Autor Tema: Baofeng UV-5R  (Posjeta: 13327 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline blackhole

• AstroMeteor
  • Spol: Muški
    • CHDK
Odg: Baofeng UV-5R
« Odgovori #10 u: 03.06.2017. u 20:46:53 sati »
Npr za PMR frekvencije dozvola se može skinuti sa HAKOM stranica. A to su oni upareni walkie-talkie uređaji koji se mogu kupiti po trgovačkim centrima ala Lidl itd.
No za ovu VHF/UHF stanicu trebala bi drugačija dozvola i čak položen ispit.
A kako ja koristim radio vezu na poslu tako znam osnove korištenja i pravila komunikacije.
Korištenje i ometanje službenih frekvencija koje su dodijeljene nekome (npr HŽ-u) predstavlja kazneno djelo. Ako vas ufate baciti će vas u haps...pržun!

https://www.hakom.hr/UserDocsImages/op%C4%87e%20dozvole%20prosinac%202009.g/Opca_dozvola_11.pdf
Za koristenje tvoje stanice moras imati polozeni radioamaterski ispit "P".Polaganjem ispita dobivas i medunarodni pozivni znak.Uz to svaka stanica mora biti zakljucana na radioamaterske kanale.Svaka stanica ima svoj jedinstveni broj i svaki puta kada stisnes predaju repetitori zabiljeze tvoj broj.U pravilu svi pozivi koji idu do repetitora se automatski snimaju.
Kao sto si napisao koristenje kanala koji nisu radioamaterski je nezakonito.
Ispit mozes poloziti u bilo kojem radio klubu za sitnu lovu.
Bonus ti je to sto vecina radio klubova ima i WiFi mreze preko kojih kao clan mozes imati internet za vrlo male novce.
Ja se tako spajam na internet vec 15 godina,za 250 kn godisnje.

Sent from my GT-|9301| using Tapatalk

TS 114/900
EQ3,DK-V
Refractor 60/600
Canon A590 IS CHDK-PTP
Bresser 10x50
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK
http://www.astrofoto.pondi.hr/

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #11 u: 04.06.2017. u 08:21:15 sati »
al ste se ukocili....to vam ionak treba za slusanje...
(da ne bi nabavljal i dozvolu za multiband receiver)..mozda i za rtl sdr  [37*

A za sporadicnu komunikaciju uvijek ima mjesta medju pojasevima......
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline lsvemir

• AstroKomet
« Odgovori #12 u: 04.06.2017. u 10:16:24 sati »
Pa rekao sam im ;) ... Za samo slusanje je Ok i ne trebas nista ... Ali ocigledno se oni zele baviti radioamaterskim hobijem :)

Sent from my E2303 using Tapatalk
Handicraft 75/777 reflekotor
Lumex 60/800 refraktor
ZRAK 40x42
Nikon 7x50

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #13 u: 04.06.2017. u 20:24:39 sati »
al ste se ukocili....to vam ionak treba za slusanje...
(da ne bi nabavljal i dozvolu za multiband receiver)..mozda i za rtl sdr  [37*

A za sporadicnu komunikaciju uvijek ima mjesta medju pojasevima......

A čuj....ova moja radio stanica u pogrešnim rukama može potpuno blokirati komunikaciju manevre u kolodvoru i to danima. I ne samo manevre nego svih kolodvorskih službi. HŽ ima 30 kanala. Dok bi našli i locirali napadača prošli bi tjedni a možda ga uopće ne bi mogli otkriti? Tako da je pitanje dana kada će HŽ prijeći na zaštićeno digitalno emitiranje kao npr Policija.
« Zadnja izmjena: 04.06.2017. u 20:27:26 sati od garlic »
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #14 u: 05.06.2017. u 14:43:20 sati »

A čuj....ova moja radio stanica u pogrešnim rukama može potpuno blokirati komunikaciju manevre u kolodvoru i to danima. I ne samo manevre nego svih kolodvorskih službi. HŽ ima 30 kanala. Dok bi našli i locirali napadača prošli bi tjedni a možda ga uopće ne bi mogli otkriti? Tako da je pitanje dana kada će HŽ prijeći na zaštićeno digitalno emitiranje kao npr Policija.

...slucajno blokiranje ce se tesko desiti od pogresnih ruku, a ko hoce napasti - ionako ce to napraviti, dozvola ga nece zaustaviti.........da ne velim da vam se moze potpuno onemoguciti i ova mreza za koju si dao elaborat...sad i jos lakse (da li si uopce smio to stavljati na net).... :mrgreen:

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline lsvemir

• AstroKomet
« Odgovori #15 u: 05.06.2017. u 16:47:56 sati »
He, he ...

Sent from my E2303 using Tapatalk

Handicraft 75/777 reflekotor
Lumex 60/800 refraktor
ZRAK 40x42
Nikon 7x50

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #16 u: 06.06.2017. u 10:25:33 sati »
...slucajno blokiranje ce se tesko desiti od pogresnih ruku, a ko hoce napasti - ionako ce to napraviti, dozvola ga nece zaustaviti.........da ne velim da vam se moze potpuno onemoguciti i ova mreza za koju si dao elaborat...sad i jos lakse (da li si uopce smio to stavljati na net).... :mrgreen:

to blokiranje je lakše izvesti nego što misliš i baš od neupućene osobe. nego bi stanica morala biti registrirana a za to je uvjet ispit i dozvola...nekad neki željezničar obješenjak pusti pjesmu na kanalu i već se cijeli kolodvor ljuti što je nepotrebno zauzeo kanal....a ne možeš znati koji je jer je to analogna veza samo sa govornom izmjenom...bez podataka

rdu veza na hž....a u tu vezu je teže upasti a svaki poziv se registrira i svatko se mora indentificirati svojim brojem i imenom...tak da još nije bio zloupotrebe. to je već bilo na netu...nisam ja to postavio
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #17 u: 06.06.2017. u 22:12:54 sati »

to blokiranje je lakše izvesti nego što misliš i baš od neupućene osobe. nego bi stanica morala biti registrirana a za to je uvjet ispit i dozvola...nekad neki željezničar obješenjak pusti pjesmu na kanalu i već se cijeli kolodvor ljuti što je nepotrebno zauzeo kanal....a ne možeš znati koji je jer je to analogna veza samo sa govornom izmjenom...bez podataka

rdu veza na hž....a u tu vezu je teže upasti a svaki poziv se registrira i svatko se mora indentificirati svojim brojem i imenom...tak da još nije bio zloupotrebe. to je već bilo na netu...nisam ja to postavio

Zanimljiva tema, te frekvencije koje si objavio nisu nikakva tajna i željezničare više nitko ni ne sluša a di će ih smetati !?
No, Zagreb je veliki grad i ima svakakvih bedaka sa radio uređajima no ipak nisu toliko bedasti da idu smetati profesionalne službe.
Ima HAKOM dovoljno dobru tehniku za locirati ih, samo netko treba imati jako dobro volju da to i napravi.
Sve frekvencije su u jednom "bandu", uzmeš super skupi RTL-SDR stik za 8 USD, spojiš neki vanjsku antenu, dodaš nekoliko
"aux-vfo" plugin-ova i slušaš 4-5 kanala odjednom. Malo nezgodno kad svi govore u isto vrijeme ali to je rijetkost.
One druge "veze" koje imaju po lokomotivama je nešto sasvim drugo, to je prvi trunking sistem na ovim prostorima,
mislim čak i prvi u bivšoj državi. Nešto kao kontrolni kanali mogu se čuti u bandu 467-468MHz , obično samo pilot ton
i vrlo rijetko govorna komunikacija strojovođe sa dispečerom.
A glede ometanja i blokiranja, sve se može samo je pitanje smisla takvog djelovanja pogotovo u mirnodobsko vrijeme.

Offline Blagus

• Zvjezdani Skakač
  • *
    • Blagus.info
« Odgovori #18 u: 06.06.2017. u 22:23:04 sati »
Pa kaj se tiče lociranja nekoga tko bi potencijalno ometao te frekvencije, ak neki ovdje s jednim stickom od 8 dolara uspiju triangulirati položaj sonde, onda sigurno i HAKOM može locirati nekoga tko ometa rad neke službe.

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #19 u: 07.06.2017. u 00:08:44 sati »
HAM radio ili amaterski radio, koristi se obadvoje.

Inače, "HAM" - Acronym for Hard As a Motherfu@#r

:82:
A svašta na plotu piše !!

Malo ozbiljnije štivo Editorial - The Origin of "Ham", December 1931 QST Article