Autor Tema: Novi objekt u Sunčevom sustavu?  (Posjeta: 4440 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Novi objekt u Sunčevom sustavu?
« Odgovori #10 u: 11.12.2015. u 19:29:51 sati »
Čini se da nema vizualnu magnitudu, čak ni infracrvenu.
To je neko veoma, veoma hladno tijelo, ispod 50K

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #11 u: 11.12.2015. u 20:34:16 sati »
Ne znam od kud onda ovo da bi na udaljenosti alfe bio 6m? :109:

A neovisno tijelo u međuzvjezdanom prostoru?

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #12 u: 11.12.2015. u 21:12:28 sati »
Ako sam dobro sve pokopčao odgovor na tvoje pitanje je sljedeći:
Pod pretpostavkom da se nalazi u sustavu Alfe Kentaura taj objekt u mikrovalnom dijelu spektra zrači jednako koliko crveni patuljak spektralne klase M2. Takav cvreni patuljak u prosjeku ima 2.3% luminoziteta Sunca, što bi na udaljenosti od 1.34 pc odgovaralo 6. magnitudi u vizualnom dijelu spektra.

Instead,  at  the  distance  of Cen,  the  measurement  for Cen D would correspond to an M 2 star, where we have used
the calibrations of Bessell (1991), Rajpurohit et al. (2013) and Cox (2000), and according to which the star would be brighter
than sixth magnitude in the visual and as such should be listed in  the  Bright  Star  Catalogue,  which  it  is  not.  On  the  basis  of
the available evidence, it can of course not be excluded that the object is farther away. However, the high proper motion of the
source would likely limit the distance to within 5 pc as, for instance, toward an early G-type star at Also in this case, the extremely high apparent brightness of V 3 mag invalidates the stellar hypothesis. It is entirely incomprehensible thata star that bright, and with such high proper motion, would have
remained unnoticed.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #13 u: 11.12.2015. u 21:36:53 sati »
Preporučam da pročitate PDF na linku koji je dao Acheron. Ima samo 4 stranice i nije nešto previše komplicirano te je obrazloženo zašto se misli da je objekt u Sunčevom sustavu.

Mene jedino muči zašto su išli sa objavom nakon samo dva mjerenja?   :111: Postoji li mogućnost da je objekt relativno blizu, ali se kreće prema nama?  :shock:
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #14 u: 11.12.2015. u 21:39:06 sati »
Ako sam dobro sve pokopčao odgovor na tvoje pitanje je sljedeći:
Pod pretpostavkom da se nalazi u sustavu Alfe Kentaura taj objekt u mikrovalnom dijelu spektra zrači jednako koliko crveni patuljak spektralne klase M2. Takav cvreni patuljak u prosjeku ima 2.3% luminoziteta Sunca, što bi na udaljenosti od 1.34 pc odgovaralo 6. magnitudi u vizualnom dijelu spektra.

Instead,  at  the  distance  of Cen,  the  measurement  for Cen D would correspond to an M 2 star, where we have used
the calibrations of Bessell (1991), Rajpurohit et al. (2013) and Cox (2000), and according to which the star would be brighter
than sixth magnitude in the visual and as such should be listed in  the  Bright  Star  Catalogue,  which  it  is  not.  On  the  basis  of
the available evidence, it can of course not be excluded that the object is farther away. However, the high proper motion of the
source would likely limit the distance to within 5 pc as, for instance, toward an early G-type star at Also in this case, the extremely high apparent brightness of V 3 mag invalidates the stellar hypothesis. It is entirely incomprehensible thata star that bright, and with such high proper motion, would have
remained unnoticed.

Aha. Ali je prilično nevjerojatno da nešto 6m ne bi do sad bilo primijećeno. To je to što je zunjujuće.

Ali, ček malo. Crveno patuljče je i proxima koja je 11,2m. Kak se to uklapa u priču?
Ili zašto ne bi bio 'Jupiter' u sustavu Alfe, na velikoj udaljenosti?
Da ti se zavrti od pitanja. [17*

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #15 u: 11.12.2015. u 22:06:56 sati »
Ali, ček malo. Crveno patuljče je i proxima koja je 11,2m. Kak se to uklapa u priču?
A sori. Skužio sam (pročitao sam tekst [36* ).

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #16 u: 13.12.2015. u 00:03:33 sati »
Čitam sinoć na Wikipediji o Alfi Kentaura i jedan pasus mi je zapeo za oko

"Six single stars, two binary star systems, and a triple star share a common motion through space with Proxima Centauri and the Alpha Centauri system. The space velocities of these stars are all within 10 km/s of Alpha Centauri's peculiar motion. Thus, they may form a moving group of stars, which would indicate a common point of origin,[64] such as in a star cluster. If it is determined that Proxima Centauri is not gravitationally bound to Alpha Centauri, then such a moving group would help explain their relatively close proximity.[65]"

Imamo objekt koji je nevidljiv u IC i vidljivom dijelu spektra pa smo sigurni da nije zvijezda. Opet, taj objekt ima slično kretanje po nebu kao Alfa Kentaura. Dali je moguće da zapravo nije otkriven objekt oko Alfe Kentaura ili na rubu Sunčevog sustava, već odbjegli planet. On bi imao temperaturu na površini možda 10-20K iznad apsolutne nule zbog geometralne energije i bio relativno sjaja u mikrovalnom dijelu spektra. Opet, mogao je nastati iz istog skupa zvijezda kao i Alfa Kentauri i nastaviti je pratiti na putu kroz galaksiju.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #17 u: 13.12.2015. u 08:05:38 sati »
Meni se čini da je moguće, ali rekli su u onom papiru da bi to bio nekakav hladni smeđi patuljak na udaljenosti od 20.000 AJ što je preblizu. Mislim zbilja je glupo da su samo tako izletili sa tim izvještajem prije novih mjerenja. Senzacionalizam FTW.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #18 u: 13.12.2015. u 09:45:11 sati »
Dali je moguće da zapravo nije otkriven objekt oko Alfe Kentaura ili na rubu Sunčevog sustava, već odbjegli planet. On bi imao temperaturu na površini možda 10-20K iznad apsolutne nule zbog geometralne energije i bio relativno sjaja u mikrovalnom dijelu spektra. Opet, mogao je nastati iz istog skupa zvijezda kao i Alfa Kentauri i nastaviti je pratiti na putu kroz galaksiju.
Upravo na to sam mislio kad sam napisao:
A neovisno tijelo u međuzvjezdanom prostoru?
Ne mora biti čak ni odbjegli planet.
Jednostavno, tijelo koje se formiralo s nedovoljnom masom za zvijezdu i trenutno mu je putanja kroz galaksiju slična kao Suncu i Alfi. A svakako je otvorena i ta mogućnost da je:
...mogao je nastati iz istog skupa zvijezda kao i Alfa Kentauri i nastaviti je pratiti na putu kroz galaksiju.
Svakako sam skloniji opciji da nije dio našeg sustava.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #19 u: 13.12.2015. u 09:48:17 sati »
...Mislim zbilja je glupo da su samo tako izletili sa tim izvještajem prije novih mjerenja. Senzacionalizam FTW.
Bar su nam dali priliku da se zabavljamo. :D