Autor Tema: Protugradna obrana  (Posjeta: 596 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
Protugradna obrana
« u: 07.07.2017. u 19:22:16 sati »
Već godinama pratimo rad sondažne službe DHMZa tj. letove meteoroloških sondi tijekom cijele godine
a ima jedna služba DHMZakoja radi samo tijekom ljeta.
Protugradna obrana, to su oni raketaši, smješteni po selima, naoruženi raketama i nekakvim generatorima aerosola ili tako nešto.
Uglavnom imaju svoju radio mrežu, kolko pamtim nekad su radio stanice bile proizvodnje ISKRA (Slo.) a sada imaju neke australijske,
ne znam ime.
Sve to radi ali jako loše, pravo je čudo da se čuju, ko zna tko im to održava i kako.
Vjerojatno je mali problem i što su raketaši uvjek na prijemu doma a kada idu na lansirnu rampu moraju uzeti stanicu sa sobom.
Malo je to nezgodno jer radna frekvencija je dosta niska i antene su malo povećih dimenzija.
Pa još stacionarni rad i rad na "terenu" bez stalnog napajanja-struje malo komplicira odabir radio uređaja.
Uglavnom, ljeto je, sa visokim temperaturama dolaze i oluje a onda oni imaju posla.
Famozni RTL-usb stik kao prijemnik je za to kao stvoren.
Kada se na radarskoj slici vide gadni oblaci (žuti i crveni) tada se služba aktivira.
Primjer slušanja 4 radne frekvencije protugradne obrane

Kratki opis:
1. - Radarski centar, nepoznato, po slušanju okolica Ivanić Grada
2. - Radarski centar Trema, repetitor na Kalniku
3. - Radarski centar Sljeme
4. - Radarski centar Varaždin, repetitor vjerojatno na Ivanščici
5. - Prirodno generirane smetnje tj. atmosferska pražnjenja, uvjek "horizontalne" na vodopadu jer su širokopojasne
6. - Smeće od smetnji stvoreno od čovjeka, bolje reči "kineza", tj. svih kućanskih uređaja koji imaju neki procesor/takt u sebi
Nekad davno su stavljali svakojake filtere u te kućanske aparate da se smetnje smanje, danas su filteri preskupi
i poroizvođače za radio smetnje nije briga a ni one koje bi morali brinuti o takvom zračenju, bolje reči ometačima komunikacija.
Kao što se vidi na slici slušane su komunikacije svih 4 kanala odjednom.
Na žalost nije korištena adekvatna antena za taj band pa ni moj prijem nije najkvalitetniji a ovako
izgleda tj. zvuči oko 30 minuta današnje "akcije" snimljeno u mp3 formatu.

:sesir:

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Youtube
Odg: Protugradna obrana
« Odgovori #1 u: 10.07.2017. u 01:03:25 sati »
Pa praktički si u WFM spektru radija.. nije čudno kaj ima smetnji... ili sam možda u krivu?
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #2 u: 10.07.2017. u 07:51:33 sati »
Pa praktički si u WFM spektru radija.. nije čudno kaj ima smetnji... ili sam možda u krivu?

Pa jesi i nisi, smetnje koje se vide kao ravne vertikalne crte nisu od difuzije
chip na ulazu R820T pati od jakih signala u blizini koji ga doslovno zaguše ali
to se da riješiti ručnim podešavanjem ulaznog pojačanja, donekle.
Na ovoj slici se vidi smetnja od difuznog odašiljača nepoznate izlazne snage, recimo do 100W
i nekih 300m od mene. Taj "signal" se može svugdje vidjeti.
Također se vidi kako nestane dobar dio "nosioca" kad sam na trenutak isključio VDSL modem.

Tu nema neke pomoći jer sama "dsl" linija tj telefonska parica se ponaša kao antena.
Naravno kad bi tel. kabeli bili oklopljeni (širmani) i taj oplet uzemljen te smetnje bi se drastično smanjile
ali to je nemoguća misija.
Jedini spas od toga je optika ili podzemni telefonski kabeli te dobro uzemljenje svih uređaja u blizini prijemnika.
Stariji elektroničari će se sjetiti da su neka davna vremena, pojavom poluvodiča i stavljanjem dioda
u ispravljače sa Graetzovim spojem, svakoj diodi paralelno stavljali kondenzator radi smenjenja
mogučih radio smetnji.
Danas to spada u SF !

Offline Predrag2

• Zvjezdani Skakač
  • *
« Odgovori #3 u: 10.07.2017. u 08:36:08 sati »

Tu nema neke pomoći jer sama "dsl" linija tj telefonska parica se ponaša kao antena.
Naravno kad bi tel. kabeli bili oklopljeni (širmani) i taj oplet uzemljen te smetnje bi se drastično smanjile
ali to je nemoguća misija.
Jedini spas od toga je optika ili podzemni telefonski kabeli te dobro uzemljenje svih uređaja u blizini prijemnika
Ili možeš uzeti tele pokućni :286:

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #4 u: 23.07.2017. u 15:59:30 sati »
Meni je recimo jako smetao HDMI kabel za monitor, da sam na kraju poludio, i spojio stari VGA samo da smetnje nestanu i na kraju su nestale.
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm