Autor Tema: Rusija i letovi na Mjesec  (Posjeta: 6973 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Astronautika
Odg: Rusija i letovi na Mjesec
« Odgovori #10 u: 06.02.2016. u 18:35:23 sati »
Pa i ne baš..... na Mars nisu uspjeli ništa sletjeti iako su dugo i puno puta pokušavali..... Buran je probni let imao dosta iza Space Shuttlea, a baš i ne znam za neki ruski svemirski teleskop ili drugi satelit, a da radi neka znanstvena mjerenja.

ma pricamo o ljudima u svemiru!

off: mars: pa sletilo se na mars, steta sto onaj malecki rover-tenk sa "priduznim kablom" nije pozivio bar koji minut, mars i fobos su se pokazali kao tezak orah
zaboravljas seriju uspjesnih misija ka veneri i halleyevoj kometi..vega 1 i 2 bi i danas bile pravo malo cudo aeronautike...a za letjelice istrazivace, uuu grdno si neinformiran (nije sve u hablu, bilo ti sad maloprije sta danijel stavio prica npr o zvjezdarnici astron..., procitaj si malo)
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #11 u: 06.02.2016. u 19:55:23 sati »
Uspoređivati misije na Mars i Veneru je naivno.
Spuštanje na Veneru, unatoč tlaku i temperaturi, je puno lakše nego na Mars.
Dovoljno je samo ispaliti sondu na način da pogodi Veneru i dalje atmosfera riješi probleme.

Spuštanje na Mars je daleko zahtjevnije, zahtjeva kočenje raketnim motorima, padobrane, pažljivu izradu sonde, odabir lokacije slijetanja itd...

Vega 1 i 2 su čudo u okvirima Venere, ali dok su Sovjeti od tog planeta produžili do Halleyevog kometa, dotad su Voyageri izvodili gravitacijske praćke i obišli 4 planeta.

U ograničenjima Sovjetske tehnologije (ne znanja i volje, već tehnoloških mogućnosti) govori činjenica kako nikad nisu lansirali ništa dalje od Marsa. Jupiter, Saturn, Uran, Neptun... gdje su sovjetske sonde koje su proletjele kraj tih planeta ako su bili ravnopravni s Amerima.

Ruski (Sovjetski) let na Mjesec je također priča za sebe. Amerikanci od 32 lansiranja raketa iz obitelji Saturn imaju 31 uspješno i 1 poluuspješno lansiranje, a N1 je 4x skončala u plamenu. I dan danas im zakažu Protoni i Sojuzi, rakete koje proizvode već 50 godina i trebale bi biti rutina jer imaju loše upravljanje projektima (kontrolu kvalitete).

Volim Ruse, fascinira me ta država, ali si ne dopuštam da mi rusofilija zamuti moć rasuđivanja.

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #12 u: 06.02.2016. u 21:51:13 sati »
Uspoređivati misije na Mars i Veneru je naivno.

gdje su sovjetske sonde koje su proletjele kraj tih planeta ako su bili ravnopravni s Amerima.

Ruski (Sovjetski) let na Mjesec je također priča za sebe.

I dan danas im zakažu Protoni i Sojuzi, rakete koje proizvode već 50 godina i trebale bi biti rutina jer imaju loše upravljanje projektima (kontrolu kvalitete).

Volim Ruse, fascinira me ta država, ali si ne dopuštam da mi rusofilija zamuti moć rasuđivanja.

ach, da ti ponovim; pricamo o ljudima u svemiru, za slucaj da si predvidio pocetni post malog princa

naivno vjerujem da si sam sebi replicirao, obzirom da nisam primjetio kako je netko ista usporedjivao a posebice ne letove ka veneri ili marsu

i dan danas svima zakazuju rakete, to je normalan i proracunati tehnoloski rizik, hoce to tako (a slazem se da im je kontrola u banani (pitanje je sto je sve iza zakazivanja pojedinih misija!) uostalom, procitaj par mojih clanaka o tome sta sam zadnje pisao

nemoj se opterecivati ni rusijom ni rusofilijom, lakse se razmislja
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke