Autor Tema: Kako nestaje mrak u Zagorju  (Posjeta: 3980 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline viragec

• ZvjezdoKrilac
  • **
  • Spol: Muški
Kako nestaje mrak u Zagorju
« u: 17.11.2015. u 02:20:03 sati »
Davno sam napisao ovaj post - napokon sam kasno večeras, kad nije bilo toliko prometa na cestama, napravio malu "turneju" po Zaboku i okolici i malo fotkao...

Fotografije bi trebale biti temelj za daljnje korake i to redom:
- prema uzročnicima zagađenja, gradskom vijeću, a po potrebi i policiji, odnosno inspekciji MZO.

Sve fotografije su snimane iz ruke, Pentax K-5, ISO1600, f2,8-f3,5 exp. oko 0,5sec.

Prvo, davno spomenuti Plinacro, objekt koji se nalazi u polju, oko 200metara udaljen od naselja i od autoceste A2,
tamo se nalazi već tridesetak godina i do prije dvije godine bio je vrlo umjereno osvijetljen - sada je nažalost to izvedeno "malo" drugačije:

Snimano s brda iznad Zaboka oko 65m iznad i oko 1,8 km udaljenosti od objekta, tj.  ogromnog svjetla na desnom dijelu slike
(na slici je autocesta A2 vidljiva kao ravna linija neposredno ispred svjetla)

Pogled na isti objekt sa nogostupa uz cestu D24, neposredno prije zavoja, udaljenost do objekta oko 500m:

Prilazni put, udaljenost oko 200metara:

Pošto navedena tvrtka ima deklariran vrlo pozitivan stav prema okolišu na svojim web stranicama, mislim da bi bilo korektno da ih prvo kontaktiram i upozorim na problem...

I na kraju ovog prvog posta, ponovo pogledajte fotku s brda - svijetla, plavo-zelena mrlja na lijevoj strani slike potječe od objekta HEP-ove trafostanice i zgrade Tehnickog pregleda uz "Industrijsku cestu",
a na slijedećoj fotki se vidi kako reflektorska rasvjeta na tom mjestu "vrlo pozitivno" utječe na sigurnost prometa (iza znaka opasnosti, neposredno uz lijevi, HEP-ov reflektor, nalazi se kružni tok)

... slijedi još "divota" uz spomenutu cestu... :(
« Zadnja izmjena: 17.11.2015. u 03:54:29 sati od viragec »
Optika: OrionUK 300/F4 CFT +ASA0.73x, TS APO65Q, GSO RC8C, SW 200/F5, SW 130/F5, SW MAK127, Tair 3s, Canon 200/2.8L
Montaže: AZ-EQ6 GT, NEQ6 Belt mod, AZ4
Kamere: QSI683ws, Atik 383L+, QHY2Pro, QHY5L-IIm/IIc, SXVF-M8C, EOS 1000DA, Pentax K5,
Ostalo: Pentax 10x50 PCF WPII, TS 20x80T, SX mFW/wOAG & Baader NB+LRGB

Offline viragec

• ZvjezdoKrilac
  • **
Odg: Kako nestaje mrak u Zagorju
« Odgovori #1 u: 17.11.2015. u 02:56:24 sati »
... ovaj nastavak bi mogao nazvati "obilje svjetla u (suznim)  [55* očima"...

Dakle, ajde da krenemo od pozitivnog primjera:
Plodine: sva svjetla na parkiralištu su cut-off, gase se poslije radnog vremena, jedino ostaje osvijetljena reklama/zid, ali odozgo prema dolje i vrlo umjereno
(fotka je zapravo ispala dosta presvijetla). Isti odnos prema okolišu (i svojim novcima) pokazuju i druge obližnje trgovine u "novom" centru mjesta, kao i gradska uprava
(od tuda i moje nade u pozitivnu reakciju gradskih vlasti).  8)

Bilo bi lijepo da je trajalo, ali nije...
Nekoliko stotina metara dalje nalazi se tvrtka "Ferrostil Mont" koja je skoro sve reflektore koji osvjetljavaju skladište okrenula prema cesti i treba li pogađati - vrlo su malo otklonjeni od okomice...
Nažalost zbog prometa nisam uspio (osim očima) u cijelosti uhvatiti taj "divan" prizor snažnog bočnog svjetla, osim u povratku i to samo jedan reflektor s prilično velike udaljenosti...

Prvi susjed spomenute firme je domaći lider maloprodaje, kojem za razliku od prije spomenutih trgovaca, ne nedostaje novaca - ili možda samo svijesti o okolišu i sigurnosti prometa... (?)
Ne bih znao, no procijenite sami... u svakom slučaju ova divota ovako svijetli neprestano i posebno je ugodna i sigurna po kiši...
Napominjem da je fotka gdje mi auto ide u susret snimljena na otvoru blende f9 (!)
"Ingenioznu" izvedbu montaže ovih reflektora moram snimiti po danu - uglavnom, stoje, odnosno vise,  pod +90 i -90 stupnjeva(!)

Btw, dok sam se oko ponoći vozio i zastajkivao radi fotografiranja mimoišao sam se s patrolom policije...
i vec sam se ponadao da će me zaustaviti, pa da možda i oni (napokon) primijete problem.. no - možda drugi put ;-)

... ima još...
« Zadnja izmjena: 17.11.2015. u 04:02:06 sati od viragec »
Optika: OrionUK 300/F4 CFT +ASA0.73x, TS APO65Q, GSO RC8C, SW 200/F5, SW 130/F5, SW MAK127, Tair 3s, Canon 200/2.8L
Kamere: QSI683ws, Atik 383L+, QHY2Pro, QHY5L-IIm/IIc, SXVF-M8C, EOS 1000DA, Pentax K5,

Offline viragec

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #2 u: 17.11.2015. u 03:52:08 sati »
... ajd'mo dalje...

Sto ili dvjesto metara od Konzuma odvaja se ulica Celine i tamo je Lukoil benzinska i praonica... tam bute sigurno vidjeli svaku mrlju na autu...
Naravno, ak prije ne fulate cijelu benzinsku od bliještanja reflektora  :twisted:

Još malo nize uz industrijsku cestu ima jedan... kak da velim... skoro pa pozitivan primjer: JadranPetrolova benzinska pumpa...
Rasvjeta je puuuno normalnija od malo prije spomenute, skoro pa je cut-off (pobeglo im možda za 5-10 stupnjeva)  [36*
E sad - zašto skoro?
Zato jer je izvedena s hrpom (plavo-bijelih, hladnih) LEDica bolesno visokog intenziteta i kaj mi je najinteresantnije (najluđe?)
- nikad, ali baš nikad ih ne gase: dan, noć... ljeto, zima... svijetle od kad su ih upalili  :111:

I tak ima još jedno kilometar i pol te ceste i još tri-četiri više ili manje loša primjera... na primjer Fiatov salon:

...pa skladište građevinskog materijala (nije toliko opasno za promet, ali se drži standarda da reflektori vole biti skoro okomiti)... i tak dalje...
Nije mi se više dalo fotkati... jasno Vam je valjda sve iz ovoga do sada...  [55*

Za kraj, fotka s brega iznad Stubičkih Toplica, pogled prema Zaboku, s novo otvorenim čvorom Andraševec u prvom planu... čvor je ogroman,
po danu je vrlo prometan i od (životne) važnosti za nas (uključujući i ministra Hajdaša :286:) kaj smo doma tu blizu, uz do nedavno preopterećenu D24...
Cjelokupna rasvjeta čvora je izvedena full cut-off, žutim (natrijevim?) lampama... 
(Kamen mi je pal sa srca kad sam videl da ne budu montirali one grozne reflektorske grozdove).  :hopla:
Ali... opet taj ali - ima oko 100 jakih rasvjetnih tijela (koja svijetle punim intenzitetom cijele noći), a od ponoći do jutra je broj auta vjerojatno manji od tog broja...
Na dva čvora skoro identičnog oblika na "Kalmetini" kod Zemunika (ak Google Street View ne laže) nema ni jedne lampe... (kaj je druga krajnjost, al o tom potom)...
Nije neka smetnja za astrofotografiju, al je šteta energije i novaca... a nekoliko senzora bi se isplatilo za par dana....

PS:
Slijedeći put idem na Zagorsku magistralu... tam ima jedan izrazito dobar primjer LED (!) rasvjete i nažalost puuuno friškog ekocida i sigurnosnih ugroza....
« Zadnja izmjena: 17.11.2015. u 09:23:33 sati od viragec »

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 17.11.2015. u 07:44:17 sati »
Vrlo zanimljivo.  [71*
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #4 u: 17.11.2015. u 07:48:00 sati »
Btw, dok sam se oko ponoći vozio i zastajkivao radi fotografiranja mimoišao sam se s patrolom policije...
i vec sam se ponadao da će me zaustaviti, pa da možda i oni (napokon) primijete problem.. no - možda drugi put ;-)

Evo baš u tome je problem, očekuje se da netko nešto napravi, a nitko zapravo ne reagira, niti upozorava o problemu na pravu adresu. Predlažem ti da sljedeći puta napraviš poštene fotografije - sparkiraj se uz cestu kada nema prometa, treba ti doslovno dvije minute da se postavi stativ i pofotka. Ovi primjeri bliještanja su definitivno protivni Zakonu o sigurnosti na cestama, članak 15. Sa tim fotkama i opisom lokacije pošalji mail policiji koja je dužna izaći na teren i reagirati. Niti tjedan dana nakon što am poslao prijavu za jednu benzinsku pumpu u ZG, policija ih je upozorila na nepravilnost i reflektor je spušten da ne bliješti vozačima.

Ako ne želiš to sam napraviti, molim te da ipak snimiš kvalitetnije fotke i meni privatno pošalji lokacije, a ja ću obavijestiti policiju. I to je to.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #5 u: 17.11.2015. u 07:54:13 sati »
Super. Vidim da si spomenuo i "Kalmetinu" i čvorišta bez lampi kao drugu krajnost. To nije nikakva krajnost, to je normalna stvar u normalnim zemljama. Imaš primjera u Austriji da ne idemo predaleko, sva manja čvorišta su bez ijedne lampe, a čini mi se da i veća nisu nešto obasjana. A prometa je ipak više nego kod nas i sve je ok. Mi smo specijalci po tom pitanju, a sigurnost je upitna jer je to sve skupa zapravo šok za oči kada voziš noću. To je jednostavno bacanje novaca na kojem profitiraju samo firme koje prodaju tu opremu a mi to sve platimo kroz preskupe cestarine i one namete na registraciji svake godine.

Offline viragec

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #6 u: 17.11.2015. u 09:15:44 sati »
Super. Vidim da si spomenuo i "Kalmetinu" i čvorišta bez lampi kao drugu krajnost. To nije nikakva krajnost, to je normalna stvar u normalnim zemljama. Imaš primjera u Austriji da ne idemo predaleko, sva manja čvorišta su bez ijedne lampe, a čini mi se da i veća nisu nešto obasjana. A prometa je ipak više nego kod nas i sve je ok. Mi smo specijalci po tom pitanju, a sigurnost je upitna jer je to sve skupa zapravo šok za oči kada voziš noću. To je jednostavno bacanje novaca na kojem profitiraju samo firme koje prodaju tu opremu a mi to sve platimo kroz preskupe cestarine i one namete na registraciji svake godine.

Znam da smo specijalci. Apsolutno se slažem da se sa našom "stadionskom" rasvjetom zapravo znatno ugrožava sigurnost prometa. Vec sam navodio da svaki put spuštam štitnik za sunce da se spasim od bliještanja reflektora na čvorovima naših autocesta, naročito na novijim čvorovima na A1 između Karlovca i Bosiljeva... No može to i gore - da se vratim u Zagorje - nedavno sam po noći vozio po "staroj" Zagorskoj (dakle D1) i intenzitet rasvjete u dva obnovljena tunela između Krapine i Đurmanca je brutalan - prvo te zabljesne kad uđeš, a onda totalno ništa ne vidiš kad izađeš... naime i po noći je uključena (i) dnevna grupa rasvjetnih tijela, a dimenzionirana su tako da po jarkom suncu skoro ni ne primjetiš promjenu osvijetljenosti vani i unutra (što je ok po danu) - po noći to je kaos. Sjećam se da je prije godinu dvije isto tako bilo i u podsusedskom tunelu na av. Bologne (Zagreb), ali su tamo to sredili... 
Kad su raskrsnice na autocestama u pitanju, meni se najviše sviđa slovenski model: umjerena rasvjeta prilaznih cesta i neposrednog spojnog mjesta, dok je uzdužna os u mraku i time se izbjegavava potreba za adaptacijom...
Kod nas je to riješeno po principu koji si lijepo opisao i naravno, sve je po propisu - npr, negdje sam pročitao (moram naći link) :ako su dva raskršća udaljena manje od dva kilometra po našim propisima mora biti osvijetljena cijela dionica između (da se izbjegne šok/prilagodba, naravno)...  :evil:

Offline viragec

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #7 u: 17.11.2015. u 09:37:41 sati »
Evo baš u tome je problem, očekuje se da netko nešto napravi, a nitko zapravo ne reagira, niti upozorava o problemu na pravu adresu. Predlažem ti da sljedeći puta napraviš poštene fotografije - sparkiraj se uz cestu kada nema prometa, treba ti doslovno dvije minute da se postavi stativ i pofotka. Ovi primjeri bliještanja su definitivno protivni Zakonu o sigurnosti na cestama, članak 15. Sa tim fotkama i opisom lokacije pošalji mail policiji koja je dužna izaći na teren i reagirati. Niti tjedan dana nakon što am poslao prijavu za jednu benzinsku pumpu u ZG, policija ih je upozorila na nepravilnost i reflektor je spušten da ne bliješti vozačima.

Ako ne želiš to sam napraviti, molim te da ipak snimiš kvalitetnije fotke i meni privatno pošalji lokacije, a ja ću obavijestiti policiju. I to je to.

Znam da je dosta fotki loše... mogu to napraviti (i) bolje - možda me tom prilikom i policija primijeti  :76:
Kad su prijave u pitanju, kako sam već naveo, probat ću prvo djelovati "edukativno": kontaktirati neke firme direktno... Takodjer, link na ovu temu sam već proslijedio prijateljici koja sudjeluje u radu Gradskog vijeća u Zaboku, nije mi problem to iznijeti i gradonačelniku... Bilo bi najbolje da lokalna vlast uoči potrebu da se ovo sistematski riješi i ubuduće regulira već prilikom izgradnje objekata. Ako se na taj naćin ništa ne riješi u skoro vrijeme, sve ovo ide u MUP i/ili tebi...
Usput, ima još jedna stvar gdje bi volio da se više ljudi uključi: osvijetljene reklame uz autoceste - to je jedna od stvari koja je (čak) i po našem Zakonu zabranjena izvan naselja, a na primjer uz A1 ih ima ih ko u priči... Zasad imam označene (u Google Earth-u) točne lokacije svih koje sam od Zaboka do Splita uočio tijekom ove godine, ali ih (iz razumljivih razloga - vozim) nisam mogao fotografirati... Pa ako je netko zainteresiran, mogu negdje prikačiti ovo što za sada imam...
« Zadnja izmjena: 17.11.2015. u 09:58:30 sati od viragec »

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #8 u: 17.11.2015. u 14:58:37 sati »
Znam da je dosta fotki loše... mogu to napraviti (i) bolje - možda me tom prilikom i policija primijeti  :76:
Kad su prijave u pitanju, kako sam već naveo, probat ću prvo djelovati "edukativno": kontaktirati neke firme direktno... Takodjer, link na ovu temu sam već proslijedio prijateljici koja sudjeluje u radu Gradskog vijeća u Zaboku, nije mi problem to iznijeti i gradonačelniku... Bilo bi najbolje da lokalna vlast uoči potrebu da se ovo sistematski riješi i ubuduće regulira već prilikom izgradnje objekata. Ako se na taj naćin ništa ne riješi u skoro vrijeme, sve ovo ide u MUP i/ili tebi...

OK, možeš probati i tako, ali to bude se otegnulo do u nedogled. Svakako bi bilo super da gradsko vijeće reagira. No ako je ikako moguće, molim te barem par kvalitetnih fotografija tako da se može staviti tekstić na ekorasvjeta.net koji se kasnije može dijeliti ako se nađu slični slučajevi. Ako želiš, složimo ti na Ekorasvjeti account pa dodaješ fotke i pišeš.

Citat:
Usput, ima još jedna stvar gdje bi volio da se više ljudi uključi: osvijetljene reklame uz autoceste - to je jedna od stvari koja je (čak) i po našem Zakonu zabranjena izvan naselja, a na primjer uz A1 ih ima ih ko u priči... Zasad imam označene (u Google Earth-u) točne lokacije svih koje sam od Zaboka do Splita uočio tijekom ove godine, ali ih (iz razumljivih razloga - vozim) nisam mogao fotografirati... Pa ako je netko zainteresiran, mogu negdje prikačiti ovo što za sada imam...

Imaš li negdje tekst tog zakona? Pa to isto treba prijaviti i bok!
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #9 u: 17.11.2015. u 17:51:24 sati »
viragec...ajd skoci gore na sv.juraj...vozis od zaboka prema krapinskim toplicama pa tam uz onu kucicu za ribiciju skrenes lijevo gore kod neke male obiteljske kucice (lako je za fulat cestu) na bregu, parkiraj se poslje kafica tik do mrtvacnice (tam te nitko nece uznemiravat :) )...uzmi stativ i opali fotku...evo ti fotka i exif iste  koju smo marcela i ja napravili tamo prije sest godina (dobro fali par dana do sest godina...bit ce zanimljivo vidjeti razliku u nocnom krajobrazu..jbg ne pise ISO al vrlo vjerojatno je 200 ili mozda 400...opali fotku pa ces skontat cca
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke