Autor Tema: Baofeng UV-5R  (Posjeta: 19171 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
Odg: Baofeng UV-5R
« Odgovori #30 u: 07.06.2017. u 18:47:50 sati »
cudno mi je bilo da je ta radio stanica tako lako dobavljiva....kinezi je proizvode u milijunima primjeraka...nasa carina to pusti....ovaj jedan moj je narucio 5 komada!

Pa kinezi na deklaraciji napišu da je igračka, kad je carinici pogledaju vide vokac kakve možeš kupiti
po trgovačkim centrima za male novce.
Uglavnom, to je smeće, ako netko uzima to za ozbiljne poslove taj nije baš pri sebi.
Neki jači radio odašiljač u blizini i imaš ogromne probleme sa "vezom", TV, radio, gsm, bilo što.
To je za igranje i nenaseljena mjesta OK ali sve ostalo ne.
A glede uvoiđenja Tetre, nek se raspitaju na aerodromu koliko ih košta takva igračka, oni imaju
svoju "baznu", jednu a možda i više, za svoje potrebe.
Za štrekare to ne treba, ako nije trebalo do sada vjerujem da neće ni ubuduće.
« Zadnja izmjena: 07.06.2017. u 18:51:51 sati od DarkoKZ »

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
« Odgovori #31 u: 07.06.2017. u 19:57:40 sati »
Pa kinezi na deklaraciji napišu da je igračka, kad je carinici pogledaju vide vokac kakve možeš kupiti
po trgovačkim centrima za male novce.
Uglavnom, to je smeće, ako netko uzima to za ozbiljne poslove taj nije baš pri sebi.
Neki jači radio odašiljač u blizini i imaš ogromne probleme sa "vezom", TV, radio, gsm, bilo što.
To je za igranje i nenaseljena mjesta OK ali sve ostalo ne.
A glede uvoiđenja Tetre, nek se raspitaju na aerodromu koliko ih košta takva igračka, oni imaju
svoju "baznu", jednu a možda i više, za svoje potrebe.
Za štrekare to ne treba, ako nije trebalo do sada vjerujem da neće ni ubuduće.

ja sam predvidio moguće probleme sa tom vezom a vjerujem da će se i dogoditi...ti doista neozbiljno shvaćaš radio emisiju. apsolutno sav promet i dogovaranje kolodvora zg gk počiva na jednoj radio vezi koja ničime nije zaštićena....ometanje i upadanje na te kanale stvorilo bi kolaps čitavog željezničkog prometa u hr....zato jer preko zg gk u 24 sata prođe ili dođe ili krene oko 400 vlakova i svi su u ovisnosti jedni od drugih. npr već jedan zagrebački tramwajski promet ima zaštićenu digitalnu vezu...nisam siguran je li tetra...
dovoljno je da neki luđak ili terorist počne ometati kolodvorske ukv veze i stvorio bi ogromne probleme i blokadu željezničkog prometa...meni je lakše razumijeti da nemaš potpuni uvid u funkcioniranje željeznice i svih veza na kojima počiva...imamo tri vrste radio veze, pružne telefone, indukcijske telefone i mobitele....ali svi ti sistemi nisu povezani i ne mogu biti nadogradnja jedni drugima...
mi na štreki koristimo odlične službene motorola ručne ukv stanice
a nije baofeng baš smeće jer sam ga iztestirao i mogu reći da nije imao smetnje sa kolodvorom od kojeg sam udaljen oko 8 km i još sam u dolu i mogao sam komunicirati, tj čuli su me odlično...na kolodvoru radi besprijekorno...

i dalje sam za uvođenje tetre na hž pa neke stvari će samo ubrzati taj proces...naša policija je na tetri što je razumljivo....ne bih tetru nazvao igračkom nego nužnošću

Zemaljski međumjesni Radio [1] ( TETRA , ranije poznat kao transeuropskom u stav ), europski standard za u stav sustav je profesionalna mobilni radio [2] i dvosmjerni primopredajnik specifikacija. TETRA posebno je dizajniran za korištenje od strane vladinih agencija, hitnih službi, ( policijskih snaga, vatrogasaca , hitne pomoći ) za javne sigurnosti mreža , željeznički promet, osoblja za željezničke radio , usluge prijevoza i vojske . [3]
« Zadnja izmjena: 07.06.2017. u 20:47:35 sati od garlic »
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #32 u: 07.06.2017. u 20:47:27 sati »
Pa dobro onda zasto si to kupovao i nosio na posao.Iskreno ne bi mi bilo drago da sad neki zeljeznicar napravi neki kiks pa na kraju ne mogu kupiti takve stvari.Tako je to sa ljudima, znaju kaj je dobro a kaj lose ali ne mogu se drzati dobrog bez zakona, to im je izgleda u krvi.Jadan planet...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #33 u: 07.06.2017. u 20:54:15 sati »
Pa dobro onda zasto si to kupovao i nosio na posao.Iskreno ne bi mi bilo drago da sad neki zeljeznicar napravi neki kiks pa na kraju ne mogu kupiti takve stvari.Tako je to sa ljudima, znaju kaj je dobro a kaj lose ali ne mogu se drzati dobrog bez zakona, to im je izgleda u krvi.Jadan planet...

zato jer ja profesionalno koristim tu radio vezu....što se mene tiče ne može doći do zloupotrebe...razlog nabave te radio stanice je trivijalan....moram komunicirati sa lokomotive a mikrofoni na lokomotivama odavno su potrgani....nitko to ne misli popraviti već godinama ....a ja ne mogu samo slušati-nekad moram potvrditi da sam razumio naredbe. ja znam da vi želite što više prava, čak i kad vam nisu potrebna....
i velim po već neki put...moramo prijeći na zaštićenu vezu a ove frekvencije....neka onda o njima brine hakom

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #34 u: 07.06.2017. u 21:55:43 sati »
Ko to mi zelimo vise prava ? Koja nisu potrebna ?
Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #35 u: 07.06.2017. u 21:57:15 sati »
Pa ti si sad uzeo za pravo da na sluzbenom mjestu svojom voljom napravis promjenu, nisi li?
Deus non est !

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #36 u: 08.06.2017. u 00:04:06 sati »
ja sam predvidio moguće probleme sa tom vezom a vjerujem da će se i dogoditi...ti doista neozbiljno shvaćaš radio emisiju. apsolutno sav promet i dogovaranje kolodvora zg gk počiva na jednoj radio vezi koja ničime nije zaštićena....ometanje i upadanje na te kanale stvorilo bi kolaps čitavog željezničkog prometa u hr....

Ja vrlo neozbiljno shvaćam HŽ a ne radio vezu.
Padne 2cm snjega, kolaps, padne temperatura na -5, kolaps, padne kiša, kolaps
Još za stare države su manervisti imali "voki-toki" radio uređaje, radili na nekih 800MHz
prije su se pokvarili nego im je netko smetal.
I sad isto, godinama se u ZG koriste "veze" na UHFu i na manjim kolodvorima na VHFu
pa im nitko ne smeta i nema kolapsa prometa zbog toga.
Vidiš, strojovođe koriste analogni trunking sistem još od Marije Terezije i to radi dok
su vani za takve komunikacije sa vlakovima razvili GSM-R standard i već lagano odustaju od toga.
LTE će uskoro preuzeti doslovno sve takve komunikacije.
A štrekari će i dalje koristiti analogne "motorole" i sigurno im neće nitko smetati osim sami sebi.
To je najelegantnije i najjeftinije riješenje za takve zahtjeve.
I da, u Velikoj Britaniji Tetra ide polako u otpis, sve više se koriste podaci (slika itd) a ne samo govor
a Tetra to ne može progutati.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #37 u: 08.06.2017. u 06:06:06 sati »
A štrekari će i dalje koristiti analogne "motorole" i sigurno im neće nitko smetati osim sami sebi.
Kratko i jasno.....,a tko zeli napraviti stetu sigurno ne ovisi o dozvoli i baofengu...
Deus non est !

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #38 u: 08.06.2017. u 10:55:11 sati »
Pa ti si sad uzeo za pravo da na sluzbenom mjestu svojom voljom napravis promjenu, nisi li?

ne jer ja koristim tu vezu ionako...teško je sve objasniti...još vrijedi propis da na zg gk manevarska lokomotiva može raditi bez radio stanice...i stvarno se nekad dogodi da nadzornik lokomotiva pošalje lokomotivu bez radio stanice jer nema nikakvu drugu...tada rukovatelj manevre svaki put mora doći do lokomotive i reći strojovođi kuda će ići i što će se raditi...ali to nije uvijek moguće jer se prilike i potrebe mijenjaju iz minute u minutu....a ja sam lokomotivom udaljen od rukovatelja 1 km...tada je taj mali baofeng spas....jer strojovođa nema, ne može imati, i ne duži službenu ručnu radio stanicu....ovisan je samo o stabilnoj radio stanici na lokomotivi.

neki dan sam umjesto divljačkim trubljenjem lijepo javio skretničaru da lokomotiva za vlak 992 može iz depoa u kolodvor - baš tim malim baofengom...a nema šanse da itko ikad na lok 044 ugradi bilo kakvu vezu...te lokomotive nemaju niti radio dispečerski uređaj i na pruzi su potpuno gluhe i slijepe...jedino na što se možemo osloniti je vlastiti službeni mobitel i gsm veza

darko kz - pa normalno da nitko nije smetao hž veze kad su radio stanice bile teško dobavljive....a sad kad su jeftine i lako dobavljive samo je pitanje vremena kada će dospijeti u svačije ruke...npr nekog klinca kojemu je tata kupio radio stanicu za tričavih 30 eura i ne znajući što mu je kupio i što se sve može tom radio stanicom.
« Zadnja izmjena: 08.06.2017. u 11:01:02 sati od garlic »

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #39 u: 08.06.2017. u 11:15:27 sati »
darko kz - pa normalno da nitko nije smetao hž veze kad su radio stanice bile teško dobavljive....a sad kad su jeftine i lako dobavljive samo je pitanje vremena kada će dospijeti u svačije ruke...npr nekog klinca kojemu je tata kupio radio stanicu za tričavih 30 eura i ne znajući što mu je kupio i što se sve može tom radio stanicom.

A ja ti ljepo velim da se to prijavi HAKOMu, oni nađu klinca i tati uruče prijavu za ometanje radio spektra
e sad, kakvo je naše pravosuđe i kako je to definirano u zakonu glede kazni nemam pojma ali van naše države
je to itekako kažnjivo.
Naravno ako frekvencije nisu u nekom ISM bandu, tj. slobodnom od licenci i koncesija.
Pa kad se jedan, dva takva mulca dobro opeku, index i ostali dobiju zanimljiv članak, neće više biti ometanja
a slušanje nikoga ne boli. I tak se nema kaj čuti.
Inače sve te "veze" su nestale od kad je država-hakom opalio takve cijene zrakarine da su mnogi odustali
i jeftinije im je bilo "umrežavanje" kod nekog od GSM davatelja usluga.
Od tad je i nestal interes za slušanje i "ometanje" tih i takvih veza.
 :mrgreen: