Autor Tema: ExoMars 2016  (Posjeta: 15470 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: ExoMars 2016
« Odgovori #60 u: 20.10.2016. u 10:41:26 sati »
Sad imamo dva kratera na Marsu koja se zovu Schiaparelli :zubo:

Nisam baba gatara ali sam jednostavno znao da će to ovak završiti...a još me više živciraju ovi iz ese kad kažu da je to bilo samo testiranje sustava za spuštanje...koji lumeni konstruirati lender bez nogara :101:

Ako su krepali motori, a to je za sada najvjerojatniji uzrok, nema tih nogara koji bi mu pomogli jer se lander obrušio s visine od 2-3 km.

BTW, pravi inženjeri će i iz ovog neuspjeha puno toga naučiti.

Offline Predrag2

• Zvjezdani Skakač
  • *
« Odgovori #61 u: 20.10.2016. u 10:51:38 sati »
Ma znam ali sam htio reći da sam izgled landera ne ulijeva povjerenje....jeee naučiće kako napraviti novi krater ovaj put veći :mrgreen:

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #62 u: 20.10.2016. u 12:01:23 sati »
napisao sam tekst o najsvjezijim informacijama o statusu TGO i EDM...cekamo da danijel objavi (u medjuvremenu ima ovdje; http://www.astronautika.com/astronautika/exomars-2016-uspjeh-u-sjeni-neuspjeha )
TGO je u odlicnoj formi i na dobroj orbiti..
EDM nije uspio, mala nada da se ipak javi nestati ce za par dana kada ce baterije bit gotove (ako je ista prezivjelo) cini se kako je problem nastao nakon 4-5 sekundi po paljenju raketnih motora..visina je tada trebala biti nesto oko 1000m iznad tla...bar tako kaze telemetrija odnosno ono sto su objavili iz darmstadta

da je situacija bila takva da telemetrija kaze kako je visina bila 2m i da su raketni motori prestali radit (po planu) onda bi vrlo vjerojatan scenario bio kako se Schiaparelli napucao o neki kamen i razbio..ovako imaju o cemu razmisljat sto je poslo krivo...

nesumljivo ce puno naucit, no mene vise kopka kako ce se to odraziti na misiju 2020, i ne bih se iznenadio kada bi bila odgodjena za 2022 (to odmah znaci i da necemo vidijeti "rebulid" Phobos Grunt nikad pa ni onda)

"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #63 u: 20.10.2016. u 12:08:50 sati »
nitko ne spominje, odnosno nisam nigdje nista iskopao o onih 15 crno bijelih fotki koje je kamera (pogled dole) na EDM trebala snimiti tijekom spustanja...mislim da su one trebale biti odaslane u realnom vremenu upravo radi inzenjera da ne bi bile izgubljene ako nesto podje krivo..?!?
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #64 u: 20.10.2016. u 12:09:45 sati »
ESA :215:... Beagle 2,Philae,ExoMars pa djelomično i Huygens!
Pa nemoj baš tako crno. Huygens je zapravo obavio posao, Philae je ipak dio posla obavio. Schiaparelli je bio samo dodatni (gotovo nevažni) eksperiment. Beagle je također bio samo dio misije. Meni je čaša napola puna. Tak je ljepše.

Na Schiaparelli nisu stavili ni solarne ploče (bogu hvala nisu ni RTG), pa se vidi koliko je to bio važan lander. A i da je sve uspjelo, nadali su se da će mali možda sletit u oluju, a oluje nigdje.
U biti Exo Mars I je uspjela misija (usprkos ruskom dijelu  :mrgreen: ).

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #65 u: 20.10.2016. u 12:17:04 sati »
nitko ne spominje, odnosno nisam nigdje nista iskopao o onih 15 crno bijelih fotki koje je kamera (pogled dole) na EDM trebala snimiti tijekom spustanja...mislim da su one trebale biti odaslane u realnom vremenu upravo radi inzenjera da ne bi bile izgubljene ako nesto podje krivo..?!?
Nadam se da su imali neke senzore koji bi trebali govoriti o radu motora i da su primili podatke.

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #66 u: 20.10.2016. u 12:20:56 sati »
Meni je čaša napola puna...

U biti Exo Mars I je uspjela misija (usprkos ruskom dijelu  :mrgreen: ).

ExoMars 2016 u ovom trenutku (tek 2018. se TGO pocet s pravom znanstvenom misijom) je uspjesna misija, to si u pravu, sto se tice EDM osobno bi (vec kad nije 100% odradio) volio da se slupao NAKON pada sa 2m visine...onda bi inzenjeri imali sve u rukama apropo tehnologije slijetanja za misiju 2020.

ako "zanemaris" naslov, EDM je odradio dobar dio zadatka, no ovo padanje s dva metra ipak je bilo malo previse (nije to HISTRION TEST sonda pa da cak i jaje u njoj prezivi slobodni pad sa 130m visine  :mrgreen:
Edmund Burke

Offline Predrag2

• Zvjezdani Skakač
  • *
« Odgovori #67 u: 20.10.2016. u 14:08:08 sati »
Izgleda da samo Američani znaju napraviti stvar koja dela nakon spuštanja na Mars :yes:

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #68 u: 20.10.2016. u 14:49:24 sati »
Kaže Anatolij kako su problemi krenuli prilikom otvaranja padobrana.
Čini se kako je lander imao preveliku brzinu nakon otvaranja padobrana a potom se prerano odvoji backshell. Sve je to pokrenulo lančanu reakciju koja je završila s udarom u tlo.

http://russianspaceweb.com/exomars2016-edm-landing.html#failure

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #69 u: 20.10.2016. u 15:01:03 sati »
U biti, kad razmislim, rekao bih da je backshell udario u padobran i zapetljao ga.