Autor Tema: Humanost biogoriva  (Posjeta: 16784 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Humanost biogoriva
« u: 05.11.2007. u 20:54:59 sati »
Razvoj biogoriva donio je i neka pitanja o kojima se nije razmišljalo. Možda iz razloga što nisu opravdana. Evo kako to vide neki znanstvnici i što ih zabrinjava.
Pa vi iznesite svoja mišljenja, ideje i prijedloge...

Prigovor kaže da se previše hrane troši na gorivo (šećerna trska, kukuruz, soja...) kada je još uvijek toliko gladi u svijetu te da korištenje hranjivih tvari kao goriva poskupljuje hranu i tako stvara nove gladne čije potrebe se teže zadovoljavaju (u tu svrhu transport i ostale potrebe troše energiju i pridonose zagađenju). Isto tako velike površine monokultura mogu utjecati na regionalnu klimu i podložne su bolestima te loše djeluju na regionalne ekosustave. Na kraju se postavlja pitanje korisnosti ako se ubroji energija utrošena na uzgoj (čišćenje zemljišta, oranje, sijanje, održavanje, špricanje, kontrola, zaljevanje, sjetva) te produkti spaljivanja (CO2 i H2O koji su također staklenički plinovi) u odnosu na upijene štetne tvari.

Kada se sve zbroji, posredni i neposredni troškovi, isplate li se biogoriva?
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
Odg: Humanost biogoriva
« Odgovori #1 u: 05.11.2007. u 22:18:48 sati »
mah  oni znanstvenici koji su "plačeni" od strane naftne industrije buju rekli da  to nije dobro i da treba ostati na nafti dok buju drugi  "plačeni" od druge strane  i tvrdili buju suprotno...

.. neznam kam je nestal onaj japanac  kaj je napravil auto na vodu .. tj  napravil motor da  razlaže vodu na kisik i vodik  i to koristi ko gorivo   :shock: :?:  .. bilo u novinama prije dosta godina  ( dakle bilo je u novinama tak da neznam kolko je to istinito)  ... poslje toga ni traga ni glasa  .. ili je to bila izmišljotina ili  je čovek dobil  malo oveči iznos od  naftnih kompanija da  taj svoj izum ne daje dalje ( kaj me nebi čudilo ) 

Nafta bu tak i tak  ubrzo nestala  .. sumnjam da buju uspeli uzgajati tak puno  te repice i ostalih stvari da bude goriva za  sva prevozna sredstva na svetu   ...al kolko vidim sad su svi  auto proizvođači počeli furati  hibridne pogone .. do 50-60 km/h auto pokreče   električni agregat   a tek iznad tih brzina se uključuje  motor sa unutrašnjim izgorevanjem 

Meni osobno se čini  da smo mi mogli puno prije imati  prevozna sredstva  na alternativne pogone  tipa voda  , zrak , svetlost ili nekaj treče  ali  je naftni lobi preveč jaki pa oni to "lagano kočiju"
« Zadnja izmjena: 05.11.2007. u 22:26:27 sati od IceFisherman »
Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 05.11.2007. u 22:25:22 sati »

Biogorivo ne daje nikakvo efikasno i trajno prihvatljivo rjesenje....
  moze jedino biti surogat fosilnim gorivima u prijelaznom razdoblju.
   treba krenuti u sasvim drugom smjeru....u stvari vec smo trebali i mogli,
   da "fosilni" lobiji ne koce napredak u tom smjeru...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #3 u: 05.11.2007. u 22:38:56 sati »
evo ga na  ...  našel stranicu i ono kaj sam  čital u novinama  prije dosta godina

http://waterpoweredcar.com/

http://www.waterfuelcell.org/

http://www.youtube.com/watch?v=6Rb_rDkwGnU

http://www.youtube.com/watch?v=UVhXrvCCILw

http://video.google.com/videoplay?docid=-3333992194168790800

naravno .. morete na prvom linku videti da se je izumiteljima pretilo i pucalo po njima    :?

koga briga  za to kaj se ozon stanjuje , kaj nestajeju biljne i životinjske  vrste i kaj u večim gradovima zrak smrdi  , glavno da se teška lova okreče   :evil:

Offline deamon

• Astronaut
« Odgovori #4 u: 05.11.2007. u 23:37:23 sati »
Evo razlozi protiv:
1)Čuo sam da od biogoriva u principu dobijete brdo smeća, odnosno da se samo mali dio pretvori u energiju koja nama treba(više se dobije od nafte, plina i ostalog.....neusporedivo više).
2)S etičke strane nije baš humano da neke nacije još više gladuju jer bi hrana postala skuplja....
3)Treći razlog je uvjerenje da ne treba povećat proizvodnju energije, nego promijenit npr. standarde građenja u smislu da se smanji potrošnja kućanstava, a ujedno i ostalih potrošača kao i vozila....
4)Budući da sam zagovornik nuklearki.. :) , za velike potrebe možemo koristiti nuklearnu energiju za koju mislim da u obliku neprerađene rude ima još za 1000 godina, a ujedno se valjda 0,0001% tog goriva pretvori u smeće pa je prihvatljivo za okoliš.....
« Zadnja izmjena: 05.11.2007. u 23:39:33 sati od deamon101 »
e-mail : rigelcentaurus@gmail.com

msn : orionis@live.com

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #5 u: 06.11.2007. u 00:28:28 sati »
Smatram da su alternativni izvori energije neizostavno budućnost koja nas čeka. Kada se nafta jednoga dana bude istrošila, svijet će morati prijeći na alternativu koja to onda više neće biti. Razvojem industrije u tom pravcu porasti će i efikasnost iskorištavanja takve energije. Tada će se ljudi sa zgražanjem prisjećati kako je to nekada bilo prije xxx godina kada su barbari koristili naftu i zagađivali životni okoliš. Uspije li se gravitaciju pretvoriti u električnu energiju, eto nam nepresušnog izvora energije, ne samo na Zemlji nego u čitavom svemiru, jedino što će u svemiru takvi "pretvarači" biti malo "osjetljiviji".

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #6 u: 06.11.2007. u 08:05:21 sati »
1. da bi se voda razložila na vodik i kisik treba dodati energiju u obliku el. struje, te se vodik i kisik skupljaju oko pozitivne i negativne katode. To je osnovnoškolski pokus. To znači da ne postoji motor koji tako radi. Može postojati motor koji kombinira vodik i kisik u vodu i time oslobađa energiju i to su standardni motori na vodikov pogon. Dvosjekli mač je što za proizvodnju vodika treba el. struja - da bi V. Britanija prešla na elektromobile trebalo bi joj 200-njak nuklearnih elektrana za proizvodnju vodika.

2. hrane trenutno u svijetu ima i previše, međutim zbog zakona tržišta i održavanja cijene hrane ogroman dio viškova se jednostavno baca a ne dijeli siromašnima

3. biogoriva su po mom mišljenju super stvar jer oslobađaju CO2 koji je godinu prije apsorbiran iz zraka, što znači da automobili postaju dio ciklusa stakleničkih plinova u prirodi

4. jedini problem s biogorivima je što kulture iz kojih se dobijaju (najviše repa) jako iscrpljuju zemlju. Rješenje vidim u
4.a) genetskom inženjeringu
4.b) recikliranju bioulja iz otpada
Trolor

Offline yoda

• Galaktička Zraka
  • Sve vas volim
« Odgovori #7 u: 06.11.2007. u 11:59:54 sati »

Biogoriva mogu biti nadomjestak nafti ali teško da će ju moći zamjeniti.Rijetko se govori o tome da se većina ljudi u stvari voze na benzin a zamjena svih agregata čini računicu upitnom.
Dio rješenja bi bio u proizvodnji metila iz šećernih kultura (repica,šećerna trska) kao što čini Brazil i još neke zemlje.
Što se tiče gomilanja monokultura i zauzimanja obradivih površina za uzgoj hrane, čini mi se da će tu isti auto-lobi biti jednako neumoljiv i bezosjećajan kao kad je u pitanju nafta i očuvanje okoliša.
Ja sam trenutno u projektu da otpadno ulje (palmino) iz jednog lokalnog restorana učinim uporabljivim za moju peć na loživo ulje kojom se inače grijem na mjestu za promatranje.
Pa bu mirisalo na krumpiriće a ne.... :lol:
GSO 200/1200
superplossl 25mm-plossl 10mm-TSSWM 6 mm
TS10x50LE

Offline deamon

• Astronaut
« Odgovori #8 u: 06.11.2007. u 12:08:20 sati »
Ljudi, evo ako netko može komentirati točku 4. koju sam prije naveo...nekako mi se čini da ja jedini ne vidim nijedan argument protiv toga, a tolko argumenata za.Hvala.
e-mail : rigelcentaurus@gmail.com

msn : orionis@live.com

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #9 u: 06.11.2007. u 12:24:45 sati »
1. da bi se voda razložila na vodik i kisik treba dodati energiju u obliku el. struje, te se vodik i kisik skupljaju oko pozitivne i negativne katode. To je osnovnoškolski pokus. To znači da ne postoji motor koji tako radi. Može postojati motor koji kombinira vodik i kisik u vodu i time oslobađa energiju i to su standardni motori na vodikov pogon. Dvosjekli mač je što za proizvodnju vodika treba el. struja - da bi V. Britanija prešla na elektromobile trebalo bi joj 200-njak nuklearnih elektrana za proizvodnju vodika.

pa kolko sam ja skužil iz onih filmeka  oni baš i imaju  takav tip motora  ..  tj  natočiš vodu a ostalo se sve događa u toj "mašineriji" putem elektrolize  dakle nije potrebno  puniti posebno kisik a posebno vodik  na nekakvim specijaliziranim postajama :219:   :109:
a i ak  si pogledal filmeke onda buš videl  da su izumitelji rekli ovo kaj si sad i ti rekel   .. tj  da  oni "hardcore" znanstveniki govoriju kak je to nemoguce  i neisplativo  ... ali ipak  takva vrsta motora postoji  i  više je nego isplativa  :wink: