Autor Tema: Dnevnik astronoma početnika  (Posjeta: 1209 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dude

• Astronom
  • Spol: Muški
Odg: Dnevnik astronoma početnika
« Odgovori #10 u: 02.08.2017. u 14:19:24 sati »
Ovo mi je stvarno super! Cura ti je kupila teleskop, koji srećković! Jedino sumnjam da bi jadnica mogla požaliti kad te uhvati groznica za nabavom opreme i većih cijevi. Ajme...

Moja draga se već počela funjiti kad sam kupio Shorty-ja (SW 80/400), a kad sam krenuo u nabavku velikog dobsona (GSO 250/1250) onda je već izbila svađa. 'Koga vraga trebam još jedan teleskop?!' Moji pokušaji da racionalno i smireno objasnim da svaki teleskop ima svoje jake i slabe strane i da je dobson idealan za vizualno promatranje DSO... Uglavnom nisam uspio završiti! Poučen tim iskustvom, nisam niti prijavio da sam kupio i treći(!!!) teleskop. Ovaj put veliki refraktor (SW 120/600). Velim ti, groznica...

I tako jednog dana dođe ona u dvorište dok sam promatrao Sunce svojim novim topom. Čitala ona na nekom portalu o prijetećoj baklji ili crnoj rupi na Suncu, pa da vidi o čemu se radi. Velim ja, evo pogledaj kroz okular. 'Vidi stvarno crna rupa na Suncu!' No, čim sam objasnio da nema bojazni, opet je izgubila zanimanje. Ipak je ostala nekako sumnjičavo stajati kraj teleskopa, a ja sam samo čekao buru. 'To je znači Shorty?' (Gotov sam!) 'Aha...' (Njegov stariji brat mislim se ja) 'Dobro, idem ja onda u hlad.' Nije Shorty-ja vidjela dvije godine, pa joj je sad nešto bilo čudno, ali ipak nije skužila da je "malo" narastao. Kao da bi moje objašnjenje da je veličina ipak bitna imalo bilo kakvog efekta.

Haha, ovo je odlično  :mrgreen: :mrgreen:

Moja je jučer gledala malo samnom i dopalo joj se jako. Odmah sam joj naravno napomenuo da bi se Jupiter puno bolje vidio kada bi imao bolju leću i da ću to svakako trebat kupiti u budućnosti... Ali kao naravno, sada nemam novaca, ide se na more i tako to.. Na moje iznenađenje rekla je nešto tipa "pa dobro, kupovat ćemo opremu polako, malo po malo...". Nisam mogao vjerovati, no onda je stigao komentar, onako u prolazu "...samo da se makneš s tog prokletog Playstationa..."  :zubo: :zubo:
Teleskop: 60/700 SkyWatcher refraktor
Kamera: Nikon D5300

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #11 u: 02.08.2017. u 23:29:50 sati »
Barlow koji dodje uz taj teleskop je plastik fantastik (plasticna leca), iz tog razloga je slika mutna i nejasna. Pravi Barlow sa staklenim lecama dati ce puno bolju sliku.
Nazalost, okulari Gold Line su od 1.8. poskupili pa je sada Barlow bolja investicija.

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #12 u: 03.08.2017. u 19:33:28 sati »
Hahahah Ivane, super priča  :218: Ja nemam pojma kaj bi ovoj svojoj bivšoj reko za 250/1200 na EQ6 da smo još skupa. Izmislio bi da je neko umro i prepisao na mene svu svoju opremu. :218:
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #13 u: 03.08.2017. u 20:40:13 sati »
Ima jedna priča, na žalost ne sjećam se u kojoj sam ju knjizi pročitao, no otprilike ide ovako.

Gazdarica je svako malo gnjavila služavku oko pribora za jelo. Ima ovoliko vilica, onoliko noževa i žlica. Služavka je odlučila tome stati na kraj pa je svaki puta sakrila po nekoliko žlica, vilica ili noževa. Gazdarica je ludila, čas bi bilo manjka, pa bi se sljedeći dan pojavila pokoja nedostajuća žlica, pa opet nestala i tako svaki dan. Na kraju je toliko izludila da više nije znala koliko čega ima. I na kraju odustala od prebrojavanja.

Tako je i s astronomima. Ako imate problema sa ženama oko opreme, pomiješajte ju, rastavite opremu na dijelove i svako malo izvucite pokoji dio. Nek se žene izgube u tome pa neće imati pojma koliko toga ima i koji dio kamo pripada. Kad im napravite zbrku, odustat će od evidentiranja (i prigovaranja). :zubo:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #14 u: 04.08.2017. u 03:25:37 sati »
Ima jedna priča, na žalost ne sjećam se u kojoj sam ju knjizi pročitao, no otprilike ide ovako.

Gazdarica je svako malo gnjavila služavku oko pribora za jelo. Ima ovoliko vilica, onoliko noževa i žlica. Služavka je odlučila tome stati na kraj pa je svaki puta sakrila po nekoliko žlica, vilica ili noževa. Gazdarica je ludila, čas bi bilo manjka, pa bi se sljedeći dan pojavila pokoja nedostajuća žlica, pa opet nestala i tako svaki dan. Na kraju je toliko izludila da više nije znala koliko čega ima. I na kraju odustala od prebrojavanja.

Tako je i s astronomima. Ako imate problema sa ženama oko opreme, pomiješajte ju, rastavite opremu na dijelove i svako malo izvucite pokoji dio. Nek se žene izgube u tome pa neće imati pojma koliko toga ima i koji dio kamo pripada. Kad im napravite zbrku, odustat će od evidentiranja (i prigovaranja). :zubo:

Dobra ideja!  :215: :218: :218:
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #15 u: 04.08.2017. u 11:25:47 sati »
Mislim da je jednostavnije rješit se žene  :zubo: Svaki put kad spremam opremu strepim nisam li nešto zaboravio...
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #16 u: 04.08.2017. u 18:36:51 sati »
Odlična priča Dude, samo hrabro kroči na putu prema zvijezdama.  :215:

HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #17 u: 04.08.2017. u 18:39:54 sati »
.... ali ipak nije skužila da je "malo" narastao. Kao da bi moje objašnjenje da je veličina ipak bitna imalo bilo kakvog efekta.
Ivane legendo  :zubo:

... no onda je stigao komentar, onako u prolazu "...samo da se makneš s tog prokletog Playstationa..."  :zubo: :zubo:
Ništa nije besplatno, sve ima svoju cijenu  :218: :mrgreen:
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Boski

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #18 u: 05.08.2017. u 17:09:14 sati »
Dude, uživao sam čitati o tvojim prvim astronomskim pogledima. Želim ti puno vedrih noći i još puno izvještaja o viđenom. Žene, djevojke i slično ću izostaviti iz ovog posta  :zubo:
Teleskop: SW ED80 Apo
Montaže: HEQ5 Pro, EQ3 (na prodaju)
Dalekozori: Pentax 10x50 PCF WP II
Kamere: Qhy9c, Qhy8c (na prodaju), Qhy5 II mono
Fotić, objektivi: Nikon D5300; 18-55 mm, 50-200 mm, Samyang 16mm f/2.0
http://www.astrobin.com/users/Boski/

Offline dude

• Astronom
« Odgovori #19 u: 11.08.2017. u 17:08:12 sati »
Kao što sam i najavio, otišao sam malo na more i sa sobom ponio teleskop u nadi da ću uhvatiti malo više tame nego u Zagrebu. Pun motivacije krenuo na put, no nije dugo trajalo. Doživio prometnu nesreću još prije nego sam došao na more.. Razbijen auto na vučnoj službi, očevid, policija, čuda i čudesa... Kada sam se  pribrao provjerio sam teleskop (jer nije bio spakiran u kofer) i srećom bio je neoštećen, za razliku od auta  :278:

No, nesreću na stranu, drugi dan sam jedva čekao večer da bacim pogled na nebo. Prvo mi se u vidokrugu našo Jupiter, ne puno nakon njega i Saturn, a onda i mjesec koji je toliko blještao da mi ga je bilo teško gledati kroz teleskop  [71*
Drugi dan mi dolaze gosti, ostaju kod nas, te im ponudim da im pokažem malo planete koje možemo vidjeti. Nije bilo nekog oduševljena sve do trenutka dok nisu pogledali kroz teleskop, prvo na Jupiter pa onda na Saturn. Toliko su bili oduševljeni da nisu htjeli iz stana prije nego nam je došao mjesec da i njega pogledamo  :106: Zaključak - kupuju i oni teleskop prvom prilikom i idemo na Sljeme :)

Osim teleskopa sa sobom sam ponjeo i Canon EOS 650D (posudio od punice, vrijeme će pokazati da li je to bila ispravna odluka ili ne :D)  u nadi da ću uspjeti uhvatiti nešto noćnog neba prema uputama AstroBobe :)
Nešto sam uspio uhvatiti, ne baš kako sam planirao (prve slike su mi bile kao da sam slikao po danu, pretjerao sam s ISO-m) no vidjet ćemo kako će izgledati na kompu kada se poigram sa PS-om, ako bude nekog uspjeha, postam ovdje :)

[10*
Teleskop: 60/700 SkyWatcher refraktor
Kamera: Nikon D5300