Autor Tema: Prva najava supernove ikad  (Posjeta: 19667 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
Prva najava supernove ikad
« u: 25.11.2015. u 09:07:25 sati »
Snimka jednog dalekog jata galaksija, načinjena Svemirskim teleskopom Hubble (HST) u studenomu 2014., pokazala je od ranije poznat fenomen gravitacijeske leće s četiri odvojene snimke (tzv. "Einsteinov križ") sjajnog objekta - supernove, jer je sjaj opadao prema poznatom obrascu.

Prema prvoj prognozi ove vrste Hubble bi trebao supernovu nazvanu Refsdal snimiti u 1/3 iduće 2016. godine, pa će ponovno "baciti pogled" u taj udaljeni dio svemira.

http://spacetelescope.org/announcements/ann1526/
http://www.spacetelescope.org/news/heic1505/
« Zadnja izmjena: 25.11.2015. u 09:16:29 sati od galileo »
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
Odg: Prva najava supernove ikad
« Odgovori #1 u: 25.11.2015. u 09:24:23 sati »
Jako zgodno. Zapravo promatramo isti objekt istodobno u različitim vremenima. :286:

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #2 u: 25.11.2015. u 16:15:46 sati »
Jako zgodno. Zapravo promatramo isti objekt istodobno u različitim vremenima. :286:

Hehehe, baš to :D
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #3 u: 26.11.2015. u 19:19:33 sati »
Ima tajna veza u nazivu jednog od tri poznata filma koje smo gledali u mladosti 60-tih, 70-tih:
a) Ćelavi se vuku za kosu,
b) Samoubojstvo iz zasjede,
c) Suha krpa na dnu mora...   :zubo:
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline Vestigia

• Astronom
« Odgovori #4 u: 26.11.2015. u 19:58:25 sati »
iz 2010.
d) serijski bombaš samoubojica

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #5 u: 29.11.2015. u 06:31:57 sati »
http://www.spacetelescope.org/videos/heic1505a/

Zanimljivo mi je kako do nas (do Hubble-a :76:) najprije dolazi ona svjetlost, koja na prvi pogled ide najdužim putem, iliti "okolo" gravitacijeske leće (1995.g.), a posljednja stiže svjetlost koja na prvi pogled ide najkraćim putem, iliti "kroz" gravitacijsku leću (2016.g.). Zanimljivo mi je jer, taj efekt djeluje kontra-intuitivno! :mrgreen:

Svjetlost koja je došla do nas posljednja, samo prividno putuje najkraćim putem! Ona zapravo prolazi kroz najgušće savinuti prostor, dakle i kroz najduži put, pa joj treba najviše vremena. :286:

Nadalje, laički razmišljam... pošto je od 1995. do 2016., razlika od 21-ne godine, oko toga klastera galaksija zamišljam gravitacijsku leću debelu 21 svjetlosnu godinu :mrgreen: ,a ta veličina mi baš i ne izgleda ekstremno u omjeru sa veličinom klastera, koji je reda veličine stotina milijuna svjetlosnih godina! Sasvim majušno zakrivljenje prostor-vremena, ali opet vidljivo i bitno! :286:

:sesir:
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #6 u: 29.11.2015. u 11:22:53 sati »
...a posljednja stiže svjetlost koja na prvi pogled ide najkraćim putem, iliti "kroz" gravitacijsku leću (2016.g.). ...
Ne znam na koju su osnovu izračunali da se treba dogoditi supernova. Ona prva zraka (barem u animaciji) ima manji put od druge i prije je stigla. OK. Ova treća ima još manji put, a kažu da će tek stići. Nije mi jasno kako su odredili koja slika galaksije odgovara kojem vremenu.

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #7 u: 29.11.2015. u 12:06:08 sati »
Malo laički razmišljam, ne zamjerite! [36* :sesir:

Ne znam na koju su osnovu izračunali da se treba dogoditi supernova.
Da li prema tome što se unutar ove fotografije, vidi i "projekcija slike" galaksije "od prije" eksplozije supernove? Dakle, sada treba promatrati upravo tu projekciju slike galaksije, (u kojoj još uvijek [naizgled] nema eksplozije supernove) i samo čekati da supernova bljesne?

Nije mi jasno kako su odredili koja slika galaksije odgovara kojem vremenu.
Da li prema slabljenju sjaja supernove?
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #8 u: 29.11.2015. u 18:04:59 sati »
Mislim da ne možeš odrediti jel supernova već puknula ili nije. Otkud znaju da u trećoj slici nije pukla pred 200 godina? Možda se varam, ali mislim da na osnovu nečeg drugog određuju koliko je koja slika stara.
Osim toga prikaz je dvodimenzionalan pa zbog perspektive gledanja moguće da samo izgleda da je ova zadnja zraka imala najkraći put. A možda je bilo i "više lomova"?

Malo laički razmišljam, ne zamjerite! [36* :sesir:
Poanta je u razmišljam[71* Tog općenito fali.

A ima tu još puno za razmisliti. I ovo s četiri supernove mi nije baš jasno. Zašto u slici iz 1994. nema četiri supernove? Zašto bi vidjeli jednu supernovu na četiri različita mjesta u galaksiji? Zašto bi zraka od supernove bila iskrivljena pa dobivamo četiri supernove, a od matične galaksije ne?

Ovo što smo dobili je puko konstatiranje stvari i štrebersko računanje kad će što. Nitko ne nudi dobra objašnjenja i ne razmišlja.
Tak da to što "malo laički razmišljaš" :sesir:

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #9 u: 02.12.2015. u 16:24:49 sati »
Sinoć u emisiji Andromeda, raspravljalo se o ovoj pojavi. Kroz izlaganje g.Ante sam dobio svojevrsnu potvrdu svoje pretpostavke
Svjetlost koja je došla do nas posljednja, samo prividno putuje najkraćim putem! Ona zapravo prolazi kroz najgušće savinuti prostor, dakle i kroz najduži put, pa joj treba najviše vremena. :286:
što mi je dalo ohrabrenje da koliko-toliko ispravno razmišljam i pretpostavljam. :204:

Zaključak je da se, pretpostavku o ponovnom viđenju bljeska supernove, izvuklo iz modela, baziranog na procjeni rasporeda tamne tvari u-i-oko dotičnog klastera galaksija, odnosno iskrivljenja prostor-vremena prouzrokovanog tom silnom količinom tamne tvari (i nešto obične tvari narafno :mrgreen:). Svjetlost je tako pratila oblik prostor-vremena po više "putova", koji imaju različite dužine. Opširnije na linku za emisiju!

G. Ante je prokomentirao i tzv. Einsteinov križ, pojavu o kojoj je govorio Arkturus
Zašto bi vidjeli jednu supernovu na četiri različita mjesta u galaksiji? Zašto bi zraka od supernove bila iskrivljena pa dobivamo četiri supernove, a od matične galaksije ne?
Ta pojava mi nije sjela, niti nakon odslušane emisije, niti nakon čitanja o njoj, i pošto ne razumijem kako i zašto se događa, ostavljam ju da mi se "pajca" u mislima, dok o njoj komentiraju veći znanci! :286:

LP

:sesir:
« Zadnja izmjena: 02.12.2015. u 16:32:37 sati od Vragoder »
300/1500 dobson
10x50 binocs