 => 2,8*1043/1,67*10-27 = 1,7*1016 kg
Eto toliko ugljika bismo trebali upotrijebiti ako želimo napraviti Dysonovu sferu od samo jednog jedinog sloja grafena. Ima li ga toliko na Zemlji?
A ako bismo još radili sferu debelu 1 mm?
Kako jedan mm sadrži 3 milijuna slojeva grafena onda naša Dysonova sfera debljine 1 mm ima 5 *1022 kg.
Cijela Zemlja ima 1024 kg.

Možda sam falio u računu? Nikad nije naodmet provjeriti.
« Zadnja izmjena: 19.10.2015. u 20:40:41 sati od Arkturus »

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #2 u: 19.10.2015. u 13:26:09 sati »
Arkturus računica ti je ok, jedino ti izgleda nije palo na pamet sledeće...

- Dysonova sfera se može sagraditi i bliže Suncu od rastojanja na kojem se nalazi Zemljina orbita, smanjenje površine kompenzuje povećanje inteziteta zračenja.
- Zašto bi morala da bude puna sfera može i iz segmenata, čija je ukupna površina manja ali ne u toj meri da se drastično smanji "prinos energije".

Eto, za početak recimo to.

:sesir:

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #3 u: 19.10.2015. u 13:34:21 sati »
Ne boj se, palo mi je na pamet.
Samo sam htio pokazat cifre s kojima baratamo. :76:
Masa bilo koje sfere je tolika da je gradnja nje usporediva s pomicanjem planeta.

Offline Miro1

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #4 u: 19.10.2015. u 13:42:20 sati »
A jel bi mi opće tu zvijezdu vidjeli da je sfera oko nje? Jasno mi je da ne bi ako je puna sfera. Ali ako nije koliko bi bila vidljiva?
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #5 u: 19.10.2015. u 13:55:06 sati »
A jel bi mi opće tu zvijezdu vidjeli da je sfera oko nje? Jasno mi je da ne bi ako je puna sfera. Ali ako nije koliko bi bila vidljiva?

Naravno da bi je videli, uostalom eventualna Dysonova sfera ne apsorbuje zračenje apsolutno svih talasnih dužina koje sa nje potiče.
Međutim ovde se radi o nečemu što periodično smanjuje intezitet sjaja te zvezde u iznosu od približno 1/4, nije mi poznat mehanizam koji ima takav učinak, to ne mogu čak ni višestruke velike gasovite planete niti "oblaci kometa" niti "prstenovi gasa i prašine", tim pre jer samo izrazito mlade zvezde imaju takve stelarne sisteme a ova ipak nije baš u cvetu mladosti...
« Zadnja izmjena: 19.10.2015. u 14:10:27 sati od Accuphase »

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #6 u: 19.10.2015. u 15:36:59 sati »
A kako mi pouzdano znamo što se tamo dogodilo da isključimo "oblake prašine i kometa"?

Možda je došlo do sudara dva manja tijela reda veličine parsto km. Njihovo potpuno uništenje stvorilo je oblak koji sad kruži oko zvijezde. Mi smo taj oblak ulovili dovoljno rano, dok se još nije razvukao po cijeloj orbiti.
A možda neki planet ima toliko velike prstenove, recimo sličan onome koji je otkriven početkom godine, da svojim prstenovima blokira dobar dio svjetla. Jel se može ta mogućnost isključiti? Nope!
http://earthsky.org/space/huge-distant-planet-has-rings-200-times-bigger-than-saturns
Tko kaže da zvijezda nema neku badass pjegu na sebi koja smanjuje količinu svjetla?

Mućnimo malo glavama i nemojmo odabirati najmanje vjerojatno riješenje.
Ako se pokaže da sam u krivu i da je ovo neka bauštela na kojoj se gradi Dysonova sfera, nitko sretniji od mene.

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #7 u: 19.10.2015. u 20:46:03 sati »
Treba bacit oko (kamere) na tu zvijezdu... promjene intenziteta koje je Kepler ulovio su sasvim u domeni amaterske fotometrije.
Amater

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #8 u: 19.10.2015. u 21:42:11 sati »
U pravu si Bojane, tim pre što se KIC 8462852 nalazi na vrlo zgodnom mestu visoko na nebu, blizu Deneba u sazvežđu Labud.
Evo malo zanimljivog štiva o njemu, iako većini dobro poznatog...
http://static.astronomija.co.rs/dubokisvemir/galaksija/sazvezdja/labud/labud.htm

U  svakom slučaju vrlo zanimljiva pozicija za "oko koje nas pomno posmatra".
Mada takvih očiju po svoj prilici ima na sve strane, samo što srećom nismo svesni njihovog prisustva...

:D
« Zadnja izmjena: 19.10.2015. u 21:48:48 sati od Accuphase »

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #9 u: 19.10.2015. u 22:13:37 sati »
Ipak ono što je barem meni (ne)jasno je sledeće, KIC 8462852 ima 1,43 x veću masu, 1,58 x veći radijus i 5x veću luminoznost od našeg Sunca, pitanje je koliko dugo bi ostala u "main sequence" stadijumu?
Tim pre što ako je a izgleda da jeste još i dosta mlađa od naše zvezde se dovodi u pitanje vreme trajanja pogodnih uslova za razvoj života, pogotovu viskorazvijenih i(ili) intiligentnih formi...