Autor Tema: Ubrzanje evolucije  (Posjeta: 32471 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Ubrzanje evolucije
« Odgovori #40 u: 20.12.2007. u 23:37:39 sati »
Tako da svijest i karakter mogu biti izmjenjeni vanjskim putom neovisno od gena ili učenja.

Da,ali samo prividno ,a trajno tek u ekstremnim slucajevima..
     onu pocetnu arhitekturu skoro je nemoguce promjeniti,
       a sam pokusaj moze rezultirati gubitkom psihickog zdravlja....
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #41 u: 20.12.2007. u 23:52:18 sati »
Citat:
sam pokusaj moze rezultirati gubitkom psihickog zdravlja....

Naravno.... To je samo po sebi jasno! Svako nasilno mijenjanje rezultira šteteom... Primjer mijenjanja psihe lijekom je SLE. Starija verzija lijeka u kroničnom uzimanju izaziva teške depresije i poremećaje ličnosti... O drogama da ne govorimo...

Općenito kemijsko mijenjanje psihe ne možemo previdjeti jer neznamo konačne posljedice nakon kroničnog izlaganja u periodima desetljeća... Štoviše niti jedan lijek nije prošao takve kontrole i svi koji uzimaju teške lijekove više desetaka godina imaju određeni oblik veših ili manjih smetnji u psihi i ponašanju bilo zbog direktnog utjecaja na mozak, bilo zbog stvaranja osjećaja ovisnosti, nemoći zbog uzimanja ili fizičke posljedice uzimanja lijeka.

Droge razaraju ustrojstvo psihe u periodima mjeseci i godina, alkohol godina do desetljeća.

Možda bi jedini pravi pokušaj mijenjanja ličnosti bio na genetskoj bazi uklanjanja predispozicije (no učenje može nadoknaditi "izgubljenu" predispoziciju kao što neka kemijska tvar ili nesreća mogu nadoknadidi neku bolest koja bi bila genetski urođena (dijabetes, paraliza....)). Sada najistraživanija tehnika kontrole aktivnosti gena je "Gene knockout".
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #42 u: 20.12.2007. u 23:59:21 sati »
Ucenje funkcionira samo kod formiranja karaktera u ranoj mladosti
  ..nakon sto je osobina formirana,
   ne moze se je vise ucenjem promjeniti ,
  moze se samo rafinirati ili potisnuti i kontrolirati......
   no ona ostaje trajno potisnuta u podsvjest i u slucaju pada
     naucene volje o potiskivanju zbog narusene biokemijske ravnoteze (bolest ili droge)
    moze se ispoljiti u svojem stvarnom licu i snazi....
Deus non est !

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #43 u: 21.12.2007. u 00:09:11 sati »
Uzmi promijeniti uvjetno....

Recimo netko je "prirodno" agresivan... Ako živi u društvu koje strogo kažnjava i kontrolira agresiju, kontrolirat će se kako bi mogao unutar društva funkcionirati (sada ne gledam ekstreme). Isto tako smatram da netko tko bi imao "utišanu" sklonost agresiji u genima a živi u društvu koje potiće i nagrađuje agresiju bio puno agresivnije nego u normalnom društvu. Zato kažem da se neke stvari mogu "naučiti" neovisno o genetskoj predispoziciji. To je brza prilagodba čovjeka uvjetima života i rada koja se ne očituje na genima.

Citat:
moze se samo rafinirati ili potisnuti i kontrolirati......
Traume su ovdje dobar primjer potiskivanja sjećanja... Posljedica može biti od nekih nesvjesnih radnji ispoljavanja agresije ili povlaćenja u sebe do podjele ličnosti...

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #44 u: 21.12.2007. u 00:13:24 sati »
Da ,ali ti govoris o promjenama u ponasanju,a ja o promjenama u karakteru..
   to je razlicito ......ali dobro - razumijemo se...

Karakter ce uvijek ostati isti,bez obzira sto se je ponasanje ucenjem promjenilo...
Deus non est !

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #45 u: 21.12.2007. u 00:24:49 sati »
Uzmi promijeniti uvjetno....

Recimo netko je "prirodno" agresivan... Ako živi u društvu koje strogo kažnjava i kontrolira agresiju, kontrolirat će se kako bi mogao unutar društva funkcionirati (sada ne gledam ekstreme). Isto tako smatram da netko tko bi imao "utišanu" sklonost agresiji u genima a živi u društvu koje potiće i nagrađuje agresiju bio puno agresivnije nego u normalnom društvu. Zato kažem da se neke stvari mogu "naučiti" neovisno o genetskoj predispoziciji. To je brza prilagodba čovjeka uvjetima života i rada koja se ne očituje na genima.
Traume su ovdje dobar primjer potiskivanja sjećanja... Posljedica može biti od nekih nesvjesnih radnji ispoljavanja agresije ili povlaćenja u sebe do podjele ličnosti...

Mozda grijesim ali cini mi se da se tako ponasaju i zivotinjice (ne mislim na grinje, nego na malo inteligentnije covjekove prijatelje).
Nisam siguran da li sam razumio, da li mislite da se covjek, ako uvidi npr svoju sklonost kolerickim ispadima, moze sam svojom voljom i radom na sebi promijeniti? Ne mislim "potisnuti problem" i samo promijeniti ponasanje, nego ga stvarno nadici, prerasti, napraviti korak dalje u svom razvoju.
Puno ste spominjali lijekove, ok nekada su nuzni, no zanima me mogucnost "samoiscijeljenja" da tako kazem. Mislim sa svijest izmedju ostalog sluzi i tome da se "otrgnemo datosti" i razvijamo dalje. Skoro bih rekao da nam je to zadaca.

Netko je jednom pitao: mozes li navesti neko svoje djelo za koje bi mogao reci da je zbog njega vrijedilo zivjeti ovaj zivot? Ne mislite da bismo u tom smjeru trebali funkcionirati? Ne mislite li da je promjena osobnosti nabolje, vrijedna spomena u tom kontekstu?

Sorry ako je ovo o.t. ignorirajte.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #46 u: 21.12.2007. u 00:33:29 sati »
nije ot...

Mislim da nezeljenu osobinu svog karaktera jako tesko mozes promjeniti,
   no dovoljno jakom snagom volje mozes je potisnuti duboko u podsvijest te
  prestanes biti svjestan njezinog postojanja......no ta osobina postoji -
  nije izbrisana ni promjenjena i uvijek postoji potencijalna opasnost
   od njezinog ispoljavanja ako dodje do neke "havarije" u visim razinama svijesti ...

Naravno da je i kod zivotinja koje imaju odredjen nivo svijesti prisutno takvo
  nauceno potiskivanje nagona i promjena ponasanja....no kod zivotinja je
   to lako uocljivo dok covjek moze zavarati i sam sebe...
Deus non est !

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #47 u: 21.12.2007. u 21:16:59 sati »
Nije li dresiranje životinja primjer promjene agresivnosti... No s opasnosti njena ispoljavanja (stradali dreseri)?

Kontrolirati sam sebe je jako teško... Jer teško kontroliraš kemiju u vlastitom mozgu, zato su lijekovi učinkovitiji (kod težih slučajeva).
Slažem se djelomično s Krunom da se temelji ne mogu promijeniti nego samo potisnuti te da uvijek postoji mogućnost očitovanja potisnutog (stresne situacije, stimulansi...).

Što bi bila jačina svijesti koja kontrolira ponašanje?
I koliko uopće nas određuje ono čega smo svijesni, a koliko podsvijest? Kažu da kada upoznamo nekog novog u sedam sekundi ostavimo dojam koji je izraziti teško promijeniti sve dok stvarno dobro ne upoznamo osobu. Svjesni smo da je to predrasuda, a opet ne možemo puno o tome... Tako vjerojatno nismo upoznali mnoge osobe jer smo imali loš dan ili nešto i u tom ograničenom vremenu steknut je pogrešan dojam....

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #48 u: 21.12.2007. u 22:41:40 sati »
Nije li dresiranje životinja primjer promjene agresivnosti... No s opasnosti njena ispoljavanja (stradali dreseri)?
Ponasanje zivotinja covjek je proglasio agresivnoscu. U zivotinjskom svijetu to ponasanje je normalno i nuzno. Osim toga, ne pricam ja o nasilnoj promjeni ponasanja.

Kontrolirati sam sebe je jako teško... Jer teško kontroliraš kemiju u vlastitom mozgu, zato su lijekovi učinkovitiji (kod težih slučajeva).
Tocno, tesko je, ali ne i nemoguce (sto mozda tvrdim iz ega, jer u biti zelim da je tako). Zapravo kada pocnes cini se laksim nego sto je izgledalo (opet mozda ego, jer mu pase da smo uspjesni - ja i ego).
Ego je najveca prepreka. Um je sposoban za prava cuda, ima nejerojatnu snagu i moc, ali je istovremeno i staniste ega koji se ne zeli mijenjati. Zato i je komplicirano, jer mijenjas sebe umom ciji dio tu istu promjenu ne zeli ... Kontemplacija je pocetak rjesavanja tih problema.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #49 u: 21.12.2007. u 22:46:45 sati »
Citat:
Ponasanje zivotinja covjek  je proglasio agresivnoscu. U zivotinjskom svijetu to ponasanje je normalno i nuzno. Osim toga, ne pricam ja o nasilnoj promjeni ponasanja.
Pa kad većinom to uzimamo za relevantno, tako sam se izrazio... Znam da je sve što vjerujemo uzeto po mjeri čovjeka, a ne nekoj općevažečoj mjeri...

Citat:
Tocno, tesko je, ali ne i nemoguce
Mene brine koliko je to stvarna promjena, a koliko "želim biti promjenjen"... Opet se svodi na stvarnost koja je takva kakva je i onoga kako mi želimo da bude... Mozak je strahovito moćan u polju "želim da bude". Stvara lažne slike, sjećanja, osjećaje....