Autor Tema: Prva najava supernove ikad  (Posjeta: 19627 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Prva najava supernove ikad
« Odgovori #20 u: 17.12.2015. u 22:08:55 sati »
Gravitacijska leća ne može dati jasnu sliku, već samo lukove/mrlje svjetla. Vjerojatno je sjaj SN zamaskirao sjaj galaksije i sve što vidimo je SN kako se iznova pojavljuje.
:115: :cslj:
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #21 u: 17.12.2015. u 23:33:39 sati »
Istina da ne spominju da je to ista galaksija, ali zašto su onda zaokružili galaksije? Uostalom, valjda su pripisali nekoj galaktici SN.
Znam da nešto udaljeno 10 mird godina ne bi trebali vidjeti drugačije nego kao mrlju. No i gravitacijska leća valjda može biti leća=povećalo. Smisao je isti.

Što se sjaja SN tiče, on je obično nešto manji od sjaja galaksije, ali je koncentriraniji. Međutim nisu to velike razlike.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #22 u: 18.12.2015. u 00:43:50 sati »
Gravitacijska leća nema nikako pravilan oblik pa prema tome i slika koju stvara ne liči na originalni objekt. Zamislite kakvu bi sliku davala staklena leća koju bismo oblikovali golim rukama.
Ono što me malo zbunjuje je kako to da je oblik galaksije iskrivljen, raspršen, a slika zvijezde nije.
Ili možda i jest, no vidljiv nam je samo dio koji je slučajno fokusiran u približno istu točku? U tom svjetlu, je li moguće da difuzni dio uopće nije galaksija nego ista ta zvijezda samo nefokusirana? A promjene se vide zbog relativnih brzina zvijezde i gravitacijske leće, odnosno moguće promjena unutar leće. Zvuči mi to malo vjerojatno zbog ogromnih udaljenosti i veličina tih objekata, no s druge strane i male promjene u leći nose možda velike promjene u putu fotona.

A što ako to i nije zvijezda nego samo udaljena galaksija čija je slika nekad više a nekad manje fokusirana, a ponekad možda i skroz "krivo" fokusirana? Jel to moguće?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #23 u: 18.12.2015. u 06:32:17 sati »
Istina da ne spominju da je to ista galaksija, ali zašto su onda zaokružili galaksije? Uostalom, valjda su pripisali nekoj galaktici SN.

Pa gdje će nastati gravitacijska leća nego kraj koncentracije mase, tj galaksije :zubo:

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #24 u: 18.12.2015. u 06:53:34 sati »
Ono što me malo zbunjuje je kako to da je oblik galaksije iskrivljen, raspršen, a slika zvijezde nije.
Ili možda i jest, no vidljiv nam je samo dio koji je slučajno fokusiran u približno istu točku?

Možda, čisto nagađam, slika SN pri prolasku kroz gravitacijsku leću ostane netaknuta jer "zrake" svjetla dolaze iz točkastog objekta. Zato sve te zrake možda prolaze kroz isto mjesto u gravitacijskoj leći i distorzija koja se događa je minimalna. Matična galaksija iz koje je potekla SN ipak neku površinu i dimenzije i kod nje nije to slučaj pa se svjetlo rasprši.

Ako moja naklapanja nisu točna onda se slažem sa svim ostalim pitanjima koje si postavio. I mene bi to interesiralo :mrgreen:

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #25 u: 18.12.2015. u 09:34:25 sati »
Možda, čisto nagađam, slika SN pri prolasku kroz gravitacijsku leću ostane netaknuta jer "zrake" svjetla dolaze iz točkastog objekta. Zato sve te zrake možda prolaze kroz isto mjesto u gravitacijskoj leći i distorzija koja se događa je minimalna. Matična galaksija iz koje je potekla SN ipak neku površinu i dimenzije i kod nje nije to slučaj pa se svjetlo rasprši.

Hm, jel baš bitna razlika u površini izvora kad je galaksija udaljena 5 milijardi godina od gravitacijske leće? Pada mi na pamet usporedba s npr. Betelgezom koji je nama isto točkasti izvor, i tako ga tretiramo, premda za jake instrumente nije točkasti izvor.

Pa gdje će nastati gravitacijska leća nego kraj koncentracije mase, tj galaksije :zubo:
Misliš da svaka zaokružena galaksija tvori posebnu gravitacijsku leću? Da to nisu slike galaksije u kojoj je SN? :111:
(Da ne bude zabune: da, svaka galaksija je grav leća, ali unutar skupa galaksija svaka bi bila 'podleća' i ne bi bila tako moćna. Bojim se dalje komplicirati....  :286:  )

A što ako to i nije zvijezda nego samo udaljena galaksija čija je slika nekad više a nekad manje fokusirana, a ponekad možda i skroz "krivo" fokusirana? Jel to moguće?
Misliš da zabljesne galaksija pa je nestane? :D
Ako su definirali nešto kao SN koja pripada galaksiji udaljenoj 10 mird godina, onda su valjda uočili i SN i galaksiju.
Premda, ljudska glupost nema granica, pa neznam treba li svakoj objavi vjerovat. :D
« Zadnja izmjena: 18.12.2015. u 09:38:21 sati od Arkturus »

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #26 u: 18.12.2015. u 09:42:02 sati »
Misliš da svaka zaokružena galaksija tvori posebnu gravitacijsku leću? Da to nisu slike galaksije u kojoj je SN? :111:
(Da ne bude zabune: da, svaka galaksija je grav leća, ali unutar skupa galaksija svaka bi bila 'podleća' i ne bi bila tako moćna. Bojim se dalje komplicirati....  :286:  )

Svaka zaokružena galaksija tvori gravitacijsku leću. Da je dovoljno moćna vidjeli bi lukove svjetla koji prestavljaju galaksiju, ovako samo vidimo supernovu.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #27 u: 18.12.2015. u 11:07:14 sati »
Ja sam to bio shvatio kao da su zaokružene slike galaksije u kojoj je SN. Ak su to galaksije koje tvore posebne leće onda bi to bilo to.

No opet mi ne štima to s matičnom galaksijom od SN. Ak je galaksija-leća dovoljno moćna da fokusira SN onda je i dovoljno moćna da vidimo i galaksiju iz koje je SN. Ne možda dobro, ali dovoljno da se vidi. Neka od ostalih galaksija-leća bi svakako morala pokazati. Ili, možda je SN iz neke neznatne galaksije od desetak milijuna zvijezda. U tom slučaju bi sve štimalo.

Mislim ipak da u cijeloj priči ima nedovoljno podataka. Samo su nam dali procjenu udaljenosti, činjenicu da se radi o SN i da je to slika kroz grav leću.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #28 u: 18.12.2015. u 11:28:24 sati »
Pa možda je sjaj galaksije razbijen gravitacijskom lećom i utopljen u spiralu galaksije koja radi gravitacijsku leću.

Ti baš tjeraš mak na konac :zubo:

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #29 u: 18.12.2015. u 12:28:47 sati »
Ti baš tjeraš mak na konac :zubo:

Pokušavam ispitati svaku mogućnost.
(I uživam u tom :D )