Autor Tema: Dnevnik astronoma početnika  (Posjeta: 1184 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dude

• Astronom
  • Spol: Muški
Dnevnik astronoma početnika
« u: 01.08.2017. u 15:22:50 sati »
Pozdrav svima,

kao što sam već i najavio u temi gdje sam se predstavio, odlučio sam pokrenuti mali dnevnik gdje ću pokušati zabilježiti svoje pokušaje, za sada većinom neuspješne, astronomskih promatranja. Nekoga možda tekst podsjeti na njegove početke astronomskog promatranja, a nekome u budućnosti možda pomogne kada bude u situaciji kao ja sada.
S obzirom da sam apsolutni početnik, bit će svakakih nebuloza ovdje napisano, pripremite se na to.  :286:

Otkad znam za sebe prati me zaljubljenost u zvjezdano nebo. Još u prvom razredu osnovne škole kada nas je učiteljica pitala što želimo biti kada odrastemo, za razliku od svojih kolega koji su odgovorili da žele biti vatrogasci, pjevači ili učitelji itd., ja sam odgovorio da želim biti astronaut. Nekolicina prijatelja se tada naravno nasmijala, a ni učiteljica nije ostala ravnodušna mojim odgovorom.
Par godina kasnije u školu je za učenike došla ponuda da mogu kupiti časopis "Čovjek i svemir" na što su mi se oči zacaklile. Naravno da sam odmah žicao starce doma da mi to kupe. Nekada je bilo novaca za časopis, nekada ne, no to je bio prvi pravi službeni izvor informacija o svemiru napisan od strane stručnjaka. Imam doma sigurno još nekoliko brojeva arhivirano (93-97 godina), ako ih stari nije bacio  :286:

Mlade godine su prolazile, a ja nikako nisam mogao doći do nekog instrumenta s kojim bi malo bolje mogao promotriti svemir. Kako sam živio u ruralnom dijelu Hrvatske, posjet nekog Zvjezdarnici također nije dolazio u obzir. Sjećam se kao danas, svaki put kada bi mami došao novi Neckermann katalog uvijek sam navaljivao da mi kupe teleskop sa slike, no to se nažalost nikada nije dogodilo. :(

S godinama su došle i ozbiljnije obveze (srednja škola, fakultet) pa je tako i potencijalan hobi malo pao u zaborav. Tako je bilo sve do 12. mjeseca prošle godine kada mi je cura priredila stvarno poseban poklon za Božić. Slušajući me kako se jadam da si nikada u prošlosti nisam mogao priuštiti teleskop, iznenadila me istim. Kupila mi je 60/700 SkyWatcher refraktor za koji je nakon istraživanja zaključila da je idealan izbor za početnika. Nakon nekoliko komentara vas ovdje na forumu, mislim da nije ni pogriješila  :106:
I naravno, nakon tog poklona, opet sam zainteresiran za svemir i promatranje, što uopće nije čudno.

Vjerujete mi da smirivanju strasti nije pomoglo otkrivanje ovog foruma, a pogotovo kategorije Astrofotografija, u pozitivnom smislu govoreći, naravno.  :286:

U 12. mjesecu sam pokušao između Božića i Nove godine pogledati nešto na nebu, no kako nije bilo mjeseca, nisam baš imao previše uspjeha. Našao sam Veneru, no bila mi je mutna (kasnije sam shvatio da zapravo Venera nije tako velika kako sam ju ja vidio nego sam malo zaigrao fokusom na teleskopu), teleskop mi nije bio dobro pričvršćen/zategnut i gubio sam ju čim sam oko naslonio na okular. Treba li uopće prislanjati oko na okular? Mislim da ne, no proučit ću to još negdje...  [36*
No dobro, smrznuo se malo, pogledao u nebo i bio sretan. Inače, živim u selu gdje skoro pa uopće nema svjetlosnog onečišćenja nakon što se ugasi i to malo javne rasvjete koja gori. Vrlo je lagano vidjeti mliječnu stazu golim okom nakon što se oko navikne na tamu i ako nema mjeseca.

I tako priča dolazi u današnje vrijeme. Inače, sada živim i Zagrebu u stanu i imam valjda manje od 10% pogleda ukupnog neba s balkona, no morao sam pokušati s obzirom da mi baš mjesec i Jupiter prolaze tim dijelom. U nedjelju sam prvi put pogledao na mjesec, prvo s 20mm okularom, a onda s 10mm. Nije izostao WOW efeket s obzirom da prvi put mjesec vidim tako "izbliza". Nadobudno sam krenuo stavljati 2x barlow ne bi li ga još bolje vidio, no uzalud, samo bijela mrlja. Mislim si, pa znam u teoriji čemu služi barlow, ali mi nije jasno kako sada vidim samo mutnu mrlju, iako sam se igrao s fokusom valjda 15 minuta.
Ništa, spremam opremu, idem na spavanje koliko sretan toliko i tužan jer nisam uspio dobiti još veće povećanje.

Drugi dan tj. jučer odlučim čitati materijale. Prvo pročitam upute za svoj teleskop (http://www.teleskopcentar.hr/image/data/Upute/Upute%20AZ2.pdf), a zatim i osnove o teleskopima (http://www.oi-optimus.hr/skola.html). Naravno, puno toga je odmah bilo jasnije. Barlow sam stavljao u zakrivljeno zrcalo pa na njega okular, umjesto da sam ga stavljao prije zrcala, pa onda standardno u zrcalo okular. Note to myself (i sve one druge koji budu tek počeli s promatranjem): Prvo detaljno pročitati upute, bit će puno stvari jasnije!!!
Dolazim jučer doma i jedva čekam da se mjesec pokaže iza zida zgrade kako bi ga mogao pogledati, ovaj put (po mojoj računici, ako je ispravna) s 140x povečanjem. Prolazi 10 sati, on se tek nazire. A kako se ja navirujem iza zida, tako se i susjedi naviruju prema meni jer im očito nije po volji što vide teleskop na balkonu. Malo nezgodna situacija, no što da radim.

I napokon, oko 22:30 mjesec dolazi do mjesta gdje ga mogu vidjeti, no tu se zadržava samo sat vremena, već onda mi pada iza nekog drveta i više ga ne mogu vidjeti čisto. Jesam li spomenuo da mi je u međuvremenu Jupiter pobjegao? Da, nisam na vrijeme shvatio da je tako nisko, otišao iz drvoreda i par minuta kasnije iza susjedne zgrade... no mislim da s ovim teleskopom ionako ne bi ništa vidio, pogotovo uz sva gradska svijetla.
Stavljam prvo 10mm okular, i vidim ga odlično. Pokušavam s 20mm okularom, opet odlično, i više nego zadovoljan. Dolazi na red i barlow 2x u kombinaciji s 10mm okularom. Stavljam ga, ciljam, i bingo, mjesec više nije mutna mrlja nego objekt kojem sada vidim kratere bolje nego ikad prije. Istina, puno je mutnija slika nego samo s okularima, no upozorili ste me na to tako da nisam bio iznenađen.

I tako sam jučer legao u krevet sa smiješkom na licu, uspio sam nešto shvatiti i primjeniti to u praksi.  :204:

Za nekoliko dana idem na more i furam teleskop sa sobom. Moram naći neko mirno i tamno mjesto pa pokušati vidjeti Jupiter ili Saturn. Da li je to uopće moguće s mojim teleskopom?

Isprike ako sam vas zagnjavio s ovako velikim postom, nadam se da nije bilo zamorno. Pokušat ću napisati tu i tamo koji post kada doživim trenutke prosvijetljena.

Ako u okolici Zagreba budete negdje išli promatrati, a budete trebali društo, javite se slobodno. Vrlo rado ću ponjeti svoj teleskop i piva/soka, pa mi možete pokazati neke trikove ili mi pružiti zadovoljstvo da pogledam kroz neki "profi" teleskop.

Živi bili!
Teleskop: 60/700 SkyWatcher refraktor
Kamera: Nikon D5300

Offline Miro1

• AstroBrbljavac
  • *
Odg: Dnevnik astronoma početnika
« Odgovori #1 u: 01.08.2017. u 18:48:07 sati »
Pa ovo je čisti gušt za pročitati. :215: Ja sam prije dvije godine počeo, ali me odmah astrofotografija povukla tako da još kroz svoj teleskop nisam pogledao na pravom tamnom nebu. Samo ti guštaj. Dosta nas je iz Zagreba i znamo se povremeno naći i malo škicunuti po nebu koliko svjetlosno zagađenje dopušta.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #2 u: 01.08.2017. u 20:01:42 sati »
Hehehe, sjajan tekst!  [71* Podsjećaš me na moje muke neimanja teleskopa. Moja mama je poznavala Dragana Rošu sa zagrebačke zvjezdarnice jer je radila u ministarstvu obrazovanja pa ga je žicala teleskop za mene, pa je rekao da će mi dat neku kramu, pa na kraju nije, možda i bolje jer bi mi se zgadila astronomija sa krama opremom ali sam zato dobio hrpu ČiS-ova. Pa mi je mama nakon dugo vremena kupila sličan refraktor neke kineske marke koji je bio sav klimav na nekoj truloj AZ montaži dok sam bio 6. osnovne. Nisam znao di je šta na nebu pa sam išao od zvijezde do zvijezde dok nebi upecao saturn, jupiter ili veneru. Merkur je bio razočaranje naravno a mjesec vrh xD. Visio sam svako malo na zagrebačkoj zvjezdarnici naravno. Čak sam furao tamo svoj krama teleskop par puta, a jednom sam kada sam se spuštao prema doma po Radičevoj iz zvjezdarnice po onim kockama sa biciklom nakon kišice sam tako opao da je čudo da sam živ a još veće čudo da teleskopu u torbi nije bilo ništa.  :204:

Bolju opremu sam uzeo kada sam se već odselio od doma i riješio cure koja je bila protiv svih mojih hobija. I onda tek muke i učenje o astrofotografiji sa 150/750 na EQ3 počinju. Naravno da su se sve muke isplatile kada dođe rezultat na kraju. Mislim da kolega Boski ima najviše interesantnih pričica o mukama sa opremom. Imaju i drugi naravno kojekakve interesantne astro pričice..

Sve u svemu, samo naprijed!  [71*
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline dude

• Astronom
« Odgovori #3 u: 02.08.2017. u 10:04:21 sati »
Hvala ekipa na komentarima.   [71*

Sinoć sam, sa svijetlom zagađenog balkona, napao Jupiter. Na moje opće iznenađenje, uspio sam ga vidjeti, kako su okularom od 20mm tako još bolje s okularom od 10mm. Ne samo da sam ga vidio nego sa uhvatio i 3 njegova mjeseca, što uopće nisam očekivao. Pretpostavljam da su to bili Eurupa, Ganymede i Callisto, no ne mogu to odgovorno tvrditi  :mrgreen:
Pokušao sam naravno i s barlow 2x ali bez uspjeha, previše je mutno, vidim samo mutnu točku. Iz tog razloga zaključio sam da je slijedeća investicija definitivno bolji okular  s kojim bi dobio veće ali čišće povećanje - pretpostavljam 6mm ili 4mm.

Uspio sam uhvatiti i nekoliko slika mjeseca kada se pokazao - prilažem jednu. O setupu bolje da vam ništa ne govorim. Huawei P9 Leica kamera kroz okular od 20mm, rukom držano s obzirom da nemam nikakav mount. S obzirom na cijelu situaciju, nije ni tako loše ispalo, valjda jer se ruka smirila malo nakon 2 gemišta  :zubo:

Offline Miro1

• AstroBrbljavac
  • *
Dnevnik astronoma početnika
« Odgovori #4 u: 02.08.2017. u 11:24:49 sati »
Planeti su ti dosta svijetli tako da ti LP tu nije neki problem. S obzirom da je iz ruke fotkano ovo je jedan od boljih koji sam vidio.

Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #5 u: 02.08.2017. u 11:45:49 sati »
Pozdrav!

U počecima nisam baš imao sreće s barlovom a niti s okularom od 4mm. Okular od 6 mm će ti pomoći.

Možda će ti još više pomoći veći promjer teleskopa, s objektivom od 100 mm npr.

Sretno!

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #6 u: 02.08.2017. u 12:11:46 sati »
Lijepi opisi dude, svaka čast! :215: :106:

Za početak, ostavi se astrofotografije jer nemaš opremu za to. Mislim, možeš snimati Mjesec i to je to, sve drugo ti neće ispasti dobro bez puno muke ili kojekakvih pomagala. Tvoj teleskop je odličan za učenje osnova astronomije i tako ga i koristi. Naučio si da je Barlow dobar za Mjesec jer je on dovoljno sjajan za to. Obično taj Barlow koji dođe u kompletu s teleskopom nije neka premija, puno bolje je nabaviti 2-3 kvalitetnija okulara. S tim Barlowom planeti će ti biti mutnjikavi. No možeš njime bolje gledati dvojne ili višestruke zvijezde. Vjerojatno će ti se sve prelijevati u duginim bojama. :76:

Instaliraj si Stellarium pa ćeš lakše pronalaziti objekte na nebu ili u ZG Zvjezdarnici kupi kartu neba, ako ju još imaju u prodaji. Nabavi si crvenu lampicu za na teren da možeš njome svijetliti u mraku i gledati karte, bilješke i slično.

Sve u svemu, sada imaš nešto za početak, kako bi ušao u svijet ljepota noćnoga neba. Iskoristi teleskop najviše koliko možeš, lagan je za prenošenje, za pod ruku kako bi se reklo pa ćeš njime moći jednostavno i brzo gledati ono što te zanima. Kada ga prevladaš, tada ćeš si nabaviti nešto drugo, no to ćeš morati sam otkriti što ti treba i koji ti najviše paše. Do tada, uživaj u tome što imaš, jer Galileo je imao puno lošiji teleskop, a otkrio je čuda. Idi njegovim tragom i uživaj otkrivajući otkriveno, jer nema ništa ljepše kada sam pronađeš po prvi puta nešto što nisi vidio. [10*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #7 u: 02.08.2017. u 12:16:47 sati »
Predlažem ti okular Gold line 6mm. Ima ga u teleskop centru i košta nekih 300tinjak kuna mislim. Odličan okular, i stvarno se isplati!
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline dude

• Astronom
« Odgovori #8 u: 02.08.2017. u 12:29:32 sati »
Planeti su ti dosta svijetli tako da ti LP tu nije neki problem. S obzirom da je iz ruke fotkano ovo je jedan od boljih koji sam vidio.

Thx :)

Lijepi opisi dude, svaka čast! :215: :106:

Za početak, ostavi se astrofotografije jer nemaš opremu za to. Mislim, možeš snimati Mjesec i to je to, sve drugo ti neće ispasti dobro bez puno muke ili kojekakvih pomagala. Tvoj teleskop je odličan za učenje osnova astronomije i tako ga i koristi. Naučio si da je Barlow dobar za Mjesec jer je on dovoljno sjajan za to. Obično taj Barlow koji dođe u kompletu s teleskopom nije neka premija, puno bolje je nabaviti 2-3 kvalitetnija okulara. S tim Barlowom planeti će ti biti mutnjikavi. No možeš njime bolje gledati dvojne ili višestruke zvijezde. Vjerojatno će ti se sve prelijevati u duginim bojama. :76:

Instaliraj si Stellarium pa ćeš lakše pronalaziti objekte na nebu ili u ZG Zvjezdarnici kupi kartu neba, ako ju još imaju u prodaji. Nabavi si crvenu lampicu za na teren da možeš njome svijetliti u mraku i gledati karte, bilješke i slično.

Sve u svemu, sada imaš nešto za početak, kako bi ušao u svijet ljepota noćnoga neba. Iskoristi teleskop najviše koliko možeš, lagan je za prenošenje, za pod ruku kako bi se reklo pa ćeš njime moći jednostavno i brzo gledati ono što te zanima. Kada ga prevladaš, tada ćeš si nabaviti nešto drugo, no to ćeš morati sam otkriti što ti treba i koji ti najviše paše. Do tada, uživaj u tome što imaš, jer Galileo je imao puno lošiji teleskop, a otkrio je čuda. Idi njegovim tragom i uživaj otkrivajući otkriveno, jer nema ništa ljepše kada sam pronađeš po prvi puta nešto što nisi vidio. [10*

Hvala ti na lijepim i motivirajućim riječima.
Nisam niti mislio napraviti neke astrofotografije, nema smisla previše se truditi s ovom opremom. Jučer sam htio samo uhvatiti jednu snimku mjeseca da imam malo "mesa" za pohvaliti se curi :) Još je dobro i ispalo s obzirom na okolnosti. :)

Predlažem ti okular Gold line 6mm. Ima ga u teleskop centru i košta nekih 300tinjak kuna mislim. Odličan okular, i stvarno se isplati!

To sam i mislio kupiti, baš sam jučer gledao taj okular.
Međutim, kako na more idem u subotu, a teleskop centar ne radi do 15.8., morat ću se na moru zadovoljit ovim što trenutno imam  :106:

Offline Ivan H

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #9 u: 02.08.2017. u 14:07:57 sati »
S godinama su došle i ozbiljnije obveze (srednja škola, fakultet) pa je tako i potencijalan hobi malo pao u zaborav. Tako je bilo sve do 12. mjeseca prošle godine kada mi je cura priredila stvarno poseban poklon za Božić. Slušajući me kako se jadam da si nikada u prošlosti nisam mogao priuštiti teleskop, iznenadila me istim. Kupila mi je 60/700 SkyWatcher refraktor za koji je nakon istraživanja zaključila da je idealan izbor za početnika.

Ovo mi je stvarno super! Cura ti je kupila teleskop, koji srećković! Jedino sumnjam da bi jadnica mogla požaliti kad te uhvati groznica za nabavom opreme i većih cijevi. Ajme...

Moja draga se već počela funjiti kad sam kupio Shorty-ja (SW 80/400), a kad sam krenuo u nabavku velikog dobsona (GSO 250/1250) onda je već izbila svađa. 'Koga vraga trebam još jedan teleskop?!' Moji pokušaji da racionalno i smireno objasnim da svaki teleskop ima svoje jake i slabe strane i da je dobson idealan za vizualno promatranje DSO... Uglavnom nisam uspio završiti! Poučen tim iskustvom, nisam niti prijavio da sam kupio i treći(!!!) teleskop. Ovaj put veliki refraktor (SW 120/600). Velim ti, groznica...

I tako jednog dana dođe ona u dvorište dok sam promatrao Sunce svojim novim topom. Čitala ona na nekom portalu o prijetećoj baklji ili crnoj rupi na Suncu, pa da vidi o čemu se radi. Velim ja, evo pogledaj kroz okular. 'Vidi stvarno crna rupa na Suncu!' No, čim sam objasnio da nema bojazni, opet je izgubila zanimanje. Ipak je ostala nekako sumnjičavo stajati kraj teleskopa, a ja sam samo čekao buru. 'To je znači Shorty?' (Gotov sam!) 'Aha...' (Njegov stariji brat mislim se ja) 'Dobro, idem ja onda u hlad.' Nije Shorty-ja vidjela dvije godine, pa joj je sad nešto bilo čudno, ali ipak nije skužila da je "malo" narastao. Kao da bi moje objašnjenje da je veličina ipak bitna imalo bilo kakvog efekta.
GSO Dobson 250/1250; SW ST120/600; SW ST80/400
ES 14mm 100°, TS 5mm 110°, 30mm 2" Erfle, Gold Line 20mm, Gold Line 9mm, SW PLanetary 4mm
Big Barlow 2x ED 2", OIII 2"
www.aavso.org