Autor Tema: Otkrića  (Posjeta: 7707 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Odg: Otkrića
« Odgovori #20 u: 03.10.2007. u 08:23:28 sati »
Nisam nutricionist i ne bih znao sto ima vise nutrijenata no nije bitno VISE nego je bitna kvaliteta i cjelovitost prehrane.

OK krivo sam se izrazio. Meso ne daje više nutrijenata nego ima veću energetsku vrijednost. Mozak i mesožderstvo su se kod čovjeka razvijali paralelno. Mozak je veliki potrošač kako kisika tako i energije
http://en.wikipedia.org/wiki/Brain#Brain_energy_consumption
a meso ipak daje više energije. Pečeno meso je lakše probaviti od sirovog i treba ga manje.
Znači: veći mozak treba više energije a to je jednostavnije nabaviti mesom. To je moja tvrdnja. Nema veze sa modernim vegetarijanstvom.

BTW zbog čega si vegetarijanac ako nije preintimno pitanje? Kojeg nivoa, mislim labavi ili striktni vegić i slično? Prijateljica s veterine ne jede svinjetinu i teletinu jer je vidjela što rade s tim životinjama pri uzgoju (riba, kunić, konj, janje su prihvatljivi). Druga je bila totalni vegan ali neće mi objasniti zbog čega (sada je opet mesožder?!?!). Trećoj su se smilile životinje pa iz protesta ne želi jesti meso. Ona nema problema s ribama recimo.
Mene zenima jer mi se ne čini logičnim potpuno izostaviti neku namirnicu. Recimo, shvatim ako netko želi zdraviju prehranu pa smanji meso i poveća povrće. Ali potpuno izbaciti meso, zašto?

Zanimljivo pitanje jest sto je to sto mozak cini razlicitim od stroja slicnih karakteristika?
Da li bi racunalo slozeno na nacin na koji je slozen mozak, i slicnih kapaciteta, s vremenom postalo svjesno sebe, dobilo ego iliti svoje JA?

Za ovo sam otvorio novu temu. Čini mi se prekompleskna za preplitanje sa ovom temom?
Trolor

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #21 u: 03.10.2007. u 11:17:06 sati »
Ja još uvijek tvrdim da odabir hrane nije razlog boljem ili lošijem razvoju nego mogućnost probave iste kao i brzina metabolizma. Malo sam se možda zaletio s mesom i čovjekom ranije, ali sad što više razmišljam, to hrana više ne uvjetuje razvoj. Masa životinja jede mnogo više od svoje tjelesne težine, no brzina metabolizma to sagorjeva. Druge pak mogu i par godina bez hrane jer spori metabolizam to omogućava. Neke izjedu same sebe do krajnjih granica za gladi i ponovno se potpuno oporave kada ima dovoljno hrane...Sve mi to govori da hrana nije odgovorna za čovjeka ili intelekt i sposobnosti drugih bića. Savko biće se s vremenom mjenja prema količini i vrsti hrane, no jaaako dugotrajan je taj proces. I promjena je u građi i načinu probave, a ne intelektualnim sposobnostima.

Smatram da je suprotno prirodi štetno mijenjati način prehrane ukoliko to nije nužno potrebno. Danas se može nadoknaditi bilo što što fali organizmu raznim suplementima i može se biti kakve se hoće prehrane, no pitanj je dugotrajnih posljedica (uvjetovanih umjetnim suplementima). Također bljne i životinjske masti različite su građe...
Ne znam koji je omjer uspješnosti upotrebe vitamina (čini mi se) A, K, D i E u biljnim a koliki u životinjskim mastima. Ostali su topivi u vodi.

Ostaje i tvrdnja potrebnih biogenih elemenata....

Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #22 u: 03.10.2007. u 15:45:27 sati »
BTW zbog čega si vegetarijanac ako nije preintimno pitanje?
S yogom i meditacijom to nekako dodje porirodno. Ako vec trebam ubijati da bih zivio, neka to budu barem organizmi na nizem stupnju razvoja. Nije lako biti dosljedan jer i cipele su od necije kože, i masa drugih stvari. No svatko sam odlucuje koliko ce biti dosljedan nekoj ideji.
Pitanje zagadjenosti vrijedi kako za meso tako i za biljke.
Na lijecnickom pregledu ja sam potpuno zdrav i nicega mi ne fali. U 20g valjda bi se pokazalo nesto ...
Mislim da to uvelike ovisi o svakom pojedinom organizmu.
Postoje osobe koje jedu izuzetno jednolicno i nista im ne fali, a postoje i suprotni primjeri. Ima i ljudi koji su ustanju apsorbirati energiju i njome dati tijelu sve sto mu treba, ima jako cudnih stvari i tesko objasnjivih.
Sve mi to govori da hrana nije odgovorna za čovjeka ili intelekt i sposobnosti drugih bića. Savko biće se s vremenom mjenja prema količini i vrsti hrane, no jaaako dugotrajan je taj proces. I promjena je u građi i načinu probave, a ne intelektualnim sposobnostima.
Mislim da se s tim slazem.
Smatram da je suprotno prirodi štetno mijenjati način prehrane ukoliko to nije nužno potrebno. 
Ne vjerujem u to jer kroz cijelu covjekovu povijest, od primata nadalje, on stalno mijenja nacin prehrane, otkriva, mijesa i dodaje neke novotarije.
Cini mi se i da ono sto je "nuzno potrebno" vise ne ovisi samo o fizickom vec i o psihickom covjeku, o njegovoj covjecnosti.
Huxley je napisao: Covjeku nije mjesto ni medju zivotinjama ni medju bogovima, vec u carstvu ljudskom.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #23 u: 05.10.2007. u 12:09:36 sati »
Pod promjenom prehrane sam mislio na one tipa mesna dijeta, dijeta po krvnim grupama i takve modifikacije prehrane a ne začine i uvođenje novih namirnica... Pa krumipr kao nova namirnica u prehrani Europe je spasila istu od mnogih gladi....

S Huxleyem se ne bih složio. Ne postoji "carstvo ljudsko". Nismo mi ništa posebno, već samo preuznapredovala životinja koja sad već ugrožava i sebe i planet.

Ideja neubijanja.... Da budem iskren meni su motivi milosti prema životinjama s vegetarijanstvom apsurdni i bezvezni. Ideji se ne može nikako biti dosljedan. Ako poštujemo i štitimo život (Sacra Vita) onda ga štitimo u svim oblicima. Razdvajanje bića na manje i više vrijedna je izrazito opasan pogled koji vodi prema idejama koje smo već imali prilike vidjeti sredinom prošlog stoljeća.

U prirodi je dano da za hranu koristimo organizme koji su nam na raspolaganju. Znači nema štete u ubijenoj jedinki koja svojmo smrću omogućava naše preživljavanje. To je prirodni poredak stvari. Problem je ubijenje iz zabave ili dosade, tj. bilo kakvo besmisleno ubijanje.

Zanimljivo je da se biljke ne tretira kao žive organizme i o njima se ne razmišlja samo zato jer imalu stacionaran i malo drugačiji život od životinja. Međutim i one imaju senzore slične neurološkoj mreži, komuniciraju kemijski, bore se za prostor i resurse, rastu, razvijaju se, razmnožavaju i umiru. Stoga su i one punopravni sudionici živog svijeta isto kao i životinje. Stoga vegetarijanstvo iz milosrđa nema smisla. To je onda "Sacra Animal" a ne "Sacra Vita".

Pojednostavljivanja i presedani su opasni. Ne mislim sada diretno na tebe i tvoju ideju, ali kao globalna ideja je opasno i ne sviđa mi se iz gore navedenih razloga.
« Zadnja izmjena: 05.10.2007. u 12:11:56 sati od Frank »
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #24 u: 05.10.2007. u 16:03:51 sati »
Eto vidite, zato ja jedem sve, i gicetinu, i kravetinu, pa onda tu pridodam malo zelene salatice puterice, pa malo endivije, zatim luka i rajčice, pa onda janjetine, na kruha paštetice od peradi, salamice od mesetine, krumpiiiiraaaa kad oni idu s kombijem kroz ulicu i vičeju, pa lubenicu, ribicu iz konzerve s povrćem, rižoto, pizzetinu, salatu od radiča, krušketine, a paše mi i čokolino, keksolino... Ja ne radim diskriminaciju, meni su svi dragi :mrgreen:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline yoda

• Galaktička Zraka
  • Sve vas volim
« Odgovori #25 u: 06.10.2007. u 01:31:34 sati »
Eto vidite, zato ja jedem sve, Ja ne radim diskriminaciju, meni su svi dragi :mrgreen:

Ma nemoj. A riba? Di ti je riba? [54*
GSO 200/1200
superplossl 25mm-plossl 10mm-TSSWM 6 mm
TS10x50LE

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #26 u: 06.10.2007. u 13:27:43 sati »
...ribicu iz konzerve s povrćem...
:203: :zubo:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #27 u: 06.10.2007. u 13:38:38 sati »
Ja mrzim fileke  [52*

A lubenice su mi najbezveznije  :roll:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline yoda

• Galaktička Zraka
  • Sve vas volim
« Odgovori #28 u: 06.10.2007. u 13:46:10 sati »
A da ribu s povrćem i ja obožavam.
A lubenica na +35 je ok. [62*
GSO 200/1200
superplossl 25mm-plossl 10mm-TSSWM 6 mm
TS10x50LE

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #29 u: 08.10.2007. u 08:52:33 sati »
Pod promjenom prehrane sam mislio na one tipa mesna dijeta, dijeta po krvnim grupama i takve modifikacije prehrane ...
Meni se to cini kao marketinski stosevi da bi se zaradilo nesto prodajom nove dosjetke.

S Huxleyem se ne bih složio. Ne postoji "carstvo ljudsko". Nismo mi ništa posebno, već samo preuznapredovala životinja koja sad već ugrožava i sebe i planet.
To je receno figurativno. Naravno da nije mislio bukvalno. Ne slazem se s tim da nismo nista posebno. Sposobni smo za fenomenalne iskorake u znanosti i umjetnosti, za ogromne zrtve za svoje ideale, za pogled duboko u sebe same. Nemojte mi sada samo kao protuargument dati popis svih mogucih shitova. To je izgleda za sada nuzno zlo.

Ideji se ne može nikako biti dosljedan.
Da, napisao sam da je to tesko. Dosljedan si koliko mozes ili zelis. Nije sve sto je manje od potpune dosljednosti - lose.

Ako poštujemo i štitimo život (Sacra Vita) onda ga štitimo u svim oblicima. Razdvajanje bića na manje i više vrijedna je izrazito opasan pogled koji vodi prema idejama koje smo već imali prilike vidjeti sredinom prošlog stoljeća.
Malo si zabrijao. Ako se osoba bavi jahanjem i zato ne jede konjetinu jer konje dozivljava na drukciji nacin, nije ok odrzati joj predavanje o tome kako treba postivati i krave i piceke. Kakvog to ima smisla? Zar ti ne bi bili cudno da ti ja velim da zivot postujes tek ako si sit, a prije toga ubijes i speces sve sto ti zapne za oko.
Nisam nigdje spomenuo vise ili manje vrijedna bica, nego sam govorio o stupnju razvoja. Vjerojatno ne mislis da su covjek, kameleon i blitva na istom stupnju razvoja. A kao skinhead cu sigurno izgledati za neko vrijeme ... prirodnim putem.

U prirodi je dano da za hranu koristimo organizme koji su nam na raspolaganju. Znači nema štete u ubijenoj jedinki koja svojmo smrću omogućava naše preživljavanje. To je prirodni poredak stvari. Problem je ubijenje iz zabave ili dosade, tj. bilo kakvo besmisleno ubijanje.
Ok, to je tvoje misljenje. Ja sam otisao jos jedan korak dalje ali ne pokusavam te uvjeriti ni u sta, ne mislim da sam ja  zbog toga ista bolji.

Zanimljivo je da se biljke ne tretira kao žive organizme i o njima se ne razmišlja samo zato jer imalu stacionaran i malo drugačiji život od životinja. Međutim i one imaju senzore slične neurološkoj mreži, komuniciraju kemijski, bore se za prostor i resurse, rastu, razvijaju se, razmnožavaju i umiru. Stoga su i one punopravni sudionici živog svijeta isto kao i životinje. Stoga vegetarijanstvo iz milosrđa nema smisla. To je onda "Sacra Animal" a ne "Sacra Vita".
Nisam nigdje spomenuo da mislim da biljke nisu zive jer to i ne mislim. Da blitva moze govoriti sigurno bi vikala na sav glas kad ju netko dodje ubrati.
Bilo kakvo milosrdje ima smisla.
Kada bi bio jaaako gladan i imao na raspolaganju masu povrca i peseka, nekako vjerujem da bi peseka ostavio ipak za kraj. Da li to znaci da si diskriminator zivih bica?
Da li si protiv upotrebe krzna rijetkih zivotinja? A krzna zivotinja iz uzgoja?
Ako mislis da su sva bica punopravni sudionici ovoga svijeta, kako to da nacinom svoje prehrane podrzavas nehumani uzgoj na farmama? Zar kokica i kravica ne bi trebale imati pravo da trce po livadi, piju iz potoka i uzivaju na suncu?
Ako nam bujanje covjecanstva i komocija daju pravo da ulogu nekih od bica ovog planeta, od punopravnih clanova srozamo na "zalogaj", onda ovo sto si napisao bas i ne razumijem.

Pojednostavljivanja i presedani su opasni. Ne mislim sada diretno na tebe i tvoju ideju, ali kao globalna ideja je opasno i ne sviđa mi se iz gore navedenih razloga.
Da, pretjerivanja i fanaticne sljedbe vode najcesce u slijepu ulicu. A sto ces kad smo pimitivni.
« Zadnja izmjena: 09.10.2007. u 10:30:00 sati od dag »
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)