Autor Tema: Ubrzanje evolucije  (Posjeta: 32460 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Drazen

• Astronaut
  • Spol: Muški
Odg: Ubrzanje evolucije
« Odgovori #10 u: 13.12.2007. u 21:47:40 sati »
Selekcija je već počela - preživjeti će oni koji steknu rezistenciju na gledanje meksičkih sapunica , "Big brothera" i inih umotvorina stvorenih za poštakorivanje homo sapiensa.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #11 u: 14.12.2007. u 06:38:05 sati »
Mutacije su nosioci evolucije!
Pokrecu je DA,ali one same nisu evolucija  :!:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #12 u: 14.12.2007. u 08:10:52 sati »
Sto mislite kakva je osoba (ne mislim fizicki) bolje prilagodjena prezivljavanju i koje bi to bile karakterne crte ili karakteristike osobnosti, koje ce buducnost potencirati, a koje ce izblijediti?

Pohlepa, bezobzirnost. Zgrtanje svega bez skrupula. Želja za vlašću i kontrolom.
Na žalost, takvi će prevladati i potisnuti sve ostale. To vidimo već danas.
Nama ostalima ostaje da slijedimo velikog Gandhija:
"Budi sam promjenom, koju si želiš za ovaj svijet."
Trolor

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #13 u: 14.12.2007. u 23:03:26 sati »
Nisu mutacije evolucija, ali su bitan dio...

Pa ima raznih teorija o tome što će s čovjekom biti. Predviđa se uglavnom podjela na dvije podvrste...
No to je samo teorija...

Glede osobina i karaktra preživljavaju/će preživljavati "najsposobniji" a to nažalost uključuje negativne osobine...
Izraelski znanstvenici su dokazali da je za altruizam odgovoran specifičan gen. Ako recimo teoretski takvi ljudi izumru, ostat će sebični u većini....

No na takvu selekciju možemo utjecati promjenom društva (ili mislite da je pokvarenost "upisana" dublje u čovjeka?)

Može li genetska manipulacija izmjeniti i psihu da postanemo sposobni kreirati bolje društvo ("ugasiti" gene za pohlepu itd, a naglasiti za altruizam....)? Bi li to uistini bilo više produktivno ili kontraproduktivno?
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #14 u: 14.12.2007. u 23:50:01 sati »
Izraelski znanstvenici su dokazali da je za altruizam odgovoran specifičan gen.
Altruizam se moze naslijediti? To znaci da ako nemas taj gen, altruizam ne mozes nauciti?

Ako recimo teoretski takvi ljudi izumru, ostat će sebični u većini....
Mislim da smo svi vise ili manje sebicni. To je u onom starom paketu o prezivljavanju. Zanimljivo da kad jedna zivotinja uzme hranu drugoj, to ne vidimo kao sebicnost, no u osnovi je ista stvar. Ipak je cudno zasto su se takve osobine poput altruizma, empatije, pozrtvovnosti i ljubavi, pojavile s svijescu.

No na takvu selekciju možemo utjecati promjenom društva (ili mislite da je pokvarenost "upisana" dublje u čovjeka?)
Cini mi se da je pokvarenost kada covjek primjeni sirove, elementarne instinkte u danasnjem, organiziranom drustvu. Moze izgledati na prvi pogled da bi u sumi takvi ljudi bili sposobniji za prezivljavanje jer bi od ovih drugih "dobrih" i "naivnih" oteli sve sto im teba ... mozda, ali samo kratkorocno.
Prvi su ljudi vjerojatno i bili tu negdje, ali prezivjele su i prosperirale grupe koje su se udruzile i u kojima su si individue pomagale. Sigurno je uvijek bilo "zlih" ali ocito je da je evolucija ipak favorizirala one druge jer i dalje postoje i sire svoj utjecaj.

Može li genetska manipulacija izmjeniti i psihu da postanemo sposobni kreirati bolje društvo ("ugasiti" gene za pohlepu itd, a naglasiti za altruizam....)? Bi li to uistini bilo više produktivno ili kontraproduktivno?
Ja bih to ipak prepustio prirodi, ona to radi bolje, smislenije.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #15 u: 15.12.2007. u 14:19:30 sati »
Ono što je člana rekao je da su radili istraživanje i da su ljudi koji su pokazivali više altruizma imali specifičan gen...
No unatoć tome vjeruje mda se može i naučiti biti takav, no "težina" učenja i držanje do ideje bi moglo ovisiti o tom genu...

Nažalost poremetili smo previše prirodne tokove da pustimo da oni sami rješavaju stvar... Prirodi trebaju tisuće i milijuni godina, a mi ovim tempom imamo možda još koje stoljeće. Zato je potrebno da nas tehnologija i znanost koji su nas uvalili u ovo iz toga i izvade. Naravno na što prihvatljiviji mogući način za čovjeka i okoliš.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #16 u: 15.12.2007. u 14:26:15 sati »
Zato je potrebno da nas tehnologija i znanost koji su nas uvalili u ovo iz toga i izvade. Naravno na što prihvatljiviji mogući način za čovjeka i okoliš.
Ne cini ti se da su nam znanost i tehnologija jos u povojima i cim se radi o nesto kompleksnijim problemima (mislim da genski inzenjering tu spada), ima vise gresaka no uspjeha. Mislim reci da su posljedice naseg uplitanja u pitanje gena jos nesagledive. Jos je rano ...
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #17 u: 15.12.2007. u 16:51:56 sati »
Od otkrića sastavnih djelova atoma i razumjevanja istog prošlo je 50ak godina do nuklearne bombe....

Možda, uz dovoljno rada, ljudi i sredstva možemo u nekom razumnom roku barem započeti popravak štete koju smo napravili. Neće biti lagano niti jeftino, ali se mora.

Ako evolucija uistinu ubrzava kako se sugerira, onda posao postaje još teži (pogotovo na razini mikroorganizama koje još uvijek nismo ukrotili i stvaraju grde probleme....).

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #18 u: 15.12.2007. u 17:37:06 sati »
Mislim da evolucija sa fizickog skrece na neki drugi kolosjek. Sto mislite da li je moguce da se pojavljuje kolektivna svijest, odnosno da ju evolucija favorizira? To bi bio i nacin da zemlja spasi samu sebe ... Do sada nije bila ni moguca pojava kolektivne svijesti zbog nemogucnosti brzog protoka informacija. Sada nas barem malo vise ujedinjuje i spoznaja o malom plavom planetu, njegovoj ugrozenosti, potrebi da se djeluje sinkronizirano, pa mozda evolucija svojim mehanizmima na neki nacin selektira individue s osjecajem za kolektivno/globalno. Buduci da tu nisu potrebne postepene fizicke promjene, vjerojatno nisu potrebni svi oni milijuni godina, promjene se dogadjaju kroz generaciju-dvije.
Nekako mislim da je covjecanstvo osudjeno da ide naprijed i da ce mu to biti i omoguceno. Problem je kako smanjiti vrludanja i digresije i usmjeriti energije u pravom smjeru. Cim to uspijemo, napredak ce biti strelovit i zapanjujuci.
Sad ce me Kruno ... :257:

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #19 u: 16.12.2007. u 13:39:45 sati »
Baš zadnjih mjesec dana čitam puno radova n temu vida kolektivne svijesti - od malih životinja do ljudi. Kako se mijenja ponašanje u učinkovitost u grupi tenačin razmišljanja koji individulamo ne postoji. U jednu ruku grupa se počinje kao pojedinac ponašati. A i dokazana je sklonost grupiranju...

Moguće je da evolucija ide u korak kolektivne svijesti kao obrazca ponašanja koji donosi napredak. Upravo se takva svijest i traži oduvijek u poslovanju, lovu, ratu, svemu - da se grupa kao pojedinac ponaša. Tako da ima mogućnosti veze evolucije i kolektivne svijesti.

Štoviše Issac Asimov u svojim romanima o "Geji" i vidi čovječanstvo povezano kolektivnosm svijesti...

Citat:
Nekako mislim da je covjecanstvo osudjeno da ide naprijed i da ce mu to biti i omoguceno. Problem je kako smanjiti vrludanja i digresije i usmjeriti energije u pravom smjeru. Cim to uspijemo, napredak ce biti strelovit i zapanjujuci.
Ova je malo teško prihvatiti jer zvuči kao predodređenje. A to bi značilo da nema odabira već zacrtani put. Ali da bi napredak bio zapanjujuć i brz kada bi se napravila poveznica svijesti i znanja kako spada vjerujem. Glede znanja smo, po mom mišljenju, na početku eksponencijalne krivulje i trebalo bi i očekivati strelovit rast znanja i spoznaja.