Autor Tema: Gravitacijski valovi, službeno počela nova era u astronomiji.  (Posjeta: 3553 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Gravitacijski valovi, službeno počela nova era u astronomiji.
« Odgovori #80 u: 03.11.2017. u 20:26:00 sati »
Dobro da si stavio.
Objasnio mi je gdje i kako je došlo do greške (po mom mišljenju) u relativizmu. Eto bar si nekom pomogao da si poreda u glavi neke stvari.
Ako i naopakao bar su poredane. :mrgreen:
Strašno. Jadni ljudi. Ovi jadni ljudi koji su izlagali..
Ostaje mi nada da ovi u gledalištu koji su šutjeli nisu šutjeli samo zato da ne ispadnu glupi nego zato jer nisu imali pametno pitanje.
Jer ovi koji su postavljali pitanja. Bože dragi..
A ne možeš ga otkačit s telefonske linije kao u Andromedi jer ti je tu na dva metra od tebe.

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #81 u: 03.11.2017. u 20:30:36 sati »
I jesi li se zapitao dal ti možda ne postavljaš pitanja kako treba?

Jesam. Nastalo je usputno od Bojana oko teme g.v.  kada  navodi da model klasične mehanike odgovara  Schv. radijusu a da tek vrijede relativističke relacije kad se približiš blizu horizonta događaja. I to po meni nije točno. Ilustrativan je primjer  bila Zemlja sa Schvarzaldovim radijusom od 1 cm , s tim da  masa ostaje ista, samo šta je ta „malena“ malo pocrnila, jer nije ponijela sa sobom kremu za sunčanje. Ona jadnica  nikako ne može ufačkati  Mjesec van njenog obzora ,nema nikakvih šansi, pa nije toliko lud da ga na prvom spoju „popapa“,  po Bojanu ostaje sve status quo. Ista se analogija može povući  i za Sunce, kad bi ono postalo  „crno“ na  Rs =1,5 km, ono nije promijenilo svoju masu, okolni objekti udvaraju se , ali od „spoja“ opet ništa, sve ostaje statično frigidno i ništa se ne mijenja osim što je bankrotirala industrija krema za sunčanje. Princip je, gledaj al ne diraj, mrtva je to statična kozmološka slika,nema kozmičke dinamike,u kojoj nema šanse da crna rupa slučajno ostvari potentno rastenje za strastveno spajanje sa svojim najbližim objektima. I to je problem koji žulja. Masa je masa , u jednom i drugom slučaju crna masa ostaje ista, stoga i orbite planeta ostaju iste, pa crna rupa nema što pojesti pa ne mijenja količinu  svoje mase.  Dalje se ne može sužavati a nema što za pojesti. Astronomski podaci s druge strane dokazuju postojanje različitih veličina crnih rupa. U rasponu od 20 masa Sunca pa do sto masa Sunca. Pa na koji se način  onda povećavaju ove crne rupe?   
Trik „spajanja“ ili povećanja masa crnih rupa je u tome da promjene mase do Sch. radijusa nisu ostvarive „starim modelom klasične mehanike“, već novim modelom potentne relativnosti čija kratka minica bitno mijenja stvar: masa je obrnuto razmjerna radijusu M R = M/ r. Što u prijevodu znači da što je veća masa manji je „radijus“ a i obrnuto . Manja  minica bolje privlači jer  u maloj boci  špirit stoji. Kozmička minica postaje modni krik u Lorencovim transformacija kako za masu tako i za njen radijus. Prema gornjoj  relativističkoj matematičkoj formi,  sadašnju masu Zemlje da se skupi na promjer od 1 cm , uvećala bi se umanjenjem njenog  radijusa pa masa Zemlje postala bi M/=3,8 x 1030 kg, približno dva puta veća od mase Sunca. E to je već  frajeričina od mase, tu nema može ili ne može. Njegovo gravitacijsko polje uhvatilo bi tu Mjesečarku čas posla i strpalo pod sebe i izazvalo zavist  svih ostalih planetarnih ljepotica sunčevog sustava. Novi objekt postaje  kozmička konkurencija klasičnom Suncu što bi dovodi  do neizbježnog sukoba sa ostarjelim Suncem. E sada u obrnutom slučaju, kojeg navodi Bojan kada objekt ima stvarne vrijednosti: sadašnju masu Zemlje 5,98 x 1024 kg  ali zato ima mali, mali maaaaali Schvarldov radijus svega od 1 cm. Taj jadnik nije imao sriće mora proći pubertet. Ali i ovu promjenu također treba promatrati kroz prizmu navedene relativističke relacije. Prije nastanka  crne rupe Zemlje, „prethodi manji objekt“ koji nije bio crna rupa, puno je manje mase ali zato bogami dobrog je radijusa od 6,38 x 108 cm. Jadnićak ima  malu masu svega 9,4 x 10 17 kg jedino mu rješenje preostaje da sazrije da  smanji radijus na  svega 1 cm. Razumljivo je da je žrtvova  potentnost da dobio malu lipu crnu rupicu koja ima količinu mase istu kao i sadašnja Zemlja, ali je domet potentnosti unutar horizzzzonta.. Eto to je to . Ni u ludilu nisam protiv Sch. radijusa, koji je točan, ali kad se tumači klasičnom fizikom on ne objašnjava kako se crna rupa povećava, jer ona bi ostala prema toj fizici zauvijek ista zamrznuta i jalova. Pitanje svih pitanja ostaje za Bojana, kako klasični model povećava količinu mase crne rupe. Taj odgovor  na koji način crna rupa „zatrudni“ i počne joj rast stomak jedino objašnjava teorija relativnost. Crna rupa  je ono što me muči, to je ono što me stalno muči, to je ono što me uvijek mučilo. Jeli sad jasno, zašto mislim da model klasične mehanike nije u stanju objasniti fenomen povećanja gravitacijske rupe.  :gr:   
Nek samo rotira...

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #82 u: 03.11.2017. u 20:48:33 sati »

Strašno. Jadni ljudi. Ovi jadni ljudi koji su izlagali..
Ostaje mi nada da ovi u gledalištu koji su šutjeli nisu šutjeli samo zato da ne ispadnu glupi nego zato jer nisu imali pametno pitanje.
Jer ovi koji su postavljali pitanja. Bože dragi..
A ne možeš ga otkačit s telefonske linije kao u Andromedi jer ti je tu na dva metra od tebe.

Vidiš da si dobar samo neš da priznaš.

Bevanda više vuče definitivno. Crnoj bevandi ništa ne može umaknuti! Čak ni svjetlost! Sve se pomrači ako je dovoljno Crne bevande!

A za ovoš mi posebno platit, nema šanse da ti oprostin.  Otkud znaš da su mi ukinuli bevandu? I to crnu. Jel  to ti meni oš popit krv  na slamčicu? Čeka, čekaj... samo čekaj. :204: 

Nek samo rotira...

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #83 u: 03.11.2017. u 21:21:18 sati »
...Prema gornjoj  relativističkoj matematičkoj formi,  sadašnju masu Zemlje da se skupi na promjer od 1 cm , uvećala bi se umanjenjem njenog  radijusa pa masa Zemlje postala bi M/=3,8 x 1030 kg, približno dva puta veća od mase Sunca....
A znači ništa više od zakona o očuvanju mase. :D
Jesi siguran da su ti uskratili bevandu?

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #84 u: 03.11.2017. u 22:43:06 sati »
A znači ništa više od zakona o očuvanju mase. :D
Jesi siguran da su ti uskratili bevandu?

Da su bar uskratili već, zabranili. Gamad bezobrazna.
"A znači ništa više od zakona o očuvanju mase." Sve jedno  mase ili energije, samo uz veliku razliku što bi se Misec  u spiralnom plesu zavodnika direktno  uselija u Zemljinu utrobu.  :106:
Nek samo rotira...

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #85 u: 04.11.2017. u 09:19:16 sati »
Dobro, a sad ozbiljno.
Đeno jel imaš ti neke reference za svoje tvrdnje ili to što tvrdiš sam izmišljaš?
Jedno je kad pitaš "jel nešto tako i tako?", a drugo je kad tvrdiš da je "nešto tako i tako".
Koliko vidim, ti ne pitaš nego tvrdiš da objekt mase Zemlje kad bi postao Crna rupa masa bi mu se radi tog povećala na dva puta veću od mase Sunca.
Pri tome (ako imam dobar podatak) ne treba zaboraviti da je masa Sunca za oko 330 000 puta veća od mase Zemlje.

Znači, prema tvojim tvrdnjama, neki objekt (zvijezda) kada postaje crna rupa, samim tim urušavanjem u crnu rupu postaje masivniji milijun puta nego što je bio trenutak prije urušavanja.

Podatak o masama Zemlje i Sunca sam ovdje našao:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Sunce

Dakle Đeno reference na sunce ili ću te sa zadovoljstvom naružiti za trkeljanje i pseudoznanost. Kao što rekoh, jedno je pitati, a drugo je tvrditi.

I da. Probaj se u odgovoru koncentrirati i ne uvoditi klokane, minice, bevande i ostalo u tekst. Postaje nečitljiv time.

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #86 u: 04.11.2017. u 20:49:18 sati »
.. Koliko vidim, ti ne pitaš nego tvrdiš ...

Prvo da ovo se  raščisti ja govorim o referencama, prezentiram zaključke kako to zahtijeva Einsteinova  teorija specijalna teorija relativnosti. Ne radi se o tvrdnji,  kako ti to želiš, to je kao da me pitaš da li ja Tvrdim da će stvarno masa postati crna rupa po Schvar. jednadžbi  Rs = 2MG/c2.  Za tvrdnju u fizici potrebno je mnogo više od suhoparne formule, detektirati pojavu ili dokazati je pokusom. Primjerice  zasada ne možemo izvesti pokus crne rupe s Schv, radijusom. Ono o čemu možemo govoriti jeste na temelju matematičkih referenci. Ja govorim isključivo  na temelju algebarskih jednadžbi STR, i to su moje reference. S druge strane  da bi u potpunosti razumjeli na koji način se oslobađa energija u obliku gravitacijskih valova moraju se razumijevati einsteinove jednadžbe prostor vremena a ja se u to ne razumijem, ali običnu algebru STR smatram da razumijem, i tu je početak  priči.

Đeno jel imaš ti neke reference za svoje tvrdnje ili to što tvrdiš sam izmišljaš?
Dakle Đeno reference na sunce ili ću te sa zadovoljstvom naružiti za trkeljanje i pseudoznanost. Kao što rekoh, jedno je pitati, a drugo je tvrditi.

A sada reference na sunce kako zahtijevaš, da vidimo je li to što govorim, trkeljanje i pseudoznanost, da obranim svoju čast.  To ipak ne ide bez matematike, ali straha nema to je tek srednjoškolska algebra.

Otkrićem elektrona naučnici su otkrili da je masa čestice naelektrizirana obrnuto razmjerna svome radijusu. Drugim riječima, što je manji volumen u koji čestica je stisnula svoju energiju elektriziranja, veća je njena masa. Stoga je masa čestice kao nosilac elektriciteta obrnuto razmjerna svom radijusu. R// R = M / M/ . Gdje je M masa čestice u mirovanju,  a  M/ njena masa u kretanju. Isto znače i oznake za radijuse, gdje je R/ umanjeni radijus. Tu je polaznu točku  prihvatio Einstein i uključio u Lorentzove transformacije kako za masu tako i za radijus (vrijeme, energiju,  i ostalo tralalala) . Prema gornjoj relaciji za masu ona izgleda  M/M/  = √(1- v2/c2)    . Daljnjom razradom ove jednadžbe dolazi se do izraza M/ = M (1 + v2/c2 ) na -  1/2 . Ovdje daljnji detalji su suvišni  , u svakom slučaju  dolazi se do jednostavne jednadžbe   M/ = M + (Mv2 x 1/2 /c2) . Razlika između veće mase M/ i  manje mase  M,  označava se sa  „m“ pa je konačna formula m = Ek/c2  ili ti slavna  E =mc2.
Dakle u konačnici  imamo relaciju  mc2 = Mv2 x ½. Ono što je bitno u ovoj relaciji na jednoj i drugoj strani jednadžbe Zakon o održanju energije je isti i nije narušen i to  je vrlo bitno  radi onog čega slijedi.

Kada za M uvrstimo masu Zemlje a za v2 brzinu revolucije Zemlje po njenoj orbiti, tada pri  brzini c koji uvjetuje Schv. radijus za crnu rupu radi  ekvivalentnosti na drugoj strani jednadžbe koja ima brzinu c umanjuje se masa na m  zbog  relacije mc2. Kako imamo masu m umanjenu , po relativističkoj relaciji koja je prije spomenuta kod umanjenja mase  elektrona, radijus bi se uvećao. U drugom slučaju , primjerice da uvrstimo u formulu masu M  dvostruko veću  od Zemlje, a za v2 imamo istu brzinu revoluciju jer  novi objekt se nalazi  na istoj orbiti tada pri brzini c kojeg uvjetuje  Schv. radijus za crnu rupu radi  ekvivalentnosti energije,  na drugoj strani jednadžbe koji ima brzinu c povećava se masa  m  u relaciji mc2. Što opet  znači da po spomenutoj relativističkoj relaciji mase elektrona, radijus bi se smanjio zbog uvećanja te mase. U jednom i drugom slučaju ne narušava se Zakon o održanju energije što dokazuje ispravnost ovog stajališta. Kod primjera  Bojana za crnu rupu od jednog centimetra pri sadašnjoj masi Zemlje ona je točna samo u prvom  primjeru .  Ono što nije bilo najviše  dobro kod Bojana  da modelom klasične teorije Newtona pokušava svesti  Einsteinovu teoriju relativnosti o crnoj rupi. Nema puno tu filozofije: svaki astro objekt čini , njegovo jedinstvo  mase, vremena , radijusa i brzine, ako i jedan od ovih parametra umanjimo ili povećamo, promijeniti će se i ostali.
Mislim da je ovo bilo konkretno i jasno, a i da nije ja bolje ne znam. Ako ti znaš samo naprijed.  :sesir:   
« Zadnja izmjena: 04.11.2017. u 21:13:09 sati od Đeno »
Nek samo rotira...

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #87 u: 04.11.2017. u 21:47:23 sati »
 [05* Human  [26*  :120: :201:

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #88 u: 04.11.2017. u 22:34:48 sati »
Šta se tu događa?
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #89 u: 05.11.2017. u 08:38:20 sati »
...
Mislim da je ovo bilo konkretno i jasno, a i da nije ja bolje ne znam. Ako ti znaš samo naprijed.  :sesir:

Možda se nisam dobro odrazio pa se nismo razumjeli. Dakle da kažem drukčije:
Jel netko igdje drugdje to rekao (napisao) ili to tvrdiš samo ti? Ti jedini?
Ono što u stvari pitam, jel postoji nečiji znanstveni rad na tu temu? Nemoj mi samo pokazati rad na temu Teorije relativnosti, nego me zanima rad u kojem piše da objekt kada postaje crna rupa, postaje također i cca milijun puta masivniji.

Mislim, ja to nisam nigdje vidio pa te molim da mi pokažeš jel postoji još netko negdje u svijetu koji je to rekao?