Autor Tema: Dramatična objava  (Posjeta: 2100 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Dramatična objava
« Odgovori #10 u: 23.02.2017. u 14:59:26 sati »
.....
Mene zanima kako dokazati da ima života na par desetaka s.g.
(Galileo nije otkrio život na Zemlji kad je prošao kraj Zemlje)
Nekakvi posredni dokazi nisu dokazi, jer uvijek može biti "al možda je to to zbog toga i toga..."

Ljudska ingenioznost je neograničena, već će naći metodu. :286:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #11 u: 23.02.2017. u 15:14:46 sati »
Kako misliš u stabilnim orbitama? 
Nakon dužeg djelovanja više tijela sustav uvijek teži nekom "pseudo stabilnom" stanju, odnosno stanju koje će neko vrijeme izgledati kao "fino sklađeno" kako si naveo.

Pa kao što je Arktur prokomentirao, dva planeta mase veće od Zemlje se približe jedan drugom na 600 tisuća km.

Kada sam pročitao vijest postavio sam si sljedeća pitanja:
Kakve bi to plimne sile između njih tih planeta trebale biti?
Kako to utječe na geologiju tih planeta? (hint: Io)
Koliko je ovakav raspored planeta dugo održiv?

Ti planeti bi mogli razmjenjivati atmosferu koliko su blizu. Već i razmjena atmosfere bi mogla poremititi omjere masa (sila) i ovaj "fino uglađeni" sustav u nekoj budućnosti rastaviti na proste faktore.

Mišljenja sam kako smo ulovili specifičan planetarni sustav u nekoj tranziciji između dva stabilna stanja. Teško mi je povjerovati kako se 7 planeta može tako fino uskladiti na tako malom prostoru na duži vremenski period. Čak i u Sunčevom sustavu na dugim skalama dolazi do kolebanja orbite planeta, a razmaci među pojedinim planetima se mjere u desecima milijuna km a ne stotinama tisuća.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #12 u: 23.02.2017. u 16:10:03 sati »
A meni je to sve skupa smiješno. Zgodan spin znanstvenika da dignu prašinu u javnosti i pokažu da je lova ulupana u Spitzer opravdana i da će on moći dati odgovore na pitanja koja se spominju. I sad su se svi raspisali o tome, a svakodnevno se otkrivaju planeti oko drugih zvijezda. Koliko puta smo pročitali da je otkriven planet sličan Zemlji. I svaki puta je on sve sličniji Zemlji. Sada su ti planeti najsličniji Zemlji. Pa onda kako tamo postoji voda, atmosfera, blablabla... Novinari nasjeli pa pišu čudesa, javnost je na nogama, a znanstvenici trljaju ruke. Odličan posao da se opravdaju novci za Spitzera i da se poradi na tome da ga se što prije već jednom lansira i pusti u pogon. To što je u njega utošena sva sila milijuna zelembaća više nego je bilo prvotno planiranu, bi se ovime trebala opravdati. Priča me podsjeća na otkriće vode na Marsu. Iako je ona otkrivena u istim tragovima curenja na obroncima kratera još 2011. godine, morala je biti ponovo otkrivena nekoliko godina kasnije, u istom obliku. Mislim, tko tu koga... jelte. [44*

Svaki puta kada je NASA najavljivala "spektakularnio" otkriće, svaki puta se dogodilo da su mediji nagađali, pisali svašta, a na kraju od svega toga ništa posebno nije bilo. Ili NASA ima jednog genijalnog stručnjaka za odnose s javnošću, koji odlično zna kako "dignuti prašinu", ili tu nešto ne štima. NASA-i ne priliči da pravi medijske spektakle u stilu žutog tiska, a upravo to se zadnjih godina događa. Ili su prolupali ili su postali genijalni. Biti će zanimljivo vidjeti što će se događati. :287:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Miro1

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #13 u: 23.02.2017. u 19:14:46 sati »
A meni je to sve skupa smiješno. Zgodan spin znanstvenika da dignu prašinu u javnosti i pokažu da je lova ulupana u Spitzer opravdana i da će on moći dati odgovore na pitanja koja se spominju. I sad su se svi raspisali o tome, a svakodnevno se otkrivaju planeti oko drugih zvijezda. Koliko puta smo pročitali da je otkriven planet sličan Zemlji. I svaki puta je on sve sličniji Zemlji. Sada su ti planeti najsličniji Zemlji. Pa onda kako tamo postoji voda, atmosfera, blablabla... Novinari nasjeli pa pišu čudesa, javnost je na nogama, a znanstvenici trljaju ruke. Odličan posao da se opravdaju novci za Spitzera i da se poradi na tome da ga se što prije već jednom lansira i pusti u pogon. To što je u njega utošena sva sila milijuna zelembaća više nego je bilo prvotno planiranu, bi se ovime trebala opravdati. Priča me podsjeća na otkriće vode na Marsu. Iako je ona otkrivena u istim tragovima curenja na obroncima kratera još 2011. godine, morala je biti ponovo otkrivena nekoliko godina kasnije, u istom obliku. Mislim, tko tu koga... jelte. [44*

Svaki puta kada je NASA najavljivala "spektakularnio" otkriće, svaki puta se dogodilo da su mediji nagađali, pisali svašta, a na kraju od svega toga ništa posebno nije bilo. Ili NASA ima jednog genijalnog stručnjaka za odnose s javnošću, koji odlično zna kako "dignuti prašinu", ili tu nešto ne štima. NASA-i ne priliči da pravi medijske spektakle u stilu žutog tiska, a upravo to se zadnjih godina događa. Ili su prolupali ili su postali genijalni. Biti će zanimljivo vidjeti što će se događati. :287:

Ja sam čitao priopćenje NASA-e i uopće nije bilo ništa spektakularno najavljeno. Te spektakularno je napumpano u drugim medijima. Na stranicam NASA-e toga nije bilo i o tome sam jučer pisao prije konferencije. NASA je samo napisala da će održati konferenciju o otkrićima vezanim za ekstrasolarne planete. Spektakularno su dodali svi ostali mediji. I drugo pretpostavljam da si mislio na JWST jer je Spitzer lansiran još 2003. I mislim da ovo ipak nije beznačajno otkriće. Taman da i nema života ovo je vrlo interesantan suatav.
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #14 u: 23.02.2017. u 19:32:30 sati »
Ma da, James Webb, to mi se događa kada radim dva posla istovremeno. :mrgreen:

Offline Šegi

• Galaktička Zraka
« Odgovori #15 u: 23.02.2017. u 20:03:43 sati »
Ja sam čitao priopćenje NASA-e i uopće nije bilo ništa spektakularno najavljeno.
...
I mislim da ovo ipak nije beznačajno otkriće. Taman da i nema života ovo je vrlo interesantan suatav.

Slažem se u potpunosti - od svih pompozno najavljivanih otkrića u zadnje vrijeme, ovo je zaista izuzetno zanimljivo.
Ne znam da li je članak u Nature već objavljen, ako nije bit će uskoro pa ćemo imat uvid u sve značajnije detalje otkrića - a kako se znanost samoreciklira, ukoliko su neke teze prenategnute ili rečenice u članku nes(p)retno složene (uz jal koji postoji u znanstvenim krugovima, sasvim dovoljno da) nema brige kako će vrlo brzo biti demantija (ili potvrda) stajališta iznesenih oko ovog otkrića  :106:

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #16 u: 23.02.2017. u 21:31:24 sati »
Kako rekoh, NASA je bacila kost i sada je prepustila medijima da odrade onaj "prljaviji" dio posla, da se natječu tko će napisati senzacionalniji tekst. Osim toga, i znanstvenici kako vidim potkuruju pa vele nešto poput "mogućnost postojanja tekuće vode i atmosfere koja je preduvjet za život", a novinari od toga čuju "ima vode, mora, oceana, zraka, biljaka, postoji život". I tako to onda krene.

No tvrdnje o mogućem životu su po meni, SF. To nećemo znati dok ne dođemo tamo. Prisjetimo se da ni na jednom planetu Sunčeva sustava osim na Zemlji, nismo pronašli nikakav, ali baš nikakav trag života, pa čak niti onaj najelementarniji, kao niti tragove da je isti tamo postojao. Neozbiljno je, ali sasvim neozbiljno, govoriti onda o tome u ovom slučaju kada se oko crvenog patuljka okreće nekoliko kamenih planeta.

Međutim, impresivno je da imamo instrumente koji su to otkrili i dali nam hrpu podataka za analiziranje. Nadam se da će ova medijska halabuka dati i konkretne rezultate u korist astronomije. Možda se odgovorni za odobravanje projekata i njihovo financiranje, zbog ovoga malo trgnu i postanu fleksibilniji u budućnosti. Znanost je zaslužila malo više razumijevanja i pozornosti. Makar i ovakve. :106:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #17 u: 23.02.2017. u 23:24:35 sati »
Da....Ovo je samo zanimljivo kao iznimno instrumentalno postignuce...da se mogu detektirati takve velicine planeta na toj udaljenosti....s obzirom na tip zvijezde i raspored orbita ,sve ostale tvrdnje su neutemeljena mastarija i senzacionalizam...na osnovu samo jednog uvjeta, koji pitanje kako je dobro odredjen..

..ajd ak treba opravdati projekt zbog financijskih razloga, ok... ali pak da su takvi sustavi (koji ako i jesu marginalno pogodni za odrzavanje zivota (a za to bi trebalo napraviti jos detektiranje i analiza eventualnih atmosfera), a nikako razvoj civilizacije) skoro pa korak do kontakta ........da, mozda sa nekim zadrtim tipom lisaja. IMO

Mene zanima hocemo li konacno otkriti (ili moci otkriti) neki normalni planet oko normalne stabilne zvijezde ?
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #18 u: 24.02.2017. u 11:54:17 sati »
Da....Ovo je samo zanimljivo kao iznimno instrumentalno postignuce...da se mogu detektirati takve velicine planeta na toj udaljenosti....s obzirom na tip zvijezde i raspored orbita ,sve ostale tvrdnje su neutemeljena mastarija i senzacionalizam...na osnovu samo jednog uvjeta, koji pitanje kako je dobro odredjen..

..ajd ak treba opravdati projekt zbog financijskih razloga, ok... ali pak da su takvi sustavi (koji ako i jesu marginalno pogodni za odrzavanje zivota (a za to bi trebalo napraviti jos detektiranje i analiza eventualnih atmosfera), a nikako razvoj civilizacije) skoro pa korak do kontakta ........da, mozda sa nekim zadrtim tipom lisaja. IMO

Mene zanima hocemo li konacno otkriti (ili moci otkriti) neki normalni planet oko normalne stabilne zvijezde ?
Pa sad, nisam toliko pratio medije oko toga, ali jel su stvarno pisali da tamo postoji razvijena civilizacija? Ja to nisam vidio. Al kao što rekoh, nisam baš puno ni pratio što su sve pisali.

I na kraju, ovo što tebe zanima. Vjerojatno ćemo prije otkriti kompletni fosil Tiranosaurus rexa nego normalni planet oko stabilne zvijezde.
Ljudi misle da imamo puno otkrivenih kompletnih fosila jer ih ima u svakom malo boljem muzeju. Ali prava istina je da u stvari nemamo ni jedan kompletni fosil nego samo dijelove na temelju kojih je rekonstruiran kompletni Rex. I tako za većinu ostalih nemani.

Što hoću reći.. To da je to jako teško. Nije samo tako naći fosil. Isto nije ni samo tako naći takve planete kakve bi mi očekivali. Mi bi rado sve ukalupili u naš pogled na svijet. To nije dobro gledište. Svijet nije onakav kakav bi mi željeli.

Što naravno ne znači da nema normalnih planeta oko stabilnih zvijezda. Ima ih vjerojatno jako puno. Samo ih je teško otkriti našom današnjom tehnologijom.
Dinosaura je isto tako bilo ukupno puno puno više nego što je ikad bilo ljudi koji su ikad živjeli na zemlji. A ima nas jaaaako puno.
A evo, ne možemo od njih naći jedan pošteni fosil.
Kad nas nestane, lako moguće da netko budući tad neće naći jedne koske od svih silnih milijardi nas.
A nije da nas nije bilo.

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #19 u: 24.02.2017. u 14:01:41 sati »
Koga god otkrijemo, samo se nadam da su dovoljno daleko da se nikada ne sretnemo.
...be open minded, but don't be stupid...