Autor Tema: Umjereno sharpanje u PI-u  (Posjeta: 8841 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Umjereno sharpanje u PI-u
« Odgovori #20 u: 11.02.2016. u 08:44:02 sati »
Mislim da bi bilo dobro kada bi Ruka obradio Beornov materijal da vidimo o čemu se priča jer meni neke spomenute finese obrade nisu vidljive dok netko ne ukaže na njih.

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #21 u: 11.02.2016. u 11:28:50 sati »
Ovo je malo bolje ali i dalje je neprirodno, imaš artefakte oko zvijezda u i bližoj okolici galaksije gdje ti je maska bila aktivna. Dobijaš lakšu razlučljivost na toj tamnoj strukturi koja se inače malo teže vidi ali se vidi kada se dobro gleda a detalja zapravo nema više i ne možeš ih ni dobiti jer nemaš rezolucije za više. Sam centar galaksije je neprirodno taman.

Kod ove sam obrade gledao Hobbleovu sliku kao referencu. Doduše na Hubbleovoj je prisutna i H-alpha i infracrveni dio, ali više sam gledao na ukupni dojam fotografije i na izvlačenje detalja u prašini.
Mislim da sam se zadovoljavajuće približio referenci i da sam izbjegao neprirodne preoštre prelaze na prašini i skupovima vrućih plavih zvijezda.
Središta galaksija su vrlo blizu referenci. Malo oštrije zvijezde na galaksiji su "tradeoff" koji ću rado prihvatiti. Donekle sam ih pokušao primiriti sa Dynamic range-om (koji je na koncu išao s nižim vrijednostima od onih sa printscreena).

Ispod je paralelni prikaz sa Hubbleovom fotkom u istoj veličini.

Mislim da bi bilo dobro kada bi Ruka obradio Beornov materijal da vidimo o čemu se priča jer meni neke spomenute finese obrade nisu vidljive dok netko ne ukaže na njih.
Imaš rukinu odličnu fotku M51 od prije 9 mjeseci. Tamo je on išao blago s šarpanjem (odnosno uopće nije šarpao).
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #22 u: 11.02.2016. u 11:51:23 sati »
Imaš rukinu odličnu fotku M51 od prije 9 mjeseci. Tamo je on išao blago s šarpanjem (odnosno uopće nije šarpao).

Pogledao sam. On ima bolji materijal jer je njegova kamera mono pa je automatski bolje rezolucije i k tome ima 165 minuta ekspozicije, tj. više signala. Zbog toga mi nije baš fer uspoređivati tvoju i njegovu fotku.

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #23 u: 11.02.2016. u 12:10:18 sati »
Pogledao sam. On ima bolji materijal jer je njegova kamera mono pa je automatski bolje rezolucije i k tome ima 165 minuta ekspozicije, tj. više signala. Zbog toga mi nije baš fer uspoređivati tvoju i njegovu fotku.
Nisam ni mislio na direktnu usporedbu, već čisto da vidiš razliku u pristupu na koju ruka ukazuje.

Činjenica je da se u suptilnim razlikama u kontrastu kriju ipak realne informacije koje se laganim izoštravanjem mogu jasnije prikazati bez da se pređe neka (doduše prilično nejasna) granica ukusa.

Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #24 u: 14.02.2016. u 16:37:27 sati »
Sve je dobro dok nema artefakata i dok zvijezde nisu rasturene i ne dobijamo čudne prelaze oko njih. Ja sam trenutno u fazi u u kojoj mi uopće nije ni do diranja bilo kakvih slikica niti snimanja, čim me to prođe možemo napraviti neku usporedbu previše šarpanja, bez šarpanja i taman šarpanja u nativnoj rezoluciji sa strelicama koje ukazuju na greške.

Uz to sve ruka više ni nema kameru. Još koji dan  :zubo:

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #25 u: 14.02.2016. u 16:38:17 sati »
Zaboravio sam skroz, Beorn-snimak je fantastičan.  :112:

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #26 u: 15.02.2016. u 00:36:15 sati »
 :sesir:

Šteta da nisam više lightova uhvatio. Ovako imam osjećaj da još ima prostora...
Najvažnije je da fotkanje bez FF/FR super funkcionira.
A obrada mi je onako "pain in the ass", ali donijela je strašno puno u amatersku astrofotografiju. Bez kvalitetne obrade, na žalost nema kvalitetne astrofotografije.

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #27 u: 15.02.2016. u 08:24:22 sati »
..Najvažnije je da fotkanje bez FF/FR super funkcionira...

Sve je ovo samo trening za ozbiljno snimanje kad dodjemo u penziju  :286: