Autor Tema: Prva najava supernove ikad  (Posjeta: 19670 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Prva najava supernove ikad
« Odgovori #10 u: 13.12.2015. u 04:48:55 sati »
Došlo je do novog razvoja u ovoj priči.

Detection of a SN near the center of the galaxy cluster field MACS1149 consistent with predictions of a new image of Supernova Refsdal

Citat:
...The new SN position is both approximately spatially and temporally coincident with predictions for the location and timing of the delayed image of SN Refsdal. Moreover, the brightness differences are also approximately consistent with relative magnification predictions.

We conclude that this new SN is likely the re-appearance of SN Refsdal...

300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #12 u: 17.12.2015. u 09:44:35 sati »
Ništ nisam skužio. :111:
Ono gdje su zaokružene 4 SN je jedna od slika galaksije u kojoj je SN? Ako gravitacijska leća lomi sliku supernove, onda bi trebala upravo jednako lomiti sliku i galaksije u kojoj je SN. I ne bi trebala SN biti na različitim mjestima u toj galaksiji. Ne može se dobiti Einsteinov križ samo za SN, a ne i za galaksiju.

Što sam krivo shvatio? :109:

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #13 u: 17.12.2015. u 10:07:48 sati »
Ono gdje su zaokružene 4 SN je jedna od slika galaksije u kojoj je SN? Ako gravitacijska leća lomi sliku supernove, onda bi trebala upravo jednako lomiti sliku i galaksije u kojoj je SN. I ne bi trebala SN biti na različitim mjestima u toj galaksiji. Ne može se dobiti Einsteinov križ samo za SN, a ne i za galaksiju.
Mučen sam istim problemom, molim te podijeli rješenje ako dođeš do njega.
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #14 u: 17.12.2015. u 14:43:43 sati »
Rado. Za sad mi jedino pada na pamet Q.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #15 u: 17.12.2015. u 18:49:05 sati »
Oko čega vas dvojica lomite vijuge?
Ne lovim vas?

Zašto bi se trebala vidjeti galaksija? Možda je galaksija znatno tamnija na od same supernove pa se ne vidi ili jedva vidi. Nije valjda da se lovite na animaciju koja je napravljena za obične laike. Usput, galaksija nije točkasti objekt, pitanje je kako je njenu sliku gravitacijska leća raspršila.

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #16 u: 17.12.2015. u 19:32:52 sati »
Zašto bi se trebala vidjeti galaksija? Možda je galaksija znatno tamnija na od same supernove pa se ne vidi ili jedva vidi... ...Usput, galaksija nije točkasti objekt, pitanje je kako je njenu sliku gravitacijska leća raspršila.
Dakle, preko "križa" je do nas došla slika supernove, ali ne i slika galaksije u kojoj je nastala SN?? To bi puno objasnilo, hvala ti!

LOL, a ja nisam vidio šumu od stabala! [08* :mrgreen:

Nije valjda da se lovite na animaciju koja je napravljena za obične laike.
"lovim(o)" se za ovu sliku: http://cdn.spacetelescope.org/archives/images/screen/heic1505a.jpg
« Zadnja izmjena: 17.12.2015. u 22:04:13 sati od Vragoder »
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #17 u: 17.12.2015. u 19:43:02 sati »
Pogle one slike na linku koji je gallileo stavio na početku.
Ako dobro tumačim tu je jedna te ista galaksija na nekoliko mjesta. Dakle lomom preko gravitacijske leće vidimo galaksiju još puno dalju i u njoj SN.
Imaš li kakvo drugo tumačenje?

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #18 u: 17.12.2015. u 20:03:09 sati »
Ako misliš na ovu sliku
http://spacetelescope.org/images/ann1526a/
This image shows the appearances of the Refsdal supernova. The uppermost circle shows the position of the supernova as it could have been seen in 1998. The lowermost circle shows the galaxy which lensed the supernova four time — a discovery made in late 2014. The middle circle shows the latest position of the reappearing supernova in 2015.

Nigdje ne spominju da je to ista galaksija, već samo različita mjesta na kojima se pojavila ili se mogla pojaviti SN (svjetla fleka).

Gravitacijska leća ne može dati jasnu sliku, već samo lukove/mrlje svjetla. Vjerojatno je sjaj SN zamaskirao sjaj galaksije i sve što vidimo je SN kako se iznova pojavljuje.

Offline Miro1

• AstroBrbljavac
  • *
Prva najava supernove ikad
« Odgovori #19 u: 17.12.2015. u 21:52:51 sati »
Oko čega vas dvojica lomite vijuge?
Ne lovim vas?

Zašto bi se trebala vidjeti galaksija? Možda je galaksija znatno tamnija na od same supernove pa se ne vidi ili jedva vidi. Nije valjda da se lovite na animaciju koja je napravljena za obične laike. Usput, galaksija nije točkasti objekt, pitanje je kako je njenu sliku gravitacijska leća raspršila.

Galaksija je sigurno tamnija. SN kada grune je sjajnija od cijele galaksije. Čini mi se da su rekli da je galaksija u kojoj je SN udaljena milijarde svjetlosnih godina ( čini mi se da se pričalo oko 10) od ove koja služi kao leća. Mislim da je to predaliko da mi se moglo jako pojačati, a i pitanje kako je svjetlost raspršena. Uglavnom slažem se s tobom.
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc