Autor Tema: Ljudski mozak  (Posjeta: 40940 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Odg: Ljudski mozak
« Odgovori #10 u: 05.10.2007. u 11:25:37 sati »
Citat:
Close Combat kompjuterski švabo me tjera na predaju
Ovo je zabrinjavajući napredak računala... :mrgreen:

Pa mislim da sam način spremanja i obrade informacija i ja već spomenuo...

Pitanje je što daj svijest i inteligenciju. Je li to samo količina informacija (mogućnost odabira između istih) ili je potrebno neusporedivo veći i kompleksniji algoritam sustavnog selektiranja, vrednovanja i potom odabira one informacije koja najbolje odgovara trenutnoj situaciji. Malo mi stravično mehanički i za računala ostvarivo zvuči ovakav opis svijesti i inteligencije.

Je li svijest i inteligencija jednostavno posljedica metematike i logike (ostvariva matematičkim metodama i potpomognuta logikom kao sredestvom rasuđivanja)?

Svrha emocija kod čovjeka je trajnije, dublje prisjećanje određenih situacija i informacija. To je biokemijsko-električni način pohranjivanja i prizivanja. Neije nužno da bi strojevi trebali osjećati, vjerujem da se naglašavanje važnosti informacija može i na drugi način ostvariti.

Citat:
Moja pretpostavka je da nema ništa mistično u mozgu, ništa natprirodno.
Ne mora biti natprirodan da bi bio tajanstven. I naoko jednostavni sustavi mogu pokazati izrazitu složenost djelovanja. Mozak nije mističan, no njegova je složenost i mogućnost djelovanja slabo do nikako istražena i zato ga smatramo misterijom i mistikom. Naravno da nije takav. Samo što je logično za vjerovati je da je ta nakupina živčanih stanica sposobna mnogo više no što sada znamo...

BTW Sposobna je kada te živčane stanice nisu uistinu živčane  :mrgreen:
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline McPrdo

• Biser Galaktike
« Odgovori #11 u: 05.10.2007. u 13:53:12 sati »
Postavlja se jedino pitanje što će nam uopće AI i svjesni kompjuteri kad je ljudska inteligencija toliko jednostavna za proizvodnju?  :wink:

Teoretsko računalo sa AI bi napravilo veliki korak dalje u znanosti. Jedan čovjek ne može imati cjelokupno znanje čak ni iz samo jedne grane npr organske kemije. Superpametno računalo bi imalo sva znanja svijeta iz svih grana znanosti, pa bi npr kombiniralo znanje o polimerima , paučini, magnetizmu i pivskom kvascu,te napravilo superčvrstu konstrukciju za svemirsko dizalo.

Ljudi (možda) trenutno i imaju sve potrebne informacije, ali nema pojedinca koji je dobar u svim potrebnim disciplinama da napravi nešto konkretno.

To je moje mišljenje, sa drugim se ne slažem pa se nemoj trudit.(Kreso)
Nije potreban margarin za zatupljivanje ljudi, ko sto vidis vec sasvim solidan posao obavi internet, televizija, novine... (Lord Spirit)

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #12 u: 06.10.2007. u 12:49:04 sati »
Isto tako računala ne jedu toliko resursa i ne trebaju tolike troškove kao ljudi. Nisu skloni ozljedama i bolestima, mirovinskom, socijalnom....

S ekonomske i gospodarse strane puno znače, no svijesnot bi mogla potegnuti pitanje prava koja sam gore naveo....Situacija je dosta složena...

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #13 u: 08.10.2007. u 08:31:31 sati »
Mislim da sva znanja utrpana u jedno racunalo ne bi dala ocekivani rezultat. Racunalo ne moze imati "iskustvo" gravitacije, paucine, ozljede, pive, itd. Nema emocije koje nas nekad tjeraju i na nelogicne akcije iz kojih se dogodi opet nesto pozitivno i ucimo. Racunalo ne moze leci na travu i gledati oblake kako se krecu a onda to povezati s nacinom na koji se ljuljaju travke i zakljuciti o laminarnom gibanju fluida. A instinkt, intuicija, feeling?
Kada bi racunalo i postalo svjesno, pa kada bi dobilo svoje"ja", poceli bi i problemi sa svim onim sto ego i nosi: zavist, ljubomora, posesivnost, zloca, lazljivost, manipulacija, itd. Takva sprava brzo bi u sebi "prebrikala" osnovno pravilo - Ne nauditi covjeku.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Antonio

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #14 u: 08.10.2007. u 09:27:13 sati »
Zanimljiva tema.

Jel gledao netko film "Bicentennial Man" iz 1999.?
http://www.imdb.com/title/tt0182789/

Snimljen po priči Isaaca Asimova. Tema je upravo ovo o čemu je tu riječ :
Citat:
"An android endeavors to become human as he gradually acquires emotions."

Naravno, film je malo sladunjav i pati od tipičnih holivudskih mana, ali je ideja jako zanimljiva.

Offline tanja

• Astronom
  • Spol: Ženski
« Odgovori #15 u: 08.10.2007. u 09:54:04 sati »
Gledala. Zanimljiva tema i zanimljiv film, iako se slazem da pati od brojnih "holivudskih" nedostataka ... tako da djeluje prilično nerealno.
Moje mišljenje je da je ljudski mozak ipak daleko više od pukog logičkog sklopa koji povezuje i obrađuje veliki broj informacija. Računalo ipak ima ograničene mogućnosti - mislim da stvoreni ipak nikada neće moći dosegnuti stvoritelja (da ne bude zabune: mislim ovdje na relaciji čovjek - računalo). Svrha računala bi i dalje po meni trebala ostati "POMAGATI ČOVJEKU" a usađivanje svijesti i ega računalu bi se moglo pokazati i opasnim za čovjeka ...
Osim toga ideja sveopće automatizacije i moguće superiornosti i dominacije (u tom slučaju) superpametnih računala mi se nimalo ne sviđa Takav svijet koji bi umnogome obilovao znanjima i spoznajama, a bez emocija i ljudskosti (smatram da umjetna inteligencija ipak nikada ne bi mogla doseći ove kvalitete) bio bi previše pust i prazan ...

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #16 u: 08.10.2007. u 10:53:55 sati »
Nisam gledao film....

Pravilo ne nauditi čovjeku ne postoji. Ti je u svojoj fikciji napisao Asimov. Danas već ima računala koja ubijaju ljude (vojna računala - programirani mitraljezi izraelskei američke proizvodnje koji detektiraju pokret ili neku drugi znak prisutnosti čovjeka...). Ako napravim troj koji bi bio jednak čovjeku, bit će jednak čovjeku i po dobrom i po lošem. Koliko će ih neki za dobro, toliko će drugi za zlo koristiti strojeve.

Citat:
Mislim da sva znanja utrpana u jedno racunalo ne bi dala ocekivani rezultat. Racunalo ne moze imati "iskustvo" gravitacije, paucine, ozljede, pive, itd. Nema emocije koje nas nekad tjeraju i na nelogicne akcije iz kojih se dogodi opet nesto pozitivno i ucimo. Racunalo ne moze leci na travu i gledati oblake kako se krecu a onda to povezati s nacinom na koji se ljuljaju travke i zakljuciti o laminarnom gibanju fluida. A instinkt, intuicija, feeling?

Ne slažem se nikako. Već sad postoje dječije lutke koje reagiraju na draganje ili udaranje odgovorajućim reakcijama. Što govori da su računala spremna još i više danas, a kamo li u budućnosti...  Osjećaj gravitacije? Pa to sve na planetu osjeća, živo ili ne... A sve ostalo je lako "upamtiti". Emocije sam već pojasnio u jednom postu i zašto ih smatram nebitnim za računala.

A oblake će gledati odmah matematički i neće trebati povezivati. Radit će direktno iz oblaka..Ako ga tako napravimo. Sve zavisi o stupnju razvoja i namjeni.

A ako probijemo inteligenciju, onda će biti po svim intelektualnim svojstvima kao ljudi. Osim možda emotivnih zavrzlama i nepredvidljivosti. Kao biokemijsko ustrojstvo čovjek puno jače pati od istih impulsa nego stroj. Za sada ne mogu reći bi li se to dalo napravit električnim impulsima.

U dogledno vrijeme još ne moramo strahovati od strojeva sličnih ljudima. Naime mi strojeve radimo po ljudima i tak kada upoznamo rad mozga, moć ćemo razmišljati o elektroničkom ekvivalentu. Do tada ništa od AI.

Možda je veći strah od ljudi-robota. Kiborga. Što je danas znatno naprednije od umjetne inteligencije koja bi robota napravila čovjekom. Puno smo bliže da čovjeka napravimo robotom (od umjetnih udova koji se povezuju na živce i rade kao udovi koji nedostaju, preko umjetnih organa do čipova koji se usađuju u mozak kako bi se premostilo ili nadoknadilo neko unišeno područje ili omoućila kontrola nad elektronikom).

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #17 u: 08.10.2007. u 11:37:51 sati »
Racunalo ne moze leci na travu i gledati oblake kako se krecu a onda to povezati s nacinom na koji se ljuljaju travke i zakljuciti o laminarnom gibanju fluida. A instinkt, intuicija, feeling?

Ne moze samo zbog toga jer nije tako programirano a ni koncepirano.... racunalo
   jednostavno nema prikopcane sve te senzore,a programirano je tako da
    izabere logicko rjesenje,a ako ga nema onda stane....nije mu dana sloboda da
     experimentira i uci na pogreskama i da bude svjesno da postoje parametri o kojima ovisi
     njegovo funkcioniranje - jedina stvar koju racunalu treba nametnuti je "zelja za postojanjem
     i strah od otkazivanja"
      - ostalo ce sve samo proizici iz toga....to je samo pitanje hardvware-a i algoritama.....
  Nije problem ostvariti svijest racunala - ali osjecaji su drugi stvar......

Koliko je meni poznato nitko trenutno ne radi na takvom konceptu...skupo i beskorisno,
   tko bi zelio kupiti racunalo koje bi trebalo psihijatra  :mrgreen:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #18 u: 08.10.2007. u 13:33:12 sati »
Citat:
Koliko je meni poznato nitko trenutno ne radi na takvom konceptu...skupo i beskorisno,
   tko bi zelio kupiti racunalo koje bi trebalo psihijatra   :mrgreen:

Psihijatri  :mrgreen:

Dobra ideja za posao.... nema nestašice pacjenata....  :mrgreen:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #19 u: 08.10.2007. u 14:02:02 sati »
Je a nemas nikakve odgovornosti...tam meljes neke nebuloze,pogodio diagnozu ili ne
   svi ti vjeruju,jer se boje da i njih ne strpas u ludaru.....
Makar i nemas pojma stvar prolazi - kome je kad psihijatar pomogao  :lol:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.