Autor Tema: Orijentacija CCD senzora i podešavanje tilta  (Posjeta: 2574 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Spol: Muški
  • Soli Deo Gloria!
Orijentacija CCD senzora i podešavanje tilta
« u: 07.12.2016. u 09:16:46 sati »
Imam jedan problem u vezi podešavanja tilta senzora moje CCD kamere, a iz naslova već kužite o čemu je riječ.
Pošto mi se vijci za podešavanje tilta nalaze (naravno) s prednje strane T2 montažnog adaptera na CCD kameri, moram skidati kameru radi podešavanja tilta (jer je filterkotač priljubljen uz kameru i prekriva vijke). S druge strane ne bih htio skidati filterkotač jer bez njega podešavanje možda ne bi bilo korektno (možda i FW unosi određeni nagib u cijeli optički sustav). Zbog ovoga mi je teško eksperimentirati (pokušaj-pogreška) da otkrijem koji vijak trebam podešavati radi korekcije tilta (jer trebam skinuti FW, pa napraviti korekciju tilta, pa snimiti probnu fotku, pa izmjeriti aberacije u Pixinsightu i tek onda vidjeti jesam li pogodio pravi vijak, a šanse za to su mi 1:6 jer ima 3 vijka i svakog od njih mogu okretati u dva smjera).
Puno bi mi pomoglo kad bih unaprijed znao povezati pogled na sliku aberacija (niže priloženu) sa pogledom u fizički senzor u kameri i naravno sa tilt-vijcima koji ga okružuju (druga slika).
Može li mi netko pomoći da utvrdim koji vijak moram podešavati da korigiram donji lijevi kut na slici aberacija?
Puno hvala unaprijed  :286:
 :sesir:
« Zadnja izmjena: 07.12.2016. u 09:25:01 sati od Gordan »
Zvjezdarnica "Nebeska vrata" Čakovec, HEQ5 Pro Synscan, OMC 140 Deluxe, QHY5, ASI 120MC-S, Nikon D5500 + AF-S DX 18-140mm G ED, Vixen 15x80 bino.
"Nebesa slavu Božju kazuju, nebeski svod naviješta djelo ruku Njegovih." (Psalam 19,1)

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Soli Deo Gloria!
Odg: Orijentacija CCD senzora i podešavanje tilta
« Odgovori #1 u: 07.12.2016. u 09:26:39 sati »
Nisam siguran je li to onaj dolje desno na slici kamere (jer nisam siguran u orijentaciju slike aberacija u odnosu na senzor kako ga vidimo pogledom u kameru).  :111: :109:
Zvjezdarnica "Nebeska vrata" Čakovec, HEQ5 Pro Synscan, OMC 140 Deluxe, QHY5, ASI 120MC-S, Nikon D5500 + AF-S DX 18-140mm G ED, Vixen 15x80 bino.
"Nebesa slavu Božju kazuju, nebeski svod naviješta djelo ruku Njegovih." (Psalam 19,1)

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Soli Deo Gloria!
« Odgovori #2 u: 07.12.2016. u 09:38:53 sati »
Našao sam kako to rade tvornički:
https://www.sxccd.com/maintenance_info/Aligning_CCD.pdf

Ali mislim da to ne mora biti i u praksi tako, jer možda drugi elementi uzrokuju tilt (npr. ako na filterkotaču nisu paralelne plohe na koje se montiraju objektiv s jedne i kamera s druge strane), pa ih treba kompenzirati tim vijcima...

EDIT: Sad vidim da su na kraju opisali i podešavanje na terenu  :D
Probat ću skinuti FW pa podesiti bez njega na opisani način. Kasnije ću provjeriti sa FW-om je li i dalje sve u redu, a ako nije znat ću barem koji vijak djeluje na koji način...  :?
« Zadnja izmjena: 07.12.2016. u 09:47:46 sati od Gordan »

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #3 u: 07.12.2016. u 10:07:05 sati »
"Tilt" bi mogao biti i posljedica tolerancija u proizvodnji optickih elemenata objektiva... gdje nije sve dovoljno koncentricno i/ili koaksijalno za fotografiranje zvijezda.
U svakom slucaju pazljivo pratim tvoj napredak, sve ovo ce mi nadam se pomoci u kolimaciji mojeg konvertiranog FD 400mm f2.8L....
« Zadnja izmjena: 07.12.2016. u 10:19:43 sati od bojan »
Amater

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Soli Deo Gloria!
« Odgovori #4 u: 07.12.2016. u 11:05:06 sati »
Bojane, slažem se u vezi onih tolerancija... Nije isto raditi objektiv za portrete i objektiv za zvijezde... Zvijezde ne opraštaju ni najmanje optičke (ili mehaničke) pogreške. Samo se nadam da to nije slučaj kod mog 200mm jer inače ovo podešavanje tilta ništa neće pomoći... Ipak je to "L II" serija  :106: [71*
Super je taj tvoj 400mm... Pokušavam si zamisliti u rukama tu mrcinu  :shock:
Vjerujem da ćeš i ti njega srediti kako treba, jer osjećam da će to biti predobra stvar za astrofoto.  [71*

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #5 u: 07.12.2016. u 12:26:02 sati »
Gordane, tvoj objektiv ima optičku stabilizaciju?

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Soli Deo Gloria!
« Odgovori #6 u: 07.12.2016. u 13:11:14 sati »
 [18*
Nema.
Maloprije sam napravio ovo (možda uspije, a ako ne onda ću stvar dovršiti pod zvijezdama  :76: )
« Zadnja izmjena: 07.12.2016. u 17:56:15 sati od Gordan »

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Soli Deo Gloria!
« Odgovori #7 u: 07.12.2016. u 18:24:16 sati »
Ok, znam da ovo nije dovoljno precizno ali je vrlo prakticno i jednostavno...
Dovršit ću ja to preciznije na terenu   [71*
Samo ću morati maknuti filterkotač.

Offline Filip Lolic

• AstroOdisej
  • **
    • http://filiplolic.com
« Odgovori #8 u: 07.12.2016. u 20:50:24 sati »
Bojane, slažem se u vezi onih tolerancija... Nije isto raditi objektiv za portrete i objektiv za zvijezde... Zvijezde ne opraštaju ni najmanje optičke (ili mehaničke) pogreške. Samo se nadam da to nije slučaj kod mog 200mm jer inače ovo podešavanje tilta ništa neće pomoći... Ipak je to "L II" serija  :106: [71*

Da te malo razočaram. To što je objektiv "L" serije ne znači apsolutno ništa ako je razdrman i raskolimiran. A vjeruj mi u servisu sam se nagledao svakakvih "L" objektiva...
Ovime nipošto ne želim reći da je to problem s tvojim objektivom, već da je ta mogućnost sasvim realna.

Newton 8" f6, GSO 8 RC
SkyWatcher ED80, SW 0.85 FF/FR
Modificirani hlađeni Canon 450D, 5D, Atik 16IC + Astronomik RGBHa, CLS filteri, KAI4022 mono kamera
Belt mod NEQ6 Pro
--- http://filiplolic.com ---
--- http://lumis.hr ---

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Soli Deo Gloria!
« Odgovori #9 u: 07.12.2016. u 21:33:00 sati »
Slazem se, ali za taj objektiv znam da je potpuno ispravan jer sam ga, od kad je kupljen (nov) do danas koristio iskljucivo ja i to mozda za samo 20-ak snimanja (snimanje iskljucivo u zatvorenom prostoru, portreti i razna umjetnicka djela - slike, skulpture, keramike...). Zato znam da nije ni raskliman ni raskolimiran. Osim ako mu to nisu napravili jos u tvornici  :76: