[- ASTRONAUTIKA -] > RADIO SWL

Lov na meteoroloske radiosonde

(1/208) > >>

Krun0:
ovaj prosli post se pretvorio u kobasicu, a i sam naslov teme i pocetak ne odgovara sadrzaju, a i
tesko se vec u njemu snalazim telefonom, pa bi otvorio drugu ako se slazete - ako ne pripojit cu je prosloj.

Konacno sam docekao  prvu sondu u mojem podrucju ove godine, nakon nekoliko prebacaja
i podbacaja........danas je bilo obecavajuce, te sam bio spreman sa svom opremom u gepeku.
Trebalo je samo da sonda odradi standardni let sto se i za cudo dogodilo, te je mjesto pada odstupalo samo par kilometri od predvidjanja.Bilo je malo neizvjesnosti da padne tocno u Krapinu, a na kraju i na autocestu...
Zadnja tocka 282 metra , desetak minuta voznje i evo me 100 metara od lokacije u sumarku, sto
je uzrokovalo odredjene strahove od visokih krosnji.......na kraju nisam koristio nikakve rekvizite
jer je sonda bila vidljiva od epicentra zadnje dekodirane tocke....udaljena dvadesetak metara,
 pedeset metara od ograde autoceste. Srecom tu je bila taman cistina sa rupom u krosnjama
 inace visokih bukvi.Sve u svemu cijela akcija je trajala pola sata i nije bila bas interesantna i ispunjujuca, ali ipak sam zadovoljan jer mi je to djelom kompenziralo sve proslotjedne prebacaje.

[privitak je izbrisao admin]

lsvemir:
Super ...

Beofeng imam i kako da se bacim na lov u svojoj županiji ??? Fakat mi je onaj post predugačak ...

Hvala ... Lp.

Blagus:

--- Citat: lsvemir - 13.02.2016. u 18:50:23 sati ---Super ...

Beofeng imam i kako da se bacim na lov u svojoj županiji ??? Fakat mi je onaj post predugačak ...

Hvala ... Lp.

--- Kraj citata ---
Ako sonda ne umre u padu (naša  RS41), dekodiraš ju u padu, vidiš otprilike gdje je pala, dođeš tamo, s Baofengom, atenuatorom i usmjerenom antenom lociraš sondu preko radiogoniometije. Ako je slovenska M10, dekodiraš lokaciju s laptopom pa nemaš brige s goniometrijom.
Alternativa Baofengu je mobitel i RTL-SDR koji je puno selektivniji i ima gain control.

lsvemir:
Thnx.

Krun0:
bitno je usmjerena antena, a za baofeng najbitnije atenuator izmedju antene i prijemnika....ja sam svojeg napravil od aluminijske cijevi i dva bnc konektora unutra dva otpora od 47 oma i jedan 10 kilooma, zamotao alu folijom pa izolirkom.....

Za M10 moguce je dekodiranje na terenu....signal se cuje od par sto metara do kojeg kilometra..
 laptop i SDR i dobije se instant tocan polozaj sonde.
Izgleda da je i sa RS41 to isto moguce, ako bi kojim slucajem u buducnosti bile konfigurirane da padaju zive...

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju