Autor Tema: Baofeng UV-5R  (Posjeta: 20614 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Baofeng UV-5R
« Odgovori #40 u: 08.06.2017. u 12:33:48 sati »
inače, u eu kontrola željezničkog prometa ide po ETCS protokolu a taj je vezan sa gsm-r vezom koja je razvijena samo za željeznicu..i omogućava neprekidnu vezu sa lokomotivom ili vlakom do brzine 500 kmh

na hž prugama već su testirane siemens lokomotive koje su vozile po ETCS ali još niti jedan naš strojovođa nema taj ispit

https://hr.wikipedia.org/wiki/ETCS
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #41 u: 08.06.2017. u 13:06:23 sati »

ne jer ja koristim tu vezu ionako...teško je sve objasniti...još vrijedi propis da na zg gk manevarska lokomotiva može raditi bez radio stanice...i stvarno se nekad dogodi da nadzornik lokomotiva pošalje lokomotivu bez radio stanice jer nema nikakvu drugu...tada rukovatelj manevre svaki put mora doći do lokomotive i reći strojovođi kuda će ići i što će se raditi...ali to nije uvijek moguće jer se prilike i potrebe mijenjaju iz minute u minutu....a ja sam lokomotivom udaljen od rukovatelja 1 km...tada je taj mali baofeng spas....jer strojovođa nema, ne može imati, i ne duži službenu ručnu radio stanicu....ovisan je samo o stabilnoj radio stanici na lokomotivi.

reci ti kaj hoces, ali iz ovog je vidljivo da baofeng koristis na sluzbenom mjestu kontra pravilnika HZ  :mrgreen:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #42 u: 08.06.2017. u 14:05:32 sati »
reci ti kaj hoces, ali iz ovog je vidljivo da baofeng koristis na sluzbenom mjestu kontra pravilnika HZ  :mrgreen:

A kome je to bitno !?
Pa vidiš da čovjek troši svoj nofce za državu, to je za kolajnu a ne kritiku !
 [71*

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #43 u: 08.06.2017. u 20:38:24 sati »
A kome je to bitno !?
Nikome nije bitno, samo napominjem iz principa,
 posto bi htio poostravati neke zakone, a sam ih se ne drzi  :103:
Deus non est !

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #44 u: 08.06.2017. u 20:46:42 sati »

Nemoj,
zbog tog principa, gavrana, nema više austro-ugarske a ona nam je željeznicu izgradila !!
 :278:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #45 u: 09.06.2017. u 09:11:03 sati »
 [63*
Deus non est !

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #46 u: 09.06.2017. u 20:01:50 sati »

tebe sam zapamtio kao inteligentnog tipa ali....držiš se forme i principa...ne razlučuješ detaljno....nebitno je da li lokomotovski list ispisujem službenom ili privatnom olovkom...isto tako vrijedi i za radio vezu kojoj imam službeni pristup i već me svi poznaju po glasu...ne trebam se posebno predstavljati....nisi razumio da ja nisam protiv nabave tih stanica a mogao si uhvatiti tu nit....nego bi svaka takva stanica trebala biti registrirana i ako to nije moguće zalažem se za tetru i bok...

spominješ pravilnik hž-a....?  koja stavka i koji paragraf? 
« Zadnja izmjena: 09.06.2017. u 20:04:40 sati od garlic »

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #47 u: 09.06.2017. u 23:51:55 sati »
ne svidja mi se sto prekrajas pravila i generaliziras.........sto se tice baofenga ako cemo za pravo mislim da nema dozvole sa kojom bi ga smio imati, ako se ne preprogramira na striktno amaterski i imas takvu dozvolu....(nemres ga registrirati).......
To sto smijes koristiti sluzbenu vezu ne daje ti za pravo koristenje neceg drugog, ako pravilnikom
nije dopusteno....bez obzira bilo na istoj frekvenciji, a kamo li baofeng koji ide puno sire.
(npr. tko osigurava neciji drugi kanal od tvojeg slucajnog ili namjernog ometanja)......
 mislis da je tecaj radiokomunikacije HZ kvalifikacija...da ne bi bio.....

Dakle, samoinicijativno sebi dozvolis nesto sto bi drugima branio, to mi se ne dopada...

(A sto se tice ometanja HZ, ne treba mi baofeng....dovoljan je kristal par IC i koji tranzistor - nije
 bas tako tesko sloziti VHF odasiljac.....)  vjerujem da nitko do sad nije pomislio na ometanje HZ
  frekvencija prije tvoje "sugestije".......jos i ako ih postavis vise pokretnih na istoj freq. izbjeci ces i trenutno lociranje i potpuno sjebati kanal...

I tako srecom HAKOM nam gleda kroz prste pri nabavi baofenga, ne da mu se valjda jos time zamarati i ostat ce tako dok ne bude incidenta.......no sad imamo hrpu zeljeznicara koji ne bi
samo slusali vec pricali i to ne na propisanoj vezi vec uredjaju sa puno sirim opsegom kojeg treba znati podesiti........mislim da upravo imamo tempiranu bombu za probleme...i eventualnu zabranu
uvoza takvih uredjaja..............
Primi se radije posla programer u ruke i zakljucaj kolegama baofenge na sluzbene frekvencije da
izbjegnemo komplikacije u buducnosti, jer koliko vidim uzrokovao si boom prodaju u HZ-u..

Uz isprike ako te to ljuti, evo ti mog misljenja......

Deus non est !

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #48 u: 11.06.2017. u 10:14:03 sati »
Dakle, samoinicijativno sebi dozvolis nesto sto bi drugima branio, to mi se ne dopada...

"Quod liced Jovi, non licet bovi."   :mrgreen: :mrgreen:

Ali...pa ti meni tumačiš željezničke propise i pravilnike? Nigdje nešto takvog ne postoji u pravilnicima...jednostavno nitko nije mogao računati na poplavu malih, jeftinih ručnih radiostanica. U Yugi nisi mogao nabaviti takvu stvar tj steći je uvozom a većina tih pravilnika je iz tog doba. Da, ne postoji neki jedan željeznički pravilnik nego je to zbir raznih pravilnika koji se odnose na pojedina područja, npr PRAVILNIK O KOČENJU VLAKOVA itd.
Kolodvorska radio veza je na UKV frekventnom opsegu. I nisam ja prvi koji ima tu radio stanicu nego sam isto tako vidio od drugih pa je kupio i to iz Hrvatske! Onda su drugi vidjeli kod mene i tak se vijest širila brže od kuge. Prošla je carinu sam tak, a nekoliko likova bavi se tom prodajom. Šta veliš?
« Zadnja izmjena: 11.06.2017. u 10:16:45 sati od garlic »

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #49 u: 11.06.2017. u 17:39:02 sati »
Ako nesto nije propisano onda to nije po pravilniku.Ako se desi kakva havarija nepropisani uredjaji i procedure su prvi odgovorni, bez obzira na stvaran udio u uzroku.
Deus non est !