Autor Tema: Matične stanice i samoregeneracija organizama  (Posjeta: 6506 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Matične stanice i samoregeneracija organizama
« u: 22.11.2007. u 23:33:00 sati »
Donosim najnovije i važno otkriće u istraživanju matičnih stanica - nije potrebno iste vaditi iz embrija već se možetransformirati obične u matične...

Više o tome i kako i što je rađeno kako bi se to postiglo:

http://www.nytimes.com/2007/11/21/science/21stem.html?_r=1&ref=science&oref=slogin

Matične stanice su najveća perspektiva i nada svih oboljelih od degenerativnih i inih oboljenja organa i do sada su bile meta žestoke etičko-moralne kritike glede toga što je kada tretira živom jedinkom, a što ne kada su u pitanju embriji za izolaciju matičnih stanica. Nizo istraživanja pokušalo se zaobići tu prepreku i pronaći način kako u medicinu uvesti tu jedinstvenu mogućnost regeneracije ljudskog organizma vlastitim organima (presađeni uzrokuju doživotnu potrebu pijenja lijekova protiv odbacivanja, a niti to nije 100% garant da organizam u potpunosti prihvati presađeni organ).

U prirodi nalazimo fascinantne mogućnosti regeneracije od gušterova repa preko tijela zvjezdače i glave daždenjaka (mit o Hidri) do potpune regeneracije nekih vrsta plošnjaka praktički iz samo preostalog osnovnog potrebnog za život nakon samoijedanja u nepovoljnim uvjetima.

Uz bok tom otkriću dolazi i ono iz objavljeno u NG-u broj za studeni 2007. o regenerciji neurona kod ptica, što se do sada smatralo nemogućim. Regeneracija neutrona stala bi na kraj brojnim bolestima i oštećenjima mozga, a i doprinjela bi boljem izučavanju i otkrivanju tajni istoga.

Učenjem kako se niži, ali i viši organizmi regeneriraju u punom obujmu i funkcionalnosti izgubljenih dijelova tijela moglo bi (negdje u dalekoj budućnosti) možda i dovesti do spoznaje kako stimulirati ljudsko tijelo na samoregeneraciju nakon pretrpljeneštete (sadašnja samoregeneracija tijela je djelomična i primjenjiva samo na manja oštećenja, ali postoji i početak je potrazi za načinom potpune volumne i funkcijske regeneracije organizma - nižim organizmima regeneracija omogućava jednu vrstu relativne besmrtnosti - članak Georgea Walda: "The Origin of Death").
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline yoda

• Galaktička Zraka
  • Sve vas volim
Odg: Matične stanice i samoregeneracija organizama
« Odgovori #1 u: 23.11.2007. u 00:14:49 sati »
Na žalost, iskustvo nam pokazuje da matične stanice ne pomažu uvijek i ne kod svih degenerativnih bolesti. Neki dan sam čitao da je postotak primatelja kod kojih se javlja neka vrst odbacivanja prilično visok te da je ta reakcija vrlo žestoka a nerijetko i ubitačnija od osnovne bolesti. :(
Nadam se da je to nemoguće u slučaju uzgoja vlastitih stanica,recimo iz krvi, a i da će naše zdravstvo na vrijeme stvoriti banke uzoraka.Pa onda uzgoj, čuvanje (čitaj: rok trajanja), i na kraju sve to treba plaćati... Neznam da li je svijest naših građana na tom nivou, kao što primanja vjerojatno nisu.
Bit će na kraju...ima ima ali ne za sve. :105:
GSO 200/1200
superplossl 25mm-plossl 10mm-TSSWM 6 mm
TS10x50LE

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #2 u: 23.11.2007. u 08:30:24 sati »
U prirodi nalazimo fascinantne mogućnosti regeneracije od gušterova repa preko tijela zvjezdače i glave daždenjaka (mit o Hidri) do potpune regeneracije nekih vrsta plošnjaka praktički iz samo preostalog osnovnog potrebnog za život nakon samoijedanja u nepovoljnim uvjetima.

Imaš li više informacija o ovom daždevnjaku? Čini mi se nemogućim regenerirati glavu osim ako nisi kišna glista? Wikipedia potvrđuje moje sumnje, ali ako imaš više podataka...
http://en.wikipedia.org/wiki/Regeneration_%28biology%29#Regeneration_in_salamanders

Inače čini mi se da će regeneracija biti prvi veći proboj u medicini. Tržište postoji, jer koliko ja znam trenutno je naglasak na regeneraciji srčanog tkiva nakon infarkta. Bolesti srca već i u Hrvatskoj uzrokuju više od 50% smrti. Što čini veliko tržište. A nakon srčanog mišića, 10-tak godina treba do regeneracije ruke, noge i slično.
Trolor

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #3 u: 24.11.2007. u 13:32:21 sati »
A joj...Sad moram tražiti...  :mrgreen:

Čuo sam to negdje kao izvor mita o Hidri... Možda baš nije daždenjak ali neka totalno slična živina je... Potražim pa dam više informacija.

Dok tražim evo nastavka na medicinu i produživanje životnog vijeka čovjeka:

http://www.guardian.co.uk/commentisfree/story/0,,2214930,00.html

No osim takvog učinka, pokazalo se da nanočestice dušika uzrokuju tumore kod riba... Tako da je nanotehnologija u biološkim sistemima još područje koje treba dobro istražiti prije upotrebe...
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!