Autor Tema: Otvorenje biste Jurija Gagarina  (Posjeta: 2054 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Otvorenje biste Jurija Gagarina
« Odgovori #10 u: 25.10.2016. u 22:11:07 sati »
Ja pak mislim da je danas isto. Napisali su "prvi astronaut s planeta Zemlje" zato da ne bi bilo zabune među mladima. Da je napisano prvi iz Rusije ili CCCP-a dijete bi pitalo tatu, a tko je prvi poletio u svemir.  :286: 
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #11 u: 25.10.2016. u 22:17:14 sati »
Davore, budi ozbiljan.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #12 u: 25.10.2016. u 22:20:24 sati »
fali mi da se osim prvog astronauta planete Zemlja napise i cccp ili rusija, to bi bilo korektno
Ne Rusija. CCCP bi jedino došlo u obzir.

A još jedna je priča o tome što je vidio i mogao opisati. Kad je poletio vidio je Sovjetski savez. Kad je ušao u orbitu bio je nad pacifikom, onda je ušao u mrak, pa preletio južnu ameriku u mraku, pa je izašao iz mraka nad atlantikom, pa se morao spremati na spuštanje jer je već bio na silaznoj putanji i na kraju nije gotovo uopće vidio Zemlju iz orbite.
Prvi koji je stvarno vidio Zemlju iz orbite bio je Titov.
Gagarin je prvi astronaut, ali samo zbog političkih razloga, tako da ne bi bilo suvišno napisati CCCP, iako zvuči plemenitije 'astronaut Zemlje'.
(Zapravo bi trebalo kozmonaut - da još malo dolijemo. :mrgreen:)

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #13 u: 25.10.2016. u 22:40:39 sati »
kazes...prvi covjek u svemiru, kozmonaut jurij gagarin, cccp
da to bi bilo ok

a sto sse tice vojnih lica u svemiru, ti ces arkturuse imat u rukavu koliki je postotak civila a koliki vojnika...i danas lete pretezno vojnici sa osmjehom na licu za fotke u medijima (mislim da su sva osmorica sada prisutnih na obje postaje vojnici?)
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #14 u: 25.10.2016. u 23:44:18 sati »
Danas je vrući dan pa nemam rukave. :mrgreen:

Ma možeš računati da su svi piloti (oni koji upravljaju brodom) na plaći vojske. Ameri su rekli da je Schmitt (Apollo 17) prvi znanstvenik na Mjesecu. Općenito su do shuttlea američke posade bile vojne. E sad u shuttleu je bilo jako puno ljudi (osim cmdr i pilot) iz raznih zemalja i nemam pojma koliko je civila. Trebao bih brojati do 336, a ne znam do toliko.
U ruskom pak (sovjetskom) programu, mislim da ne bi mogao puno civila naći. Feoktistov je možda bio jedini civil (mislim da je i Jegorov kao liječnik bio na vojnoj plaći, pa i on otpada).
Za kineze ni ne treba napominjati da su vojna lica.
Jedino što je bez sumnje je da su civili bili svi oni turisti, počevši od Denisa Tita.