Autor Tema: Unistellar- inovativni hibridni dizajn teleskopa  (Posjeta: 692 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline xEnomania

• ZvjezdoKrilac
  • **
  • Spol: Muški
Unistellar- inovativni hibridni dizajn teleskopa
« u: 22.07.2017. u 13:56:55 sati »
Zanima me vaše mišljenje o teleskopu koji vizualno promatranje poboljšava sa projekcijom astrofotografije (sacinjenu od vise kratkih ekspozicija) na okular?

Uglavnom, radi se o teleskopu koji funkcionira po principu EAA (electronically assisted astronomy) iliti video astronomije. Dakle, on bi pomocu low light senzora prikupljao svjetlost DSO-a sto taj tren promatrate te bi kroz par sekundi poceo projicirati novonastale fotografije preko njega po principu mjesovite stvarnosti te tako omogucio da vidite dalje od granicne magnitude. To znaci da biste kroz akumulaciju tih fotki mogli vidjeti ne samo vise detalja, strukturu vec i boje. Jedino sto bi moglo usporiti proces su uobicajene prepreke poput atmosferske ekstinkcije, LPa i seeinga. Promjer otvora je samo 114mm te je lako prenosiv (montaza je alt-az uz neko novo pracenje), a navodno bi s njim mogli vidjeti detalje kao da gledate sa teleskopom otvora od gotovo 1 metra. Njegova cijena na trzistu ne bi smjela premasiti $1000, tako da bi ga se moglo nazvati pravim lijekom za aperture fever -barem za one vizualce koji nemaju nista protiv digitalije. Princip rada je jednostavan i mozete sami pretpostaviti:

"LIGHT AMPLIFICATION
Turn Light Amplification on and the system will use its low-light sensor to accumulate light through a series of short exposures. The resulting image is projected into the eyepiece as the accumulation occurs, which means that once you start Light Amplification, you’ll see something, but the object will keep improving with time.
Depending on observing conditions (light pollution, moon phase, weather, etc…) and the objects you are pointing at, it can take from a few seconds to several tens of seconds for you to start seeing the beautiful colors and shapes of galaxies and nebulae normally invisible directly through the eyepiece of a regular or even a high-end telescope."

http://www.unistellaroptics.com/en/

Proizvod je i medijski popraćen, jednim dijelom jer je riječ o rezultatu zajednickog rada SETI-ja i francuskog startupa Unistellar. Tako je, primjerice, završio čak i na phys.org-u:
https://m.phys.org/news/2017-07-telescope-revolutionize-amateur-astronomy.html
« Zadnja izmjena: 22.07.2017. u 20:16:14 sati od xEnomania »
Konus Newtonian 114/910 EQ2, f/8, Kellner 10mm i 25mm, 15mm GSO SuperView, 2x Barlow sa 2 filtera

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
Odg: Unistellar- inovativni hibridni dizajn teleskopa
« Odgovori #1 u: 22.07.2017. u 20:29:04 sati »
Moje mišljenje je da to nije to. Veća mi je fora napatiti se u uočavanju objekta nakon što mi ga nađe Acheron ili Marko :zubo:
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline xEnomania

• ZvjezdoKrilac
  • **
Unistellar- inovativni hibridni dizajn teleskopa
« Odgovori #2 u: 22.07.2017. u 20:30:27 sati »
Moje mišljenje je da to nije to. Veća mi je fora napatiti se u uočavanju objekta nakon što mi ga nađe Acheron ili Marko :zubo:

Iskreno, imas pravo. Nista ne mijenja direktno padanje fotona na retinu bez varanja.  :88: Jedino ne kuzim dal koristi interferometar ili beam splitter da dio ode na CCD a dio na oko.
« Zadnja izmjena: 23.07.2017. u 14:34:56 sati od xEnomania »
Konus Newtonian 114/910 EQ2, f/8, Kellner 10mm i 25mm, 15mm GSO SuperView, 2x Barlow sa 2 filtera

Online Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #3 u: 22.07.2017. u 20:54:52 sati »
Mene ne morate niti pitati što mislim o tome :zubo:

Offline Miro1

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #4 u: 22.07.2017. u 21:19:39 sati »
Ako već gledamo sliku koju generira kamera onda mi je lakše spojiti laptop na moju kameru i pustiti live stacking u sharpcapu i pogledati to lijepo na većem ekranu.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc

Offline veljac

• Astronaut
« Odgovori #5 u: 23.07.2017. u 09:44:43 sati »
A ja mislim da će to biti mainstream za 10 godina. I mislim da nećemo gledati kroz okulare nego kroz pointing-direction-aware naočale. Smjer pogleda će usmjeravati teleskop. Na lažini suvoj ležat, na osami blizu mora.... e ali gledat maglice a ne galeba.

Naravno, imat ćemo opciju isključiti hibridni model i pogledati samo okom, za vintage astronome  :287:. Možda će se za ekstra novce prodavati dobsoni od 200kg, nešto kao: osjeti duh 20. stoljeća  :zubo:.

Reći da tako nešto nije u redu, zvuči kao stav inkvizicije prema pogledu kroz prve teleskope. Da je Jahve htio, stvorio bi nas s teleskopima umjesto očiju.
T: Maksutov 127, SW Evostar 80 DS-PRO ED
M: AZ-EQ5, Nexstar SLT
K: Qhy8c,  ASI120MC
F: Canon M10, 15-45 mm

Online Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #6 u: 23.07.2017. u 11:33:43 sati »
Pa čuj, netko će se sigurno koristiti te teleskope s elektroničkim okularima, ali vjerujem da će biti znatno više onih koji će i dalje cijeniti "živu" sliku.
Kao i kod bicikala, zadnjih 10tak godina ima fantastičnih električnih bicikala ali 90% ljudi koje viđam radije okreću pedale.

Kao i uvijek, nije važno vidjeti, važan je put do toga.

Offline Šegi

• Galaktička Zraka
« Odgovori #7 u: 23.07.2017. u 11:48:52 sati »
Ako već gledamo sliku koju generira kamera onda mi je lakše spojiti laptop na moju kameru i pustiti live stacking u sharpcapu i pogledati to lijepo na većem ekranu.

Slažem se.
Jedino gdje vidim neku kakvu-takvu prednost ovih "okulara" je da ne moraš teglit laptop...

Offline veljac

• Astronaut
« Odgovori #8 u: 23.07.2017. u 12:19:54 sati »
Kao i uvijek, nije važno vidjeti, važan je put do toga.

Važan je i put. Ako je posluženo na tanjuru u opasnosti smo od ignorancije i površnosti. Ali ako smo prošli cijelim putem i ništa ne vidimo, dobro dodje pomoć tehnologije  :286:
T: Maksutov 127, SW Evostar 80 DS-PRO ED
M: AZ-EQ5, Nexstar SLT
K: Qhy8c,  ASI120MC
F: Canon M10, 15-45 mm

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #9 u: 23.07.2017. u 16:03:53 sati »
Ma treba okačit neku fotonmultiplerku krkansku i skupu i to je to.
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm