Autor Tema: Ljudski mozak  (Posjeta: 41901 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: Ljudski mozak
« Odgovori #20 u: 08.10.2007. u 14:40:08 sati »
Nemojte miješati psihijatre i psihologe. Psihijatri rade u (umo)bolnicama, liječe ljude s psihičkim poremećajima, lijekovima i slično. Psiholozi rade metodama psihoterapije, znači razgovaraju i kroz razgovor pokušavaju pomoći ljudima s psihološkim (ne psihičkim) smetnjama, u školama, tvrtkama, institucijama, privatno... Dakle, nije riječ o istim zanimanjima ili profesijama, mada ih laici poistovjećuju :wink: Uostalom, i ja sam bio na nekoliko tretmana kod psihologa i nisam ništa manje lud ili više normalan zbog toga... il' tak' nekak'...  [09* :218: :243: :254:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #21 u: 08.10.2007. u 14:45:17 sati »
   tko bi zelio kupiti racunalo koje bi trebalo psihijatra  :mrgreen:
Računalo je blesavo onoliko koliko je blesav onaj tko je pravio napudbinu :twisted: (software) za njega :mrgreen: Ono nikada neće napraviti ono što bi mi HTJELI da napravi, napravit će samo ono što smo mu REKLI da napravi :zubo:

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #22 u: 08.10.2007. u 20:03:45 sati »
Pričate o sadašnjosti a do sada smo gledali budućnost....

Dansa to računala ne mogu... Ali napreduju u tom smjeru. Gledajući "Kosmos" epizodu "Jedan glas u kozmičkoj fugi" nekako mi se stravično mehanički i stvarivo činilo stvaranje života... Ako možemo stvoriti život, možemo ga i podariti... Pitanje je veremana. Nije li na kraju priče "The Last Question" apsolutno znanje stvorilo "boga"!

Tajna inteligencije i svijesti je u mozgu. Još jednom kažek da kada shvatimo mozak, u dogledno ćemo vrijeme biti sposobni napraviti i elektroničku repliku isprva skromnih a zatim sve razvijenijih sposobnosti i mogućnosti.

P.S. Možemo li (nije u dozovoljenim fileovima) stavljati i Wordove dokumente (htio bih priču staviti da svi možete pročitati)?
Ili da otvorim novu temu samo za nju i jednostavno cijelu prekopiram?
Imam za još tema dokumenata ali ne znam kako ih prezentirati....
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #23 u: 08.10.2007. u 20:10:10 sati »
Da, možeš otvoriti nove teme za raspravu, sadržaj wordovih dokumenata jednostavno iskopiraj u post, zauzet će daaaaleeeekoooo manje mjesta nego da ga stavljamo kao file, to je porazna činjenica za M$ proizvode :mrgreen:

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #24 u: 09.10.2007. u 14:26:53 sati »
Tajna inteligencije i svijesti je u mozgu.

Da li je? Ako pogledaš link na Wikipediu o djeci odgojenoj u šumi, vidjet ćeš da su mnogi aspekti našeg ponašanja naučeni.
Govor, recimo. Reklo bi se da imamo genetsku predodređenost za govor, međutim takva djeca nakon šumskog odgoja više ne mogu naučiti govoriti.
Hodanje na dvije noge. Postoji centar za to u mozgu, ali očito je da se mora razviti u ranoj fazi čovjeka da bi funkcionirao.
Koliko "svjesnosti" ili "inteligencije" posjeduju takva djeca? Koliko je to samo koncept naučen kroz prošlost i naučen u djetinjstvu? Čak bih išao toliko daleko da tvrdim da je velika većina naših sposobnosti naučena - što znači da tajna inteligencije nije toliko u mozgu koliko u društvenom, socijalnom i fizikalnom kontekstu u kojem smo se razvijali. Smatram da je trenutno genetika u modi te se općenito previše pridaje njezinom utjecaju na našu osobnost. Mislim da je čovjek u puno većoj mjeri društveno i socijalno biće nego proizvod genetike. Naš mozak je samo računalni potencijal koji se formira od začeća pa nadalje ovisno o kontekstu, okolini i podražajima kojima je izložen - jako je malo stvari koje su u našem mozgu unaprijed definirane.
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #25 u: 09.10.2007. u 14:38:00 sati »
U principu se slazem s Todorom......
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #26 u: 09.10.2007. u 21:34:21 sati »
To o čemu pričate je ok, ali je samo jedna strana medalje.... Do sada nisam genetiku uplitao, ali vi je upleli. Genetika ima svoj udio u načinu razvoja mozga kao organa (mentalne bolesti i deformacije), sklonosti prema nečemu te potencijalu za razvijanje pa je po tome prilično bitna. Kroz odgoj i socijalizaciju mi to onda razvijamo. Kada bi to bilo 100% tako, onda bi bilo dovoljno računala u društvo uvesti i postali bi ljudi. Milsim da društvo ne čini čovjeka... Samo oblikuje. I gradsko i šumsko djete imaju isti potencijal, samo drugačije razvijen. Nemogućnost kasnije usvaljanja "ljudskosti" na koju smo navikli ide u korak s usporavanjem učenja i odumiranjem mozga (neurona). Ono što u djetinstvu (ranom) naučimo osnova je svakog daljnjeg razvoja i svaka preinaka i kasnije učenje, što je više vremena prošlo, teže ide.

Nije mozak tako jednostavan kako mislite... Samo nakupina neurona... Evo dva problema koja sada iznosim (za jedan možda i pronađem članak negdje na kompu).

I) Eksperimenti s vinskim mušicama pokazali su da po načinu kretanja bi se čak i kod njih moglo govoriti o primitivnom obliku slobodne volje a ne nečime u potpunosti nagonski ili slučajno tjeranim (to je glede razvoja svijesti - makar i minimalna mogućnost i najprimitivnije svijesti kod vinske mušice djeluje, barem meni, malo zastrašujuće).

II) Već sam pisao da je provođeno niz eksperimenata o načinu na koj ide informacija od mozga do ruke da bi, recimo, uzeli olovku sa stola. Testovi su, na veliko iznenađenje, pokazali da je u mozgu ispitanika znatno prije no što je on bio i najmanje svjestan da želi uzeti olovku postojala aktivnost koja je pripremila organizam na kretnju da uzme olovku. Radnja je prethodila svijesti. To je nametnulo pitanje samog postojanja slobodne volje...

Tako s jedne strane imamo potencijalno svijesne vinske mušice, a opet ne možemo dokazati sa sigurnošću da niti kod čovjeka postoji slobodna volja....

Zato je mozak i njegov rad i potencijal takva zagonetka. Još imamo puno za učiti i otkrivati. Počevši od sinestezije do raznih bolesti i oštećenja koja pokazuju kako mozak iz kaos informacija koje prima stvara sliku svijeta koji percepiramo. Koliko je taj svijet realan i stvaran a koliko samo predodžba koju stvara mozak? Djelujemo li mi u njemu svijesno ili postoji elektro-bio-kemijski način po kojem moramo djelovati (ne bi sad opet teološka objašnjenja uplitao u ovo)?
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #27 u: 09.10.2007. u 23:48:10 sati »
Govor, recimo. Reklo bi se da imamo genetsku predodređenost za govor, međutim takva djeca nakon šumskog odgoja više ne mogu naučiti govoriti.
Hodanje na dvije noge. Postoji centar za to u mozgu, ali očito je da se mora razviti u ranoj fazi čovjeka da bi funkcionirao.
Mislim da to nije bas tako. U ranoj se fazi definiraju neuronske veze. Informacije koje odredjenim putevima cesce putuju, stvaraju na neki nacin brzu i automatsku vezu koju je kasnije teze promijeniti. Primjer: i mi i francuzi imamo vjerojatno vrlo slican mozak ali ipak oni ne znaju izgovoriti nas "r" a mi ne mozemo dobro izgovorti njihov. Dok smo djeca ucimo svakakve zvukove bez problema.
Mozgovi su nam slicni i imaju slicne potencijale. Od nekoristenja mogu atrofirati tetive i misici, mogu se dogoditi promjene na glasovnom aparatu, kostima, kozi. Centri u mozgu i dalje postoje ali tijelo je koristeno na drugaciji nacin. Pa misici nam atrofiraju nakon nekolio tjedana mirovanja i moramo na rehab. Nisu atrofirali centri u mozgu. Zamisli ako hodas cetveronoske godinama, normalno je da ces imati problema s uspravljanjem.

Koliko "svjesnosti" ili "inteligencije" posjeduju takva djeca? Koliko je to samo koncept naučen kroz prošlost i naučen u djetinjstvu? Čak bih išao toliko daleko da tvrdim da je velika većina naših sposobnosti naučena - što znači da tajna inteligencije nije toliko u mozgu koliko u društvenom, socijalnom i fizikalnom kontekstu u kojem smo se razvijali.
Mislim da je svatko od nas rodjen s potencijalom da postane svjestan i inteligentan. Okolina ce uvjetovati u kojem smjeru i na koji nacin cemo se razvijati. Ljudi koji zive u izrazito jadnim uvjetima, u neznanju i bez slobode, na prvi pogled doimlju se ne-svjesnima i mozda i ne-inteligentnima. Dublja analiza pokazat ce da su se prilagodili situaciji i da im treba relativno malo vremena da se oslobode i "procvjetaju" (mladjima je to naravno lakse).
Zanimljivo je pak promatrati osobe koje odrastaju u slobodi i blagostanju, gdje mogu potpuno nesputano (recimo) raditi na razvijanju svoje svijesti i inteligencije, koliko oni to stvarno i cine.
Cini mi se da je svakoj jedinki dat genetikom odredjeni interval unutar kojeg se mozemo razvijati. Radjamo se recimo kao nula ali ako se zapustimo mozemo pasti i na -10, medjutim ako se trudimo i razvijamo, mozemo dosegnuti i +20. Takodjer mi se cini da svi imamo i mogucnost velikih i nemjerljivih  misaonih dostignuca i prodora preko granica datih rodjenjem. Nazalost malo je ljudi koji toliko rade na sebi i bruse svoje misli. Uglavnom smo lijeni.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #28 u: 10.10.2007. u 00:29:09 sati »
Mozak jednostavan uopce nije,to nije nitko rekao,ali samo nakupina neurona je....
  bitno je sam ustroj tih neurona....
Experiment s musicama nije nista posebno i nema tu nista misticno....a sam ustroj mozga
  je odgovoran sto svijest kasni za refleksom...sam ustroj svijesti je nauceni...
Isto kao sto je nauceno hodanje,govorenje raspoznavanje informacija iz ociju ,usiju,jezika itd....

Na pocetku osim baznih refleksnih radnji mozak je prazan,sve ostalo se uci percepcijom okoline....
   i makar su mozgovi u principu slicni ipak postoji razlika u ustroju od jedinke do jedinke u genetskoj strukturi,
      koje ce kasnije podsvjesno djelovati na razvoj karaktera jedinke i njezinu inteligenciju,te bez obzira na
      okolinu koja na kraju moze djelovati povoljno ili nepovoljno,ipak se ne slazem da svi mozgovi imaju isti potencijal...
 Isto tako postoji i razlika u konceptu muskog i zenskog mozga......
Prvi mjeseci zivota koji urezu neuronske temelje imaju veliki uticaj na karakter buduce jedinke,
   i njih je prakticki nemoguce promjeniti.....
Mozak na pocetku ima puno vise razlicitih sposobnosti,no kako neke nisu potrebne i budu zapostavljene,
   tako odumiru i tesko ih je ponovo nauciti.......zato odraslima svi kinezi ili sve macke na prvi pogled
      izgledaju isto dok djeca raspoznaju razliku......

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #29 u: 10.10.2007. u 08:41:49 sati »
U ranoj se fazi definiraju neuronske veze. Informacije koje odredjenim putevima cesce putuju, stvaraju na neki nacin brzu i automatsku vezu koju je kasnije teze promijeniti.

Čini se da postajem neshvaćen kao Krun0  :wink: prvo kažeš mislim da to nije tako a onda potvrdiš moje pisanje
Krenula je rasprava o kompjuterima i svjesnosti. Želio sam postaviti pitanje svjesnosti, koliko je ona "dana sama od sebe" (čitaj genetički ugrađena u mozak) a koliko je okolina ta koja nas čini svjesnim i inteligentnim. Na sreću, s time se ne eksperimentira na živim ljudima pa su recimo dobar primjer upravo takva djeca koja nisu odgojena u ljudskom društvu. Moja teza je da ono što nazivamo svjesnost i inteligencija stvaramo odgojem i okolinom punom izazova i podražaja. Mislim da bismo kod "šumske djece" izmjerili znatno manju inteligenciju od naše, iako bi ta djeca bila vrlo inteligentna za jednog vuka, recimo (što znači samo da bi bili savršeno prilagođeni šumskom životu koji je znatno različit od našeg - a tu inteligenciju ne mjerimo našim testovima). Također mislim da takav čovjek ima znatno drugačiji koncept sebe od bilo čega što mi možemo zamisliti.
Znači, konačna teza koju sam želio postaviti: ukoliko imamo računalo sličnih potencijala i neuronskih veza kao čovjekov mozak, čak i tada svjesnost i inteligencija (u klasičnom humanom obliku) će se pojaviti samo ako računalo učimo na taj način. Ako razvijamo usko specijalizirane baze znanja tada će takva inteligencija biti usko specijalizirana bez opasnosti Terminatora.

Takodjer mi se cini da svi imamo i mogucnost velikih i nemjerljivih  misaonih dostignuca i prodora preko granica datih rodjenjem. Nazalost malo je ljudi koji toliko rade na sebi i bruse svoje misli. Uglavnom smo lijeni.

Slažem se. Ali sad ću kao polit-komesar  :mrgreen: dodati da mislim da je tome krivo i društvo. Društvu baš i ne odgovaraju propitkujući znatiželjni inteligentni radnici? Mogli bi uzdrmati temelje društva tražeći drugačija rješenja.
Trolor