[- ASTRONAUTIKA -] > RADIO SWL

Baofeng UV-5R

(1/12) > >>

garlic:
Nabavio sam UHF/VHF radio stanicu BAOFENG UV-5R kojom na poslu pratim svoje frekvencije. Iako imam stabilnu radio stanicu ova mi je zgodna jer je mogu ponijeti sa sobom. Za početak je možete koristiti kao walkie-talkie na PMR frekvencijama. Imao bih jedno pitanje. Što bi to značilo HAM USE (korištenje)? Jer sam tako podešavao meni radio stanice? Meni ove radio stanice ima 40 stavki od kojih su mi neke skroz nejasne?

PMR frekvencije:

Kanal 1 – 446.00625 MHz
Kanal 2 – 446.01875 MHz
Kanal 3 – 446.03125 MHz
Kanal 4 – 446.04375 MHz
Kanal 5 – 446.05625 MHz
Kanal 6 – 446.06875 MHz
Kanal 7 – 446.08125 MHz
Kanal 8 – 446.09375 MHz

lonewolf21:
HAM radio ili amaterski radio, koristi se obadvoje.

Inače, "HAM" - Acronym for Hard As a Motherfu@#r

"The first wireless operators were landline telegraphers who left their offices to go to sea or to man the coastal stations. They brought with them their language and much of the tradition of their older profession. In those early days, every station occupied the whole spectrum with its broad spark signal. Government stations, ships, coastal stations and the increasingly numerous amateur operators all competed for time and signal supremacy in each other's receivers. Many of the amateur stations were very powerful. Two amateurs, working each other across town, could effectively jam all the other operations in the area. Frustrated commercial operators would refer to the ham radio interference by calling them "hams." Amateurs, possibly unfamiliar with the real meaning of the term, picked it up and applied it to themselves. As the years advanced, the original meaning has completely disappeared."
 :sesir:

garlic:

--- Citat: lonewolf21 - 31.05.2017. u 17:50:30 sati ---HAM radio ili amaterski radio, koristi se obadvoje.

Inače, "HAM" - Acronym for Hard As a Motherfu@#r

"The first wireless operators were landline telegraphers who left their offices to go to sea or to man the coastal stations. They brought with them their language and much of the tradition of their older profession. In those early days, every station occupied the whole spectrum with its broad spark signal. Government stations, ships, coastal stations and the increasingly numerous amateur operators all competed for time and signal supremacy in each other's receivers. Many of the amateur stations were very powerful. Two amateurs, working each other across town, could effectively jam all the other operations in the area. Frustrated commercial operators would refer to the ham radio interference by calling them "hams." Amateurs, possibly unfamiliar with the real meaning of the term, picked it up and applied it to themselves. As the years advanced, the original meaning has completely disappeared."

--- Kraj citata ---

Zato i nisam mogao izsurfati pravo značenje.

Držati ću se slobodnih PMR frekvencija a svoje željezničarske povremeno slušam ili koristim samo kad sam na poslu. Ova radio stanica ima max snagu odašiljanja 5 W.
Manevra i ostale kolodvorske službe koriste frekvencije od 444.450 do 445.600 u koracima od 25.0 kHz. Ukupno 30 kanala.

Na željeznici koristimo još jednu vrstu veze, dalekog dometa, a ovdje možete vidjeti detalje.

http://www3.tron-inter.net/doktor/download/knjige/pren%20sist%20II/Radiodispecerski%20sistem%20veza.pdf

lonewolf21:

--- Citat: garlic - 31.05.2017. u 14:37:19 sati ---
  .  .  . Meni ove radio stanice ima 40 stavki od kojih su mi neke skroz nejasne?

--- Kraj citata ---

Upute za korištenje :

http://www.miklor.com/uv5r/pdf/uv-5r_v1.0-annotated_by_KC9HI.pdf

garlic:

--- Citat: lonewolf21 - 31.05.2017. u 18:21:59 sati ---Upute za korištenje :

http://www.miklor.com/uv5r/pdf/uv-5r_v1.0-annotated_by_KC9HI.pdf

--- Kraj citata ---

Dobro, uputa je jako opširna. Našao sam i sažetije ali....u svakom slučaju sam radio žutokljunac i pašu mi instant upute  :287:

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju