Autor Tema: Velikani renesansne astronomije  (Posjeta: 10415 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
  • Spol: Muški
Odg: Velikani renesansne astronomije
« Odgovori #10 u: 27.09.2016. u 12:03:06 sati »
Uhvatio sam vremena da pročitam jedan dio (do Kopernika). Nemam nekih značajnih primjedbi koje bih želio istaknuti. Iako bih neke povijesne stvari ja opisao na drugi način, ne vidim zašto bih to radio kad je u biti sve u redu. Štoviše, ima dosta korisnih informacija koje nisam znao, a koje se tiču razvoja razmišljanja.  [71*
Samo jedan detalj mislim da bi trebao izmjeniti. To je ono o Zemlji kao ravnoj ploči. Koliko god nama zabavno bilo vjerovati da su ljudi mislili da je Zemlja ravna ploča sve do renesanse, zapravo to nije bilo tako. Možda je neko puku proturao tu priču, ali crkveni svijet i svi obrazovani su dobro znali i u mračnom srednjem vijeku da je Zemlja kugla (što, na kraju, i nije bitno za crkveno tumačenje Zemlje u središtu). Crkva je to i prihvaćala.
Kad pročitam do kraja, nastavljam s osvrtom. :hopla:

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #11 u: 27.09.2016. u 14:52:24 sati »
Satima sam to čitao dok sam uređivao tekst (nije bilo puno pogrešaka) i na mene je najveći utisak ostavilo to koliko je crkva bila bestijalna i bez imalo grižnje savjesti ubijala sve neistomišljenike i to tako svirepo da se čovjek zgrozi. Znanost, naročito astronomija je tada bila jako opasno, štoviše, izuzetno opasno zanimanje. Progoni, ubojstva, izopačenost i isključivost, to su bile glavne karakteristike crkvene politike prema svemu i svakome. Divim se ljudima poput Giordana Bruna koji su, iako su znali kakvom će groznom smrću umrijeti, prkosno zastupali svoja slobodnomisleća stajališta.

I kada gledate da je crkva u novije vrijeme izrekla tek nekoliko pustih riječi o tome da je pogriješila u vezi Giordana Bruna, uopće se nije odrekla svojih (tadašnjih = današnjih) dogmi niti se pokajala za sva zla, čak štoviše i danas ih zastupa i ne odriče ih se, nego se samo vrpolji i pokušava sve prikazati drugačije, naravno, onako kako njima to odgovara. Ništa bolje nije prošla niti Hipatija, matematičarka i astronomkinja, čija je nasilna smrt toliko grozna da se čovjeku zgadi. I ona je stala na žulj svećenstvu jer je bila znanstvenica i njome nisu mogli manipulirati. Ponekada je istina bila toliko opasna da su ljudi radije stoljećima živjeli u laži jer su im utjerali nevjerojatni strah u kosti. To se zove manipulacija i ispiranje mozgova, a koje i dan danas rade svakodnevno. Borba za znanost i slobodu iznošenja mišljenja se nastavlja. Kako se ono kaže, tko je zaboravio svoju povijest, osuđen je na to da mu se ista ponovi.

Žurim, oblačno je i moram vrebati Sunce između oblaka kako bih napravio današnje mjerenje Sunčeve aktivnosti. Zahvaljujući ovim velikanima znanosti i astronomije iz prošlosti, to mogu ipak relativno sigurno raditi. No, tko zna, možda u svojoj okolici imam ljude kojima se to čini heretički i mogao bih svašta doživjeti. [02* :mrgreen:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Šegi

• Galaktička Zraka
« Odgovori #12 u: 27.09.2016. u 19:59:01 sati »
U, koje štivo!
Traži detaljno čitanje, pomalo...
Rotirajući,  :sesir:

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #13 u: 28.09.2016. u 10:44:26 sati »
Evo pročitao do kraja.
Đeno bravo na trudu! :215:
Zanimljivo je, korisno i poučno. Puno vrijednih informacija koje ne bi trebale padati u zaborav.

Najzabavnije mi je kako je Tycho izigrao crkvene autoritete. U biti je prihvatio Kopernika jer njegov 'hibridni' sustav je ustvari čisti heliocentrični sustav, bez ikakvog odstupanja, samo objašnjen (prilagođen) specijalno za crkvu.

Čestitke! Pa nek rotira :hopla:

Offline tsestan

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #14 u: 28.09.2016. u 16:40:06 sati »
Svaka čast na trudu :112: Ovo što sam pročitao je super, kao i ilustracije koje si izabrao (onaj leptir vezan za kamen [71*)
203mm Dobson DRACO-8 Skywatcher FLEX
Bytrek 8x45

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #15 u: 28.09.2016. u 18:06:35 sati »
Ako nemate nikakvih prijedloga za nadopunu teksta i ako se Đeno slaže s time, onda bih to želio objaviti na Zvjezdarnici. :106:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #16 u: 28.09.2016. u 21:59:33 sati »
Ja sam dao samo jednu malu ispravku za koju mislim da je potrebna jer je danas previše uzelo maha vjerovanje da su učeni ljudi srednjeg vijeka vjerovali da je Zemlja ravna ploča, pa ako Đeno prihvati...

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #17 u: 28.09.2016. u 22:42:08 sati »
Nisam još sve pročitao, no ono što jesam vrlo je sadržajno i edukativno.
Pohvale za trud  :215:
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline martina

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Ženski
  • Charming situation, is it not?
    • AAD Rijeka
« Odgovori #18 u: 29.09.2016. u 12:51:45 sati »
Meni se jako sviđa. Dosta činjenica i jako lijepo posloženo.

Pohvale za trud i rezultat  [71*
Olympus 10x50
SkyWatcher Newt 130/900
|Mjesečni pregled|Zanimljivosti|Almanah|

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #19 u: 29.09.2016. u 19:04:36 sati »

Mišljenja sam  da nekako nije u redu da se  javljam, dok  komentari i kritike stižu. Ne želim utjecati o ovom radu na ničije mišljenje. Čuo sam se sa Artijem preko mejla tek, da otklonim malu dilemu koja ga muči.   
Ja sam dao samo jednu malu ispravku za koju mislim da je potrebna jer je danas previše uzelo maha vjerovanje da su učeni ljudi srednjeg vijeka vjerovali da je Zemlja ravna ploča, pa ako Đeno prihvati...

Ma nema problema, sve je dobro i svaka  primjedba dobro je došla koja treba  pripomoći širenju znanosti. Rečenica na koju se primjedba odnosi  "Međutim prema dobivenom rezultatu to je značilo da tadašnji poznati dio Zemlje mnogo je manji od nepoznatog i Eratostenu nisu vjerovali punih 15. stoljeća obzirom da su ljudi živjeli u uvjerenju da je Zemlja ravna ploča i otprilike tri puta manja nego što jest. ". U rečenici je naglašena  riječ  o ljudima - široj javnosti . Ali i da nije , što se tiče o "učenosti" religijskog prosvjetiteljstva koje je naučavalo o obliku i  ostalim obilježjima Zemlje   tu je dovoljno spomenuti  samo naslov djela  Kuzanskog  " O učenom neznanju"
Nemojte nešto  zamjeriti ,  dok se kritika ne završi  po meni nije u redu da javljam .  Štivo je ipak opsežno  i treba vremena da se odvoji a svako za njega  nema ga na pretek. Za one koji su ustrajali , iskreno zahvaljujem, a za ostale  preostaje mi da i dalje  čekam njihov cijenjeni komentar.  :sesir: 
Nek samo rotira...