Autor Tema: Modernizacija EQ6  (Posjeta: 2003 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Auriga

• AstroMeteor
  • Spol: Muški
Modernizacija EQ6
« u: 14.09.2017. u 08:54:53 sati »
Za modernizaciju - remenizaciju EQ6 montaže, mogu se nać dva - tri kita (ili još zaseban na ebay, amazon i sl.).

Jedan je od Rowan Engineering

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7043_Rowan-Engineering-Belt-Modification-Kit-for-Skywatcher-EQ6---reduces-tracking-erro.html

a drugi samo kit dva seta zupčanika za remen s remenima.

Prvi kit od Rowan Engineering ima u sastavu i podložne ploče za distancu motora od kučišta i mogučnost natezanja remena dok se kod drugog kita natezanje remena vjerojatno vrši pomicanjem osovine s pužem.

Ima li smisla utrošiti nešto više ili će ovaj jednostavniji kit dati iste rezultate.

:sesir:

"That's one small step for a man, one giant leap for mankind".

Neil Armstrong, Moon, 2:56 UTC July 21, 1969

Offline Auriga

• AstroMeteor
Odg: Modernizacija EQ6
« Odgovori #1 u: 26.09.2017. u 21:54:22 sati »
Kako bi modernizirali i pojačali šipku za utege u "nosu" glave EQ6 montaže potrebito je na novoj šipci promjera cca. 30 mm istokariti navoj.

Gledajući i mjereći na postojećoj šipci navoj je M 29x1 (gdje ga samo nađe).

Koliko sam upoznat već su rađene modernizacije spomenutog (a i sam sam radio, no netko drugi je tokario), pa me sada zanima da li je to taj navoj.

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #2 u: 26.09.2017. u 23:00:05 sati »
Ti kitovi su jako skupi....

Vidi sto je napravio Filip (ja sam napravio nesto slicno), kostalo me je 1/10 od cijene koje bi morao platiti za kit.
Pogledat cu za navoj dana popodne (znaci za vas to je Srijeda, ako se sjetim
Amater

Offline Auriga

• AstroMeteor
« Odgovori #3 u: 26.09.2017. u 23:04:13 sati »
Pozdrav,

Da znam thnx i sam sam pronašao na jednoj web trgovini (koja inače prodaje ležajeve i remenje) baš dio da prodaju remene i parove zupčanika za modernizaciju EQ6.

Cijena, naspram ovih nuđenih, prava sitnica.

Ono što planiram, pobrojati točno zube, dimenzije, promejra i širine da netko drugi tko se odluči za modernizaciju uštedi lovu.

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #4 u: 26.09.2017. u 23:23:32 sati »
Mislim da je moje rjesenje sa 48 zuba (tako da stane u EQ6 bez neke vece dorade), konacni prijenosni odnos je 1:5.
Buduci da koristim OnStep sistem, taj odnos moze biti bilo sta.

Remenje i nazubljene koloture su dosle sa http://www.sdp-si.com/
(cijene su im dobre ali postanski transport iz USA je jako skup... (barem za Au)

« Zadnja izmjena: 26.09.2017. u 23:33:47 sati od bojan »
Amater

Offline Auriga

• AstroMeteor
« Odgovori #5 u: 26.09.2017. u 23:27:50 sati »
Da,

Evo i jednog linka, inače vrtim i vaše stranice IceInSpace jer vidim da tu dolje kod Vas ima više DIY majstora i korisnih rješenja te ljudi koji se u to upuštaju (valjda drugi ritam života).

https://stargazerslounge.com/topic/119826-eq6-belt-drive-modification/

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #6 u: 26.09.2017. u 23:38:39 sati »
Da, tako sam i ja to napravio..
Pokusavan naci moje vlastite stranice tu na forumu (znam da sam poslao i slike)  ali ne mogu. Nisu valjda nestale?
Amater

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #7 u: 26.09.2017. u 23:49:41 sati »
Nasao sam na Iceinspace forumu:
http://www.iceinspace.com.au/forum/showthread.php?t=69560&highlight=EQ-6+belt+modification

Modifikcija opisana gore je prethodila konacnoj, gdje koristim 5:1 prijenos, bez getribe (znaci, zupcanik od 12 zuba je montiran direktno na osovinu steppera (400s/r).
« Zadnja izmjena: 26.09.2017. u 23:57:14 sati od bojan »
Amater

Offline viragec

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #8 u: 27.09.2017. u 00:15:11 sati »
Problem s EQ6 šipkom je "klackanje" pod teretom utega - naime kad je potpuno izvučena, šipka zajedno sa utezima "visi" samo na onom malom proširenju unutar bloka za pritezanje ležaja (ovaj bijeli dio montaže na slikama), a jedino učvršćenje je polugica za fiksiranje. Stoga prilikom snimanja, naročito ako je teret utega velik, povremeno dolazi do pomaka/klackanja šipke što onda rezultira iznenadnim "propadanjem" tj. trešnjom i pomakom vidljivim na fotografijama.

Evo rješenja za učvršćenje EQ6 šipke u mojoj izvedbi:
Promjene su minimalne, tj. nema modifikacije elemenata montaže, osim što se izvadi postojeća šipka (fi=18mm). Šipka se može, uz malu modifikaciju i dalje koristiti (vidi dolje).
Spomenuti, postojeći element/blok kroz koji prolazi šipka i dalje ostaje (služi za pritezanje konusnog ležaja, za to se koristi navoj kojeg je spomenuo Auriga) na sada samo fiksira šipku za utege da se ne pomiče u uzdužnom smjeru.
Najveći dio poprečne sile uslijed težine utega sada se prenosi/iznutra oslanja na DEC osovinu i to tako da se u šupljinu osovine (otprilike do otvora gdje "gleda" polaroskop) uglavi umetak/istokarena željezna osovina (promjer ~20,55mm, ~140mm dužine). Na jednom dijelu osovina je stanjena na 18mm (~33mm dužine) i na kraju ima unutarnji navoj M12 (takav je i na "originalnim SW osovinama). Kad se ova osovina stavi na mjesto, pritegne ležaj i ona polugica,  izvana se uvije šipka za utege željenog promjera (koristim fi=25mm, tako da utezi budu "kompatibilni" i sa mojom AZ-EQ6).
Kad sam planirao ovo rješenje, mislio sam dodatno povezati DEC osovinu i ovaj "umetak" pomoću "crvića" no pokazalo se da to nije potrebno.
Ideja je još napraviti novu vanjsku šipku za utege (od Inox-a fi=25mm, dužine 380mm), na dijelu bližem montaži narezati vanjski navoj i na njega staviti kontra-prsten koji bi onda dodatno utvrdio šipku pritezanjem prema bloku.
Kome je promjer postojeće šipke ok, može samo odrezati "bradavicu" na kraju šipke, stanjiti je u dužini od cca 18mm i tu narezati M12 navoj. I naravno ušarafiti  je u "umetak"...  :286:

Nadam se da je izvedba donekle jasna iz priloženih fotografija.
Probat ću još sve ovo nacrtati i dakako ponovo fotografirati kad bude dovršena "vanjska" šipka za utege (na slici sad tome služe produžeci od EQ6 i AZ-EQ6...).

« Zadnja izmjena: 27.09.2017. u 00:51:52 sati od viragec »
Optika: OrionUK 300/F4 CFT +ASA0.73x, TS APO65Q, GSO RC8C, SW 200/F5, SW 130/F5, SW MAK127, Tair 3s, Canon 200/2.8L
Montaže: AZ-EQ6 GT, NEQ6 Belt mod, AZ4
Kamere: QSI683ws, Atik 383L+, QHY2Pro, QHY5L-IIm/IIc, SXVF-M8C, EOS 1000DA, Pentax K5,
Ostalo: Pentax 10x50 PCF WPII, TS 20x80T, SX mFW/wOAG & Baader NB+LRGB

Offline Auriga

• AstroMeteor
« Odgovori #9 u: 27.09.2017. u 07:50:04 sati »
A, o tome ti pričaš već duže vrijeme.

Budem proučio ideju, no skiciram ideju da eleminiram na kraju "glave" za prihvat šipke navoj M12 pa sve produžim iz osovine unutarnjeg promjera 20,55  kroz glavu (naravno s tvojim predloženim osloncima u više točaka) te dalje osovina tih 380 mm za nošenje utega.