Autor Tema: 9. planet  (Posjeta: 3708 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
  • Spol: Muški
Odg: 9. planet
« Odgovori #10 u: 21.01.2016. u 09:31:07 sati »
Zanimljivo.
Evo dva pitanja. Da li bi bilo moguće izračunati orbitu tog potencijalnog planeta, samo na temelju orbita objekata iz Kupierovog pojasa ...
Tak je otkriven Neptun. No kad idemo dalje onda imamo razrjeđeniji prostor. Manja je masa objekata, objekti su razmaknutiji, a gravitacijsko djelovanje pada s udaljenošću itd. Teoretski je moguće. Praktički teško. Mislim da nema dosta pouzdanih podataka što se sve i gdje nalazi u KP.

Valjda deseti. Prije tri mjeseca je navodno otkriven deveti samo sto se toga vise nitko ne sjeca :287:
I pred 85 godina je otkriven deveti.
Mislim da ovaj već sad možemo tradicionalno izbacit. :zubo:

...
Problem je što takav planet, ako je 200 AU od Sunca, ima jako malo gibanje. Software koji automatski traži objekte na fotografijama možda nema dovoljnu osjetljivost kako bi se uočilo njegovo kretanj, tj. kako se ne bi otpisalo kao neka druga greška poput utjecaja seeinga ili slično.
Ne znam osjetljivost softwarea i lijen sam računati, no pretpostavljam da pomak od desetak lučnih sekundi dnevno ne bi bio problem. ??

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #11 u: 21.01.2016. u 10:05:05 sati »
Na teleskopu Subaru 10" bi se trebalo vidjeti bez problema, na manjim teleskopima to bi već mogao biti problem. Sve ovisi o kombinaciji kamere, teleskopa, softwarea i njegovih postavki.

Offline tsestan

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #12 u: 21.01.2016. u 11:37:52 sati »
Na teleskopu Subaru 10" bi se trebalo vidjeti bez problema, na manjim teleskopima to bi već mogao biti problem. Sve ovisi o kombinaciji kamere, teleskopa, softwarea i njegovih postavki.
Bio bi i red je da Subaru nađe Nubiru  :mrgreen:

203mm Dobson DRACO-8 Skywatcher FLEX
Bytrek 8x45

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #13 u: 21.01.2016. u 12:08:10 sati »
http://www.findplanetnine.com/p/blog-page.html

Zanimljiv graf koji pokazuje moguće lokacije planeta i koliko veliki dio neba se treba pretražiti

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #14 u: 21.01.2016. u 20:08:03 sati »
Zanimljivo.
Evo dva pitanja. Da li bi bilo moguće izračunati orbitu tog potencijalnog planeta, samo na temelju orbita objekata iz Kupierovog pojasa i ako bi se zaista izračunala orbita kakve su uopće šanse da pronađemo taj planet? .....

Da, sve "daleke" planete otkrivene su izračunom orbite na osnovu njihovog utjecaja na druge, vidljive objekte u Sunčevom sustavu, takozvane perturbacije. Na temelju tih proračuna astronomi su tražili nepoznate planete na izračunom predviđenom dijelu neba i pronašli ih. Razlika između tih davnih vremena i danas je u postupku izračuna koji se nekada radio vrlo mukotrpno "pješke" uz virtuoznu vještinu astronoma matematičara. Danas je proces neusporedivo lakši uz korištenje gotovih programa koji puno preciznije određuju putanju traženog planeta uz odlične grafičke prikaze vjerojatnosti pozicije traženja, kako je to Acheron priložio u svom postu.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #15 u: 21.01.2016. u 22:45:42 sati »
Nekad, kad se ručno izračunavalo, došlo se do vrlo preciznog položaja (treba ponekad pročitat i onu zloglasnu povijest u ČiS-u :D ).
Danas računala ne daju tako precizan položaj, no možemo biti presretni da uopće daju neke rezultate. Naime, nije uopće poznato koliko i kakvih objekata ima izvan KP (jer ovo je dalje od pojasa), niti su moguća izuzetno točna mjerenja orbita na tim daljinama. A čak ako se radi o samo jednom objektu koji uzrokuje poremećaje, računalo je uspjelo izvući da bi on bio na 100 do 1000 A.J. (graf). Dakle ogromni raspon, ali bolji nego ništa.

... Razlika između tih davnih vremena i danas je u postupku izračuna koji se nekada radio vrlo mukotrpno "pješke" uz virtuoznu vještinu astronoma matematičara. Danas je proces neusporedivo lakši uz korištenje gotovih programa ...
To je svakako točno, ali je bolje ne uspoređivati. Nekak mi je situacija upravo proporcionalna. Kolko su računala bolja tolko je teže obuhvatit sve parametre na tim daljinama. U smislu: lakše je ljudima (tu nema dvojbe), ali je put do realizacije jednak.
Ovaj graf je tek dobar prvi korak.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #16 u: 22.01.2016. u 05:29:37 sati »
Nekad, kad se ručno izračunavalo, došlo se do vrlo preciznog položaja (treba ponekad pročitat i onu zloglasnu povijest u ČiS-u :D ).
Danas računala ne daju tako precizan položaj, no možemo biti presretni da uopće daju neke rezultate. Naime, nije uopće poznato koliko i kakvih objekata ima izvan KP (jer ovo je dalje od pojasa), niti su moguća izuzetno točna mjerenja orbita na tim daljinama. A čak ako se radi o samo jednom objektu koji uzrokuje poremećaje, računalo je uspjelo izvući da bi on bio na 100 do 1000 A.J. (graf). Dakle ogromni raspon, ali bolji nego ništa.

Jel se to meni čini ili opet ne čitaš članke?  :zubo: Izračunato je da bi planet trebao imati perihel između 200 i 300 AJ, a afel između 600 i 1200 - dakle zna se da ima vrlo eliptičnu putanju i gdje bi se ta putanaj trebala nalaziti. A što se tiče otkrića Urana i Neptuna - jedino je Neptun otkriven proračunom, a Pluton je sasvim slučajno bio "tamo negdje". No ovaj komentar za računala je zbilja :facepalm: jer nije baš isto računati utjecaj između 2-3 susjedna planeta i raditi simulacije nekoliko stotina objekata u rasponu od 4 milijarde godina da bi se dobila konfiguracija Sedne i ekipe u sadašnjim putanjama!

Ovdje je njihov znansvteni rad: http://iopscience.iop.org/article/10.3847/0004-6256/151/2/22 pa npr.:

Citat:
In order to identify which of the q > 30 AU and a > 150 AU KBOs are strongly influenced by Neptune, we numerically evolved six clones of each member of the clustered population for 4 Gyr.

- baš me zanima kako bi to radio ručno i to bolje od računala

Evo i kratak video gdje obojica pričaju o otkriću (tri minuta traje i zanimljivo je):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6poHQ2h00ZA[/youtube]

A evo i tekst na hrvatskom ako nekoga muče engleski tekstovi  :287: http://www.astrobobo.net/?p=1526

http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #17 u: 22.01.2016. u 10:53:09 sati »
Ne kužim kaj te to smeta (ak te smeta). A imam dojam da te smeta. :111:
Sori, morat ću početi pisati naglaske na neke riječi pa će se onda valjda shvatiti da sam reko isto što i ti, ako sam dobro protumačio što te smeta, ako te smeta.
Pa da te više ne smeta.

Offline Šegi

• Galaktička Zraka
« Odgovori #18 u: 22.01.2016. u 20:38:06 sati »
Možda nakon još par godina i mrvu preciznijih mjerenja malo smanje ovu zonu, jer ukoliko ne ovaj Nijepivo će pronać tek LSST, uz malo sreće.
Ili će isplivat iz snimaka nekog IR teleskopa, nakon što se obrade podaci... moguće je ovaj članak samo uvertira u objavu otkrića (dečki vuku mačka za rep)?

U svakom slučaju, zanimljivo... nego, di je nestao smajlić s kokicama  :gr: ?

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #19 u: 22.01.2016. u 22:35:11 sati »
 :kokice:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.