Autor Tema: Planet oko Proxime Centauri  (Posjeta: 3756 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Orlin

• ZvjezdoKrilac
  • **
  • Spol: Muški
Odg: Planet oko Proxime Centauri
« Odgovori #20 u: 25.08.2016. u 23:28:20 sati »
Ne znam otkud je iskrsnulo putovanje do drugih zvjezdanih sustava...ja bih rekao da je cilj napraviti cenzus egzoplanetarnih sustava, ali u kompletu - ne sam jedan hot Jupiter ili nešto što je najlakše detektirati, nego da se vide svi planeti u pojedinom sustavu. Kada ih bude bilo dovoljno za statistiku, onda će se moći vijeti koliko su česti planetarni sustavi, kakva je njihova evolucija i na kraju gdje se u sve to uklapa Sunčev sustav. Za sada još uvijek imamo samo jedan referentan sustav - naš - a sudeći po novim otkrićima možda ima i još jedan udaljeni neotkriveni planet.
Valjda je sve to bliži cilj istraživanja planeta izvan Sunčeva sustava, ali mislim da se ipak mora na kraju krajeva misliti o napuštanju Zemlje i doseljavanju na neki planet izvan Sunčeva sustava jer će inače naša civilizacija sigurno nestati s obzirom da će uvjeti na Zemlji postati ranije ili kasnije nemogući za život i ne izgleda da će biti pogodan bilo koji planet Sunčeva sustava.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #21 u: 25.08.2016. u 23:36:28 sati »
To je toliko daleko u budućnosti da mi ne možemo ni zamisliti što će se tada događati. Predaleko da bismo sada razmišljali ozbiljno i pravili bilo kakve planove o tome. Mi sada samo prebrojavamo, promatramo i bilježimo ono što pronađemo. Statistika će nam reći koliko je čega oko nas i koliko je daleko ili vrijedno to što nađemo. S nečime moramo krenuti. Jednoga dana to će sve biti rutina, znanje o tim planetima će biti neusporedivo veće nego što je danas. No, i najdalji put počinje prvim korakom. To je ono što mi danas radimo. Pravimo prve korake, a kamo će nas oni odvesti, ne možemo ni zamisliti. :286:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline dodo

• Biser Galaktike
« Odgovori #22 u: 26.08.2016. u 07:59:47 sati »
Meni se čini da ovo i je i nije velika vijest. Velika je jer zbilja na najmanjoj mogućoj udaljenosti imamo planet u zoni gdje je moguća i tekuća voda. No, koliko će takve informacije biti primjenjive na način da se doslovno ode tamo, kao što kaže i Danijel, to je daaaleka budućnost.
Meni je plus i vijest iz astronomije koja će malo zaintrigirati ljude, da se neke stvari promisle, istraže itd, a onda o putovanjima ima vremena razmišljati..  :76:
A vijest ipak nije toliko važna u smislu da već postoji neka rasa s kojom ćemo ćakulati non-stop, i to za cca 9 godina možemo poslati poruku i dobiti odgovor! Ovakvih planeta čini mi se da ima jako puno, samo eto, ovaj nam je u svemirskim razmjerima, vrlo blizu.
200/1200 SkyWatcher Dobson

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #23 u: 26.08.2016. u 08:31:08 sati »
To je toliko daleko u budućnosti da mi ne možemo ni zamisliti što će se tada događati. Predaleko da bismo sada razmišljali ozbiljno i pravili bilo kakve planove o tome. Mi sada samo prebrojavamo, promatramo i bilježimo ono što pronađemo. Statistika će nam reći koliko je čega oko nas i koliko je daleko ili vrijedno to što nađemo. S nečime moramo krenuti. Jednoga dana to će sve biti rutina, znanje o tim planetima će biti neusporedivo veće nego što je danas. No, i najdalji put počinje prvim korakom. To je ono što mi danas radimo. Pravimo prve korake, a kamo će nas oni odvesti, ne možemo ni zamisliti. :286:
Odličan post! :cslj:
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #24 u: 26.08.2016. u 12:47:15 sati »
Hvala! :sesir:

Još bih dodao da što se tiče ovakvih "vijesti", ja ih više uopće ne primjećujem jer svako malo iskoči jedna takva. Godišnje se otkrije toliko novih planeta "sličnih Zemlji" da je to prestalo biti zanimljivo. To je prešlo u rutinu. Doduše, ovaj planet je malo bolje istražen, koliko je to danas moguće, pa se o njemu može reći nešto detaljnije, no i dalje je to jedan od "sličnih Zemlji" što je dovoljno da se "utopi" u moru takvih vijesti. Još kad ga se domaći mediji uhvate natresati, onda stvarno od buhe naprave slona. :268:

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #25 u: 26.08.2016. u 13:16:13 sati »
Upravo sam se prisjetio jednog lijepog filmića, domaći uradak, a ima i prijevod na hrvatski, baš se uklapa u ovu temu. :106:

Star Stuff (The Story of Carl Sagan)

https://vimeo.com/136262971

Offline greg

• ZvjezdoKrilac
  • **
    • AXA Observer Gregor Srdoc
« Odgovori #26 u: 26.08.2016. u 13:43:30 sati »
Odlicno!   :sesir:

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #27 u: 27.08.2016. u 06:30:16 sati »
Upravo sam se prisjetio jednog lijepog filmića, domaći uradak, a ima i prijevod na hrvatski, baš se uklapa u ovu temu. :106:

Ratimir je prošle godine bio na PGSPu i to je bilo prvo javno prikazivanje filma :) Kasnije je došao i na Sljeme Star Party  :76:

Po meni je vijest dobra jer sada oko najbliže zvijezde imamo planet koji se može biti katalizator za eventualne buduće međuzvjezdane sonde koje će se možda ostvariti prije negoli kasnije. I nemojmo sad bubati vremenske periode od 20-30 godina već 200-300 što je realnije. Nije baš isto imati zanimljiv ekstrasolarni planet na 4 svj. g. ili na 10  :76:
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #28 u: 27.08.2016. u 10:26:33 sati »
Ovako to gledam: radoznali smo, to je jedan od motiva za istrazivanje. Uvijek zelimo vidjeti dalje, dublje, vise...Usput smo I antropocentricni pa zelimo pronaci slicne uvjete I vidjeti sto se TAMO razvilo, ima li lignji I krumpira.

S druge strane, iz perspektive svemirskih programa koji imaju sve manje novaca I sve su manje dio propagande I moci, svakako ce se otkrice bliskog i "dostupnog" planeta slicnog Zemlji, odraziti na budzete pa me ne cudi da se trazi nesto atraktivno o cemu ce se dugorocno moci pisati i mastati.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Mali princ

• Astronaut
« Odgovori #29 u: 27.08.2016. u 15:58:18 sati »
Htio bih naglasiti da se u originalnom radu o otkrivenom planetu navodi tek kako se ne može odbaciti mogućnost postojanja tekuće vode na površini.
U članku na službenoj stranici organizacije ESO tek u podnaslovu navodi se da je planet po svojoj masi sličan Zemlji. Ali ne navodi se da je općenito sličan Zemlji kako to uglavnom ističu mediji.
Podatak o masi odnosi se samo na najmanju moguću masu koja proizlazi iz mjerenja. Kako se ne zna nagib ravnine orbite planeta u odosu na nas, ne može se izračunati prava masa planeta. Prava je masa možda znatno veća.
Sada će se nastaviti istraživanja koja trebaju pokazati dali ovaj planet možda radi tranzit. To još nije poznato. Svemirski teleskop Kepler je izvrstan fotometar ali on je istraživao samo određeni dio neba. Ako bi se ustanovilo da planet radi tranzit, onda bi se mogao dobiti podatak o promjeru planeta i njegovoj gustoći.
Otkrivači nisu sigurni da je taj planet stjenoviti planet. On je samo potencijalno terestrički planet.
Ne znamo da li ima atmosferu. Možda će nam to jednog dana otkriti Svemirski teleskop James Webb ili europski E-ELT teleskop od 39 m promjera slijedećeg desetljeća.
Planet vjerojatno pokazuje stalno istu stranu svojoj zvijezdi. U tom slučaju voda bi eventualno mogla postojati samo na strani okrenutoj prema Suncu. Ako rotira u rezonanciji slično kao Merkur (3 rotacije u 2 revolucije) onda je povoljna zona moguća u tropskom pojasu planeta.
Ovaj planet imao je drugačiju evoluciju nego Zemlja i njegova klima mijenajla se drugačije. To je prava znanstvena poslastica za buduća istraživanja: Kako je tekla evolucija planeta oko crvenih patuljaka.
« Zadnja izmjena: 27.08.2016. u 16:04:57 sati od Mali princ »