Autor Tema: O malim tijelima Sunčeva sustava  (Posjeta: 2012 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: O malim tijelima Sunčeva sustava
« Odgovori #20 u: 25.09.2016. u 09:39:53 sati »
Razmišljao sam o odlasku, no kad sam vidio da znanstveni skup počinje misom koju vodi ozloglašeni Vlado Košić, unutarnji glas mi je rekao da to nije za mene.

Da, ovo je potpuno nespojivo, znanost i crkveni folklor, kao da prije znanstvenog skupa vrač pogađač proriče budućnost i tjera uroke da projektu osigura uspjeh. No, on tamo neće doći sam od sebe, netko ga je pozvao (organizator?), a to dovoljno govori o stanju u našem društvu. Jedno je kad nas proglašavaju astrolozima, a sasvim drugo kad na otvorenju znanstvenog skupa predigru ima pop. Tu nije riječ o neznanju ili krivoj interpretaciji, ovo je svjesni i namjerni čin. Neki bi rekli zločin s predumišljajem. [02*

No dosta o tome. Ni ja ne bih išao na takav skup.

Šegi mi je preko PM skrenuo paznju na njegovo pitanje o tome sta mi se ne svidja u prijevodu.... Pa se ispricavam na zakasnjelom odgovoru, promaklo  mi je...

Da, meni i jedan i drugi poster izgledaju nekako nespretno.
Doduse, ni original nije bas neko neiscrpno vrelo informacija, ali to ne znaci da treba slijepo prevoditi tudje (lose) tekstove.. barem ja tako mislim.

Na primjer, zapeo mi je za oko prijevod definicije asteroida...
Originalni tekst kaze:
"Asteroid
Small rocky iron or icy debris flying in space.
From 1 meter to hundred of kilometers"

Vanesin prijevod:
"Asteroid
Malen objekt, gradjen od stijena ili metala,
Velicina varira od jednog metra do vise stotina km."

Ja bi to preveo (sa malo vise dodatnih informacija) ovako nekako;

" Asteroid:
Stjenovita, zeljezna ili ledena krhotina, ostatak formiranja planetnog sustava, u orbiti oko Sunca.
Velicina moze biti od 1 metra do vise stotina kilometara"

A mozda ja samo trazim dlaku u jajetu...

Primjedba ti je na mjestu. [71*

Meni je recimo definicija za komet također manjkava. U defniciji se spominje rep koji je trag sačinjen od krutog materijala. A gdje je plin? Gdje je onaj fini repić od atoma plina koji viđamo na vašim fotkama? Pod definicijom - Rep: deseci i stotine milijuna kilometara trebalo je po mom mišljenju nadopisati - Rep (sačinjen od prašine i plinova): deseci i stotine milijuna kilometara.

Ostalo mi se čini u redu. Naravno, uvijek se može više i bolje. Riječ je o plakatu pa se tu ne može stavljati puno teksta jer onda to sve skupa izgubi svoju prvobitnu namjenu i smisao. No, dodati koju kraću informaciju radi preciznosti nije od viška. :106:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #21 u: 25.09.2016. u 10:25:15 sati »
Meni je prijevod dobar osim dvije male sitnice.
Prvo ovo što je Danči napomenuo, a drugo je kod opisa meteorita. Jel može doći do površine dio meteoroida? Gore je meteoroid definiran kao nešto do 1m veličine. :111: Šegi?

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #22 u: 25.09.2016. u 10:54:55 sati »
Ima tu toga jos.... nije mi se dalo sve prevoditi....
Amater

Offline Šegi

• Galaktička Zraka
« Odgovori #23 u: 25.09.2016. u 11:22:58 sati »
Prvo - hvala svima na komentarima   :115:

@Bojan
Što se tiče meteor(oid)(it)ske terminologije na posteru, slažem se da je ekipa iz AMS složila tekst koji se ozbiljnijim astronomima amaterima možda i neće dopasti. No ideja samog postera nije savršeno precizna definicija svakog termina, već prije svega pojašnjenje koje bi laiku omogućila shvaćanje različitosti nekih pojmova. Po mom je mišljenju Vanesa napravila sasvim korektan prijevod onog što je AMS ekipa složila na poster, ali ako me netko uvjeri u to da se more složit bolji tekst uz pojmove, slobodno javite - Vincentu je 5 minuta posla složit verziju koju mi želimo kao Croatian. Možemo i AMS sugerirat da su to loše složili, ali mislim da bi to bio ćorav posao - vrlo vjerojatno da bi njihov odgovor bio poput ovog mog s početka paragrafa.

Usput budi rečeno, meteorskoj astronomiji danas nije problem samo terminologije, problem je i preciznih definicija... na primjer, da li netko od vas zna definiciju "meteorskog potoka"? Morete guglat do prekosutra, tako nešto vjerovali ili ne ne postoji - a svi pišu i pričaju o meteorskim potocima  :104: Nekako na tom tragu preciznije definicije pojmova koji se često koriste, Jiri Borovička (trenutno predsjednik IAU komisije F1 - https://www.iau.org/science/scientific_bodies/commissions/F1/ ) je u jednom od ovogodišnjih brojeva WGN naveo i predložene definicije za neke od njih, citiram:
Meteor
is the light and associated phenomenon (heat, shock, ionization), which results from the entry of a solid object from space into a gaseous atmosphere.
Meteoroid
is a solid object of a diameter between 30 μm and 1 meter moving in, or coming from, interplanetary space.
Dust
is finely divided solid matter, with particle sizes in general smaller than meteoroids, moving in, or coming from, interplanetary space.
Asteroid
is a solid object of a diameter larger than 1 meter and smaller than a dwarf planet moving in or coming from interplanetary space and showing no activity (i.e. a release of gas, dust or meteoroids).
Comet
is a solid object of a diameter larger than 1 meter and smaller than a dwarf planet moving in or coming from interplanetary space and showing activity (i.e. a release of gas, dust or meteoroids).
Meteorite
is any solid object that survived the meteor phase in a gaseous atmosphere without being completely vaporized.
Meteoric smoke
is solid matter that has condensed in a gaseous atmosphere from material vaporized during the meteor phase.
Kad bi to pokušali pretočit i nešto što bi svakom laiku bilo jasno, kako bi to napisali?

@Arcturus
Svaki je meteorit prvo bio meteoroid ili asteroid  :106:
Ne stižu do tla samo ostaci asteroida (ako se ne varam, nekad je granica za asteorid bila na 10m?), na primjer meteorit Križevci je prema izračunima prije ulaska u atmosferu definitivno bio meteoroid mase cca 50kg.

@Moderator
Ovaj dio baš i ne spada u glupoteku, mislim da bi mogao bit od koristi svima koje meteorska astronomija zanima - more se to kako prebacit negdje pod Sunčev sustav? Naravno, bez onog izvornog dijela koji spada u ovu rubriku  [55*

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #24 u: 25.09.2016. u 12:37:44 sati »
...na primjer meteorit Križevci je prema izračunima prije ulaska u atmosferu definitivno bio meteoroid mase cca 50kg.
Onda moja druga primjedba ne stoji, pa ju povlačim.

A isto tako kad bi dublje ušli u definicije i detalje mogli bi se prepucavati i o planetima, zvijezdama, i svim objektima. Gotovo ništa nije precizno definirano! Upravo zato mislim da je poster sasvim ok.
Uostalom ko želi može za probu definirati zvijezdu, pa će usput vidjet da i tako nešto 'lagano' nije baš tako lagano.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #25 u: 25.09.2016. u 17:54:49 sati »
Evo ga, tema je premještena i preimenovana. [71*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Miro1

• AstroBrbljavac
  • *
O malim tijelima Sunčeva sustava
« Odgovori #26 u: 25.09.2016. u 18:43:21 sati »
Imate u Andromedi od 13.09. zanimljiv dio o sastavu kometa od istraživanja Rosette. Korado je gost. Isplati se poslušati. Veli da kometi imaju samo 15% smrznutih plinova. 55% su ugljikovodici ili kako bi Korado rekao prvljava zemlja za cvijeće zagađena naftom. 25% magnezij, željezo i njihovi spojevi i 5% sulfati.
« Zadnja izmjena: 25.09.2016. u 18:50:57 sati od Miro1 »
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #27 u: 25.09.2016. u 20:24:47 sati »
Po mom je mišljenju poster OK, jer ga treba sagledati iz perspektive nekoga tko ne zna ništa ili zna sasvim malo o malim tijelima Sunčevog sustava. Najbolji je primjer profesorica s početka teme. Takav poster je njoj neprocjenjiv izvor znanja.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #28 u: 20.04.2017. u 16:11:53 sati »
A ja sam si mislio da je tako malo tijelo kao Enceladus potpuno mrtvo, stegnuto i smrznuto? Dijametar 500 km...pa što onda zagrijava njegovu jezgru i kuha ispod debele zamrznute kore? Navodno je debela 5 km.
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #29 u: 20.04.2017. u 17:06:44 sati »
Gravitacija Saturna i drugih tijela.
Isti princip kao na Europi i Io-u