Autor Tema: Problem s novim teleskopom  (Posjeta: 455 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Robert2012

• Mjesečar
  • *
Problem s novim teleskopom
« u: 02.07.2017. u 12:30:44 sati »
Prije dva tjedna sam kupio rabljeni Bresser Skylux 70/900. Dosao je sa 3 standardna okulara, H20mm H12mm i H4mm.

Par noci sam pokusavao gledati Jupiter jer je tada bio najlaksa meta, uvijek negdje oko 22 23 sata navecer, znaci po mraku.
Nadem ga, fokusiram ga i vidim samo malu bijelu tocku(okular H20), s H12 je takoder samo malo veći bijeli krug.

Ne znam eto stvarno nemam pojma do cega moze biti problem pa cu napisati sve infomacije, ako nekoga jos nesto zanima slobodno neka pita.
Mislio sam da su lece prljave ili da nije koliminiran, nisam ni ja vise znao sto je, no kada po danu fokusiram na neki objekt u daljini potpuno je ostra slika.

I eto jucer je prvi put Mjesec bio vani a da nema oblaka, a citao sam da ga je dobro gledati kada sunce taman zalazi pa sam izasao negdje oko 21 i nesto sitno vani.
Probam prvo s H20 i ostanem odusevljen, sve se odlicno vidjelo na njemu, probam s H12, takoder se odlicno vidi, dok je s H4 bila mutna slika i tockice su se nekakve vidjele, pretpostavljam da je prljava leca.

Pogledam Jupiter takoder dok jos nije bio potpuni mrak, prvi put vidim 4 mjeseca i crte na Jupiteru.

Morao sam otici na pola sata negdje i kada sam se vratio bio je potpuni mrak. Idem opet pogledati Mjesec, nema sanse, samo vidim da jako svijetli, ali je jako mutno i ne mogu se prepoznati rubovi(fokus je dobar). Prebacim se s H20 na H12, ista stvar. Probam Jupiter, ista stvar kao svaki put prije kad sam gledao, samo mali bijeli krug.

Pa ako netko tko ima vise iskustva moze reci u cemu je stvar.

Citao sam da mogu biti problem razlike u temperaturi, kod mene to izgleda tako da teleskop iznesem vani na beton i kada gledam prema Mjesecu ili prema Jupiteru gledam preko šume jer se trenutno tamo nalaze(šuma počinje na nekih 50 metara od teleskopa). Ne znam da li to moze biti uzrok, ili mozda to sto se upali ulicna rasvjeta navecer, ali na selu sam pa nisu to neka prejaka svjetla i nema ih previse, najblize meni se nalazi nekih 30 metara desno iza od teleskopa.

I ako moze netko reci kako da operem lece, trazio sam po internetu, ali svatko preporuci nesto drugo.

Gledao sam mozda da kupim jednog od ovih okulara (http://www.teleskopcentar.hr/index.php?route=product/product&product_id=293), koliko bi bila bolja slika(ako bi uopce bila bolja)?

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Problem s novim teleskopom
« Odgovori #1 u: 02.07.2017. u 12:34:42 sati »
Ne bih rekao da je ovo instrumentalni problem.
Možda si samo jako osjetljiv na svjetlo?

Kada imaš ambijentalno svjetlo prisutno i gledaš kroz teleskop vidiš normalno, kada se smrači vidiš samo svjetle diskove.
E sad, nisam doktor pa ne mogu reći zbog čega je to. Jesi li prije imao takvih problema?
Provedi pokus, gledaj Mjesec i Jupiter u mraku a potom upali si kraj teleskopa neko snažno svjetlo, da si pokvariš "noćni" vid. Javi dojmove.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #2 u: 02.07.2017. u 12:37:06 sati »
Posudi i dalekozor pa provedi isti pokus. Doduše, zbog manjeg povećanja moći ćeš ga provesti samo na Mjesecu.

Offline Robert2012

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #3 u: 02.07.2017. u 13:06:00 sati »
Ne vidim samo ja tako, probalo je jos troje ljudi i ista stvar.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #4 u: 02.07.2017. u 13:12:28 sati »
Dođi jedan dan s teleskopom do Teleskop Centra pa ćemo vidjeti jeli problem u teleskopu, okularima ili nečem trećem.