Autor Tema: Gravitacijski valovi, službeno počela nova era u astronomiji.  (Posjeta: 3549 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Gravitacijski valovi, službeno počela nova era u astronomiji.
« Odgovori #90 u: 05.11.2017. u 08:40:24 sati »
[05* Human  [26*  :120: :201:
Mislim da se to mora radi djece.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #91 u: 05.11.2017. u 09:37:20 sati »
Eto sad su djeca dobila što treba! :mrgreen:

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #92 u: 05.11.2017. u 09:58:09 sati »
Eto sad su djeca dobila što treba! :mrgreen:
:)

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #93 u: 05.11.2017. u 10:45:07 sati »
Šta se tu događa?

Slavimo uspješno reanimiranje astroforuma.
Nek samo rotira...

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #94 u: 05.11.2017. u 13:29:08 sati »
Đeno, nešto si krivo shvatio, nisi u pravu. Masa Zemlje sabita u crnu rupu ne bi se povećala niti bi ikako utjecala na Mjesec, (osim što ne bi bilo udaljavanja Mjeseca zbog nestanka plimnih sila  kako je Bojan naveo).  Masa crnih rupa ne povećava se tako što im se smanjuje radijus, već slučajnim sudarima s drugim tijelima. To je jedini način na koji se povećava horizont događaja i gravitacijska sila crnr rupe.

Ljudi obično imaju krivi pojam o relativističkom povećanju mase. Einstein, kojeg toliko citiraš, sam je kazao kako nije mislio da masa stvarno raste prilikom ubrzanja,( pa valjda je to svima jasno, kaže) bar ne u smislu da buja neka nova masa, odnosno da se povećava količina tvari. On je isključivo mislio na inercijska svojstva mase. Kaže, ako masu ubrzavaš moraš joj dodavati sve više energije, eksponencijalno obzirom na brzinu, da bi na kraju trebali beskonačnu energiju za postizanje brzine svjetlosti. Samo to kaže i ništa više. To ne znači da je masa tog tijela beskonačno porasla (i da to tijelo ima beskonačno veliku gravitaciju!)
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #95 u: 05.11.2017. u 14:15:56 sati »
Jel netko igdje drugdje to rekao (napisao) ili to tvrdiš samo ti? Ti jedini?
Mislim, ja to nisam nigdje vidio pa te molim da mi pokažeš jel postoji još netko negdje u svijetu koji je to rekao?

Ne nitko drugi to nije reka o( napisao). Koliko ja znam,  jedini sam ja koji tvrdi da postoji Zakon o održanju energije. :204:

Humane imaš  kriv pristup ovom pitanju? Htio si reference,dobio si ih,  što sad ne valja. Da li postoji nečiji  znanstveni rad na ovu temu? Otkuda da znam prije vjerujem da za tim nema potrebe? U bit i tvoje  pitanje ima za cilj provjeriti koliko je meritoran i točan i vjerodostojan sadržaj mog prethodnog  posta. Tražiš certifikat.To se Humane ne rješava tako  već samo na jedan način: zadatak je netočno riješen a rješenje zadatka i njegov rezultat je ovakav. I to učini.  Slično  kao na faksu , profesor iz fizike ti da zadatak na pismenom ispitu iz relativnosti. Ako si dobro proučio fiziku relativnosti ti ćeš riješiti trik koji se krije u zadatku. Prema tome ne radi se o mišljenju, već praktičnoj primjeni teorije relativnosti. Što se tiče samog rezultata zadatka on je moje rješenja, kunem se nisam prepisivao niti skrivao šalabahtere, a  formule i primijenjeno znanje   to sam sticao mukotrpnim učenjem relativnosti iz stručne literature  a ne iz kante površnih informacija interneta. Možda je ovaj isti zadatak riješilo na stotine studenata da ja to ne znam. Ali ukoliko te zanima baš ovo gradivo  to je dug put posebno za samouke, prvo treba krenuti od samog početka, oca  relativnosti Galileja, zbog kojeg si me nekad davno ispravljao da valjda mislim na Einsteina, na što je uskočio Davor i ispravio te.  S druge strane ukoliko  te zanima popis moje bogata literature, nema problema to ću ti uvijek  dati jer moraš znati da  tu ništa ne pomaže  zbirka linkova . I da završimo , oprosti, ništa osobno, ali za gravitacijske fenomena crne rupe ipak tu odskaču Davor i Bojan, i zato daj više prostora pogotovo Bojanu koji  se i slučajno dotakao ove teme i prezentirao  primjer modelom klasične fizike  o kojem raspravljamo.  :115:
Nek samo rotira...

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #96 u: 05.11.2017. u 14:37:44 sati »
.... ali za gravitacijske fenomena crne rupe ipak tu odskaču Davor i Bojan, ....

Joj, nemoj tako Đeno. Što više učim vidim koliko u stvari ne znam...
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #97 u: 05.11.2017. u 14:45:06 sati »
Đeno, ja sve čekam da se ti ostaviš onog što si pročitao u fizici i vratiš se logici. Zato mi je malo i žao što ti je Davor ovo napisao jer ćeš do tog rješenja i sam doći kad tad. Sad si izbombardiran literaturom o teoriji relativnosti i literaturom iz filozofije i ovim i onim, pa daj malo sjedi i poredaj u glavi kako bi to sve izgledalo u stvarnosti.
Zakon o očuvanju mase/energije i dalje vrijedi. Ista količina mase i energije nalazi se u Suncu ili crnoj rupi nastaloj od Sunca. Kad bi Zemlja postala crna rupa i kad bi joj se pri tom povećala masa kako ti tvrdiš, ona ne da bi pojela Mjesec nego bi izletila iz Sunčevog sustava. Zašto? Zato jer se mora održati ista količina gibanja. Drugim riječima Zemlja bi zakočila, a Sunčev sustav bi otišao dalje po svojoj putanji oko središta galaksije.

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #98 u: 05.11.2017. u 15:38:23 sati »

Još  da se javi Bojan ne mogu  raspravljati svakim ponaosob a tema ista. Nije da mi je teško, ali malo mi je  iscrpljujuće s obzirom na neke moj nove okolnosti.
 I vrime je od obida. Znam da mi  nećete virovat , imam bržole sa gradela. A šta  sa vinom, zabranilo mi ?   :204: :204: :204: 
Nek samo rotira...

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #99 u: 05.11.2017. u 17:01:39 sati »
Ne nitko drugi to nije reka o( napisao). Koliko ja znam,  jedini sam ja koji tvrdi da postoji Zakon o održanju energije. :204:

...
Ne Đeno, nisi to tvrdio. Tvrdio si da objekt mase Zemlje ako bi postao crna rupa povećao bi masu na otprilike dvije mase Sunca.

Evo ovdje si to tvrdio:
...
Prema gornjoj  relativističkoj matematičkoj formi,  sadašnju masu Zemlje da se skupi na promjer od 1 cm , uvećala bi se umanjenjem njenog  radijusa pa masa Zemlje postala bi M/=3,8 x 1030 kg, približno dva puta veća od mase Sunca.
...

Shvaćaš li koliko je to? Smatra se da Sunce čini 99,8% mase cijelog Sunčevog sustava. Zemlja ima cca 330 000 puta manju masu. I sada objekt koji je 330 000 puta manje mase, odjednom postaje ne 330 000 puta masivniji, nego dvostruko od toga! Od kuda ta druga masa? Došla iz susjednog zvjezdanog sustava? Došla iz Tau Ceti-a, Proxima Centauri-a?

I onda te pitam di si to pročitao, a ti kažeš "Nigdje, to sam ja izmislio." I nije te baš ni malo sram? Jel se osjećaš pomalo kao Pale sam na svijetu?

Mislim, ti jesi sad u miru i tišini (valjda) svoje sobe, ali ovo što ovdje pišeš praktički može pročitati cijeli svijet. Internet je javni medij.
I baš nimalo te nije sram što laprdaš?
Đeno pa što će ljudi misliti o tebi? Pa ovo djeca čitaju! Pa smijat će ti se!
« Zadnja izmjena: 05.11.2017. u 17:21:10 sati od Human »