Dyson-ova sfera oko WTF-star???

Autor Tema: Dyson-ova sfera oko WTF-star???  (Posjeta: 11055 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Dyson-ova sfera oko WTF-star???
« Odgovori #50 u: 28.10.2015. u 23:34:12 sati »
Jeste da nosim cvikere i doduše nisam baš neki ljubitelj "kokičarenja" više volim kikiriki ili još bolje pistaće, ali koliko vidim po grafiku bilo je više špiceva u padu sjaja wtf zvezde.
Možda nisu baš nešto periodični ali ih očigledno ima više od jednog, valjda treba čekati na sledeće ili još bolje dići ruke dok "oni" ne nađu nas jer "njuškamo tamo gde nam nije mesto"...

"The top panel shows four years of Kepler observations of the 12th-magnitude star KIC 8462852 in Cygnus. Several sporadic dips in its light output (normalized to 100%) hint that something is partially blocking its light. The portion highlighted in yellow, recorded in February to April 2013, is shown at three different scales along the bottom. The random, irregular shape of each dip could not be caused by a transiting exoplanet."

Ako se ne varam "several" ne znači jedan nego više njih.

Offline Šegi

• AstroAmater
  • AstroMeteor
« Odgovori #51 u: 29.10.2015. u 00:07:54 sati »
"The top panel shows four years of Kepler observations of the 12th-magnitude star KIC 8462852 in Cygnus. Several sporadic dips in its light output (normalized to 100%) hint that something is partially blocking its light. The portion highlighted in yellow, recorded in February to April 2013, is shown at three different scales along the bottom. The random, irregular shape of each dip could not be caused by a transiting exoplanet."

Ako se ne varam "several" ne znači jedan nego više njih.

Točno, "several" znači nekoliko, više od jedan ili dva.

A "several sporadic" znači nekoliko sporadičnih, neperiodičnih propada sjaja.
Ako pogledaš originalnu krivulju sjaja (str 3 u članku http://arxiv.org/pdf/1509.03622v1.pdf , ne članku u S&T) vidjet ćeš da je prvi značajniji propad sjaja (onaj oko 800-og dana, koji je gladak i gotovo simetričan) značajno manji od druge SKUPINE propada sjaja (koja je potpuno nepravilna), ne vidim ništa zajedničkog između ta dva događaja pa stoga ne vidim ni nikakvu "periodičnost". A ne vide ni autori pa kažu "sporadic", a ne "periodic".

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #52 u: 29.10.2015. u 13:51:08 sati »
Ali između 6 i 7 imaš beskonačno mnogo brojeva. [emoji1]

Ali ne prirodnih. Tako sam napisao.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Miro1

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #53 u: 29.10.2015. u 13:52:26 sati »

Ali ne prirodnih. Tako sam napisao.

Da, nisam vidio da piše prirodnih.
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc, ZWO ASI1600mm pro

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #54 u: 29.10.2015. u 21:30:56 sati »

Tako da bi ovo sa tijelima "između" nas i zvijezde moglo bit opcija - kad dimenzije tijela koje zamračuje zvijezdu ne bi bile kritične.
Nemam vremena ić u ta razmatranja i račun, ali "na oko" mislim da nema šanse da takava pojava traje danima, pa čak ni satima.

Ili komet u raspadu, ili ovo što Greg kaže - nepoznati procesi u zvijezdi...

Ima tu logike...

Evo i nekoliko brojeva..

Pretpostavimo da je relativna brzina izmedju Zemlje i tog hipoteticnog zamracujuceg objekta negdje izmedju 10 i 70km/sec (Sunce se krece brzinom od 20km/s, zamracujuci objekat isto toliko, Zemlja oko Sunca 30km/sec).
Da bi okultacija trajala jedan dan (koliko otprilike traju neki dipovi), pojedini zamracujuci objekti u tom roju bi morali biti velicine izmedju 2.6e+6 i 6e+6 km.. 
Velicina sistema Saturn-prstenovi je ~3e+5km

Znaci.. nekakav objekat velicine Saturna s prstenovima (i da je od nas na udaljenosti  <1/10 udaljenostti koliko ima do WTF1)  bi u principu mogao zamraciti WTF1 za vrijeme od  1  do 3 sata.

« Zadnja izmjena: 29.10.2015. u 21:43:21 sati od bojan »
Amater

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #55 u: 29.10.2015. u 21:42:55 sati »
Kojom brzinom se kreće Sunce i na koju brzinu misliš, na rotaciju oko galaktičkog jezgra ili sopstvenu brzinu u odnosu na wtf star?

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #56 u: 29.10.2015. u 21:46:49 sati »
Kojom brzinom se kreće Sunce i na koju brzinu misliš, na rotaciju oko galaktičkog jezgra ili sopstvenu brzinu u odnosu na wtf star?

Relativno na bilo koju zvijezdu.. pa i WTF1.
Ova kalkulacija je tu samo da bi se dobio osjecaj za velicine i vrijeme...kao dodatna ilustracija za Šegijevu procjenu.
« Zadnja izmjena: 29.10.2015. u 21:59:04 sati od bojan »
Amater

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #57 u: 29.10.2015. u 22:06:28 sati »
Taj hipotetički "Saturn" na odaljenosti od oko 150 ly bi kao prvo morao da bude u liniji sa wtf star iz naše pozicije gledanja, sigurno ne luta sam bespućem međuzvezdanog prostora, dakle morao bi da bude u sastavu nekog solarnog sistema, kako ga do sada nismo otkrili?
Ajde da ne budem i ja baš toliko zadrt te da se pridružim "kokičarenju", moguće je da wtf star ima u okviru svoje porodice jedan ili više supersaturnova sa veoma velikim promerom prstenova...

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #58 u: 29.10.2015. u 22:19:33 sati »
Taj hipotetički "Saturn" na odaljenosti od oko 150 ly bi kao prvo morao da bude u liniji sa wtf star iz naše pozicije gledanja, sigurno ne luta sam bespućem međuzvezdanog prostora, dakle morao bi da bude u sastavu nekog solarnog sistema, kako ga do sada nismo otkrili?
Ajde da ne budem i ja baš toliko zadrt te da se pridružim "kokičarenju", moguće je da wtf star ima u okviru svoje porodice jedan ili više supersaturnova sa veoma velikim promerom prstenova...

Problem sa zamracujucim objektom kao dijelom WTF sistema je taj, sto njegova velicina (ili velicina neprozirnog dijela) mora biti barem 20% velicine WTF1.
Ako je zamracujuci objekat izmedju nas i WTF1  i puno blize, onda u principu moze biti puno manji... ali onda nastaje problem relativne brzine Zemlje i tog objekta (recimo da je u toj aproksimaciji WTF1 stacionaran).  Ta brzina onda mora biti ili jako mala, ili objekat mora biti znatno veci..
Nista tu ne stima...
Amater

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #59 u: 29.10.2015. u 22:21:04 sati »
...sigurno ne luta sam bespućem međuzvezdanog prostora...
Zašto?