Autor Tema: Oprema za Dobson 300  (Posjeta: 421 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline brac84

• Mjesečar
  • *
Oprema za Dobson 300
« u: 13.10.2017. u 11:40:39 sati »
Pozdrav svima,
Odlučio sam se za dobson 300, ne flex, ne goto. Sad mi mi trebao savjet za opremu. Vjerojatno neću uzeti nikakav drugi teleskop sljedećih par godina, pa bi želio uzeti stvari s kojima ću izvući maksimalno od ovog teleskopa i u smislu promatranja DSO, ali i sunca, mjeseca i planeta koliko je moguće, naravno uz razumne troškove (bračani nisu škrti nego pažljivi s novcem ;). Pa prihvaćam prijedloge raznih kombinacija tih "stvarčica" ako će mi pružiti nešto novo.

Pretpostavljam da ću kupiti u Teleskop Centru, pa bi molio da prijedlozi budu u okviru njihove ponude i koje mogu lako identificirati.

Uz ovaj teleskop nude ovo:
dva okulara 25mm i 10mm, crayford od 2 inča sa adapterom na 1.25 inča i tražiocem 9x50.

Ako ima nešto prikladnije, bolje da to uzmem odmah umjesto ovdje ponuđenih.

Pa krenimo:

1) neutralni filter
ND13, 18 ili 30. Koji od ovih, zašto?

2) filter za sunce
uzimam

3) tražioc
9x50 sa prizmom je bolji izbor?

4) okular
totalna nepoznanica, molio bih preporuku dobre kombinacije, pa i ako je skuplja

5) fokuser
ovaj što se nudi je ok?

6) barlow
ako daje više i uz bolje okulare, onda da. Mišljenje?

7) kolimator
Koliko vidim nema ga u ponudi. Hoće li najjeftiniji sa eBaya biti ok?
http://www.ebay.com/itm/7-Bright-Level-1-25-Laser-Collimator-Alignment-Adaptor-For-Newtonian-Telescope-/311846460842?hash=item489b7f5daa:g:-q8AAOSww3tY77pS

Zaboravio sam nešto?
Primam i sve ostale preporuke, komentare, mišljenja.

Hvala

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Oprema za Dobson 300
« Odgovori #1 u: 13.10.2017. u 12:21:28 sati »
Prije mojih preporuka želim naglasiti da radim u Teleskop centru.

1) Neutralni filter
Potreban je ako se Mjesec gleda kada je blizu uštapa a tada je dosadan. Ako želiš filter, 300tka skuplja svjetla na lopate pa bih preporučio ND09 (13%) filter ili čak ND13 (5%). Još bolja opcija su dva polarizatora, gdje se zakretanjem jednog filtera u odnosu na drugi mijenja propust. Ta opcija (2x155kn) je skuplja od običnih filtera.
Obavezno OIII filter za maglice.

2) Sad će me Danijel nasapunati ali Sunce je malo dosadnjikavo. Pogledat ćeš ga 3-4 puta, pratiti neke pjege, vidjeti da prek dana ne vidiš ništa kroz okular ako ne baciš krpu preko glave, a onda bude sparno i vruće itd... Eventualno kupiti foliju u odgovarajućoj dimenziji, iskoristiti jedan od otvora na poklopcu teleskopa i napraviti filter (te pritom biti jako oprezan). Trošak je cca 20 kn (25 lp/cm2).

3) Bolji je, ugodniji za korištenje iako se da živjeti s ravnim uz malo gimnastike.

4) Okulari, uz teleskop dođu 25 i 10mm koji su korektni ali ništa više. U kategoriji do 500kn/okularu preporučio bih 15mm Gold Line i 7mm Planetary za popunjavanje kolekcije. Rang iznad su Hyperioni čija je cijena oko 1000 kn/komad. Kod Hyperiona bih uzeo kombo 13 i 8mm. Za široko vidna polja Explore Scientific kao bolju opciju, neki 20-24mm s 82° (ne mogu reći cijenu za sad) ili SkyWatcher SkyPanoramu 23mm 82°. ES je nešto bolji okular pa ako ga možeš dobiti po sličnoj cifri uzmi njega. Za mala povećanja ne bih išao preko 26mm, jer se gubi kontrast na manjim povećanjima od 60x.
Ako se bude veći iznos trošio na okulare o ovome se isplati razmisliti
http://www.teleskopcentar.hr/index.php?route=product/product&path=67_102&product_id=488

5) Fokuser je korektan ali ima blesavo riješen prihvat okulara i nebi mu smetalo da ima nešto finije kretnje. Mislim da se time u početku ne treba zamarati. Forumaš m a r k o ima najviše iskustva s fokuserima jer je radio samogradnju nekoliko teleskopa.

6) Ne bih uzimao Barlow, ako ćeš popunjavati kolekciju okulara onda će ti jedan od njih sigurno pokriti i velika povećanja. Umjesto Barlowa bolje 6 ili 5mm okular uzeti za 250/300x.

7) Kolimator postoji u TC ali mu je cijena bezobraznih 630 kn. Ukoliko se ovaj s eBaya da kolimirati (mora imati rupice za 3 imbusa razmaknute 120° na tijelu) onda je super opcija za kikiriki.

Offline stipe

• AstroOdisej
  • **
  • gurač stakla
    • Mala astroamaterska stranica
« Odgovori #2 u: 13.10.2017. u 13:02:24 sati »
Sto se tice okulara ja bih preporucio 16mm UWAN i 6mm gold line te barlow od 2x. Od filtera bih neki OIII ili UHC.
« Zadnja izmjena: 13.10.2017. u 13:06:22 sati od stipe »
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, 180mm f5.4 photonewton; refraktori: Explore Scientific AR 152mm f6.5; 103mm f15 Jaeger's, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Carton 80/528, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, SS 80/600, "meopta" AD720; Zrak 56/800. Homemade GEM PicGoto, EOS1100D, QHY5 mono; Objektivi: 18-55mm kit, Pentacon 135/2.8, Mamiya 50/2, Helios 58/2 i Flektogon 35/2.4, T-ring sa adapterima 1.25 i 2", M42 EOS prsten. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, Bresser 10x50, 10x40 noname monokular

Offline Boski

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #3 u: 13.10.2017. u 14:56:56 sati »
1) Ništa od toga, radije si uzmi dobre UHC i OIII filtere koji će ti "pojačati" maglice, kad jednom sa jednim od tih filtera pogledaš Veil nebulu past ćeš na guzicu!

2) Ako želiš više promatrati sunce onda da, inaće nemoj radije potroši na nekaj drugo

3) Da + Acheron savjet

4) Gold line su nekakvi ajmo reći entry okulari koji uopće nisu loši međutim preporučio bih ove a mislim da će se forumaš Tomislav složiti samnom:

https://www.bresser.de/en/Sale/Display-Items/Explore-Scientific-Maxvision-68-Okular-40mm.html
https://www.bresser.de/en/Sale/Display-Items/Explore-Scientific-Maxvision-68-Okular-28mm.html

-ovi gore su ti na popustu na bresser.de, mala povećanja za velike objekte i veliko vidno polje +

http://agenaastro.com/celestron-7mm-x-cel-lx-eyepiece-93422.html, odličan za planete - taj okular pokušavam maznuti Beornu ali nikako da mi uspije  :zubo:,

dobra je preporuka i od Stipe + pričekaj još koji post

- osobno nisam nešto pretjerano zadovoljan sa Hyperionima, golemi su, nekako nepraktični i kontrast im nije nešto, definitvno su bolji sami explore scientific

5) Nemam pojma  :zubo:

6) Uzimati barlow jedino ako ne popuniš kolekciju ovisno na povećanja

7) Obavezno za newtona, pogledaj malo ebay i https://www.teleskop-express.de/shop/index.php/language/en

8) Pitaj sve i dobro proračunaj prije nego ideš u kupnju cijele opreme  :76:

Teleskop: SW ED80 Apo
Montaže: HEQ5 Pro, EQ3 (na prodaju)
Dalekozori: Pentax 10x50 PCF WP II
Kamere: Qhy9c, Qhy8c (na prodaju), Qhy5 II mono
Fotić, objektivi: Nikon D5300; 18-55 mm, 50-200 mm, Samyang 16mm f/2.0
http://www.astrobin.com/users/Boski/

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #4 u: 13.10.2017. u 20:31:16 sati »
...

2) Sad će me Danijel nasapunati ali Sunce je malo dosadnjikavo. Pogledat ćeš ga 3-4 puta, pratiti neke pjege, vidjeti da prek dana ne vidiš ništa kroz okular ako ne baciš krpu preko glave, a onda bude sparno i vruće itd... Eventualno kupiti foliju u odgovarajućoj dimenziji, iskoristiti jedan od otvora na poklopcu teleskopa i napraviti filter (te pritom biti jako oprezan). Trošak je cca 20 kn (25 lp/cm2).
...

Ovih dana je zbilja dosadno, nema niti jedne pjege... :113:

brac84, za izradu filtra za Sunce pogledaj ovaj članak.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline brac84

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #5 u: 18.10.2017. u 15:54:41 sati »
Molio bih još par odgovora.

A) na kojim je povećanjima bolje koristiti OIII i UHC filtere?
(da znam koji promjer uzeti)

B) koliko sam shvatio širokokutni okulari dalju "bolju" sliku. Ima li ipak potrebe da se ima poneki okular sa užim kutom za neka promatranja?
Ako da, na kojim povećanjima?

C) koji je raspon povećanja koje ima smisla za promatranje DSO?

D) preporuka za proizvođače OIII/UHC filtera?

Hvala
« Zadnja izmjena: 18.10.2017. u 16:13:39 sati od brac84 »

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #6 u: 18.10.2017. u 19:14:55 sati »
1) OIII filter se koristi po potrebi. Ponekad je to 200x povećanja, ponekad 50x. Ovisi o tipu objekta i što želiš postić.

2) Širokokutni okulari ne moraju nužno davati bolju sliku. Recimo, "uskokutni" ortoskopski okular je nenadmašan po oštrini a ima samo 40-45° vidnog polja. Široki okulari daju ljepši dojam promatranja, jer je efekt gledanja kroz tunel ne postoji. Idealno je imati 68 ili 82° vidnog polja.

3) Kao i kod OIII filtera, ovisi o tipu objekta i kvaliteti neba. Ipak, zbog fona pozadine neba trudio bih se držati promjer pupile ispod 4mm, tj 75x povećanja ili više (promjer teleskopa/povećanje=pupila). Naše oko najbolje radi na pupilama od 1.5 do 2.5mm, a to je raspon povećanja 120 do 200 puta na 300/1500 teleskopu. Naravno, postoje objekti gdje je poželjno imati jako veliko povećanje, poput planetarnih maglica ili kuglastih skupova. Ovako iz iskustva ti mogu reći kako sam 80% promatranja odradio na 145x.

4) Baader, Lumicon, Astronomik. I dalje bih ti preporučio OIII nad UHC-om. UHC mi je u biti nedorečeni OIII. Otkantao sam Baaderov UHC i prešao na OIII te se ne mogu sjetiti da sam ikada nakon toga pomislio "jao, što mi fali UHC".

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
« Odgovori #7 u: 18.10.2017. u 22:59:48 sati »
Pozdrav i čestitke na odluci uzimanja 12" dobsona :)

1) neutralni filter - zasada preskoči.
Pridružujem se Preporukama za UHC i OIII filtere, koji su za emisijske i mnoge planetarne maglice mush have. Mada ništa od toga nije prijeko potrebno za početak. Bilo koji filter možeš dodati kasnije.
Najbolje je imati obadva  :D, no za moj ukus ako bi imao jedan, je to svakako UHC. Mnogo je svestraniji.
Baaderov UHC-S filter koji je spomenuo Acheron ima puno širi band pass i nije baš "pravi" UHC filter što se tiče boostanja kontrasta. Mislim da je više namjenjen za teleskope manje aperture. (bez zamjere Acheron! )
Ja imam godinama UHC (i OIII) filtere branda "Castell" (ništa poznato) i rade svoj posao vrlo dobro!

Ja zasada ne bi uzeo ni jedan, pustio bih tu odluku za kasnije, no prije nego se odlučiš neka ti ovo bude obavezno štivo:
http://www.prairieastronomyclub.org/filter-performance-comparisons-for-some-common-nebulae/

2) filter za sunce - potpisujem Acheronov savjet

3) tražioc
9x50 sa prizmom je bolji izbor? - potpisujem Acheronov savjet

4) okular
Opširna tema, možda bih rađe krenuo sa ovime što dođe pa onda nakon upoznavanja sa teleskopom razvio neku strategiju nabavke.
I ovdje potpisujem ovo za izlaznu zjenicu između 2,5 i 1,5, dakle na tom teleskopu povećanje između cca 100-200x. Ajmo to malo suziti jer će povećanja veća od 150x vrlo često biti ograničena uvjetima seeinga. Tako da kada budeš uzimao upgrade okulare, gledaj da svakako imaš kvalitetnog ponajprije u tome rangu 100-150x.
Premda je za moj ukus osim gore spomenutog,  za malo šire poglede cca 4 mm zjenica (cca 75-80x povećanje na tom teleskopu) još jedan sweet spot za mnoge vrste većih objekata.

Uz ostale preporuke, već su godinama na tržištu najbolji value for money Explore Scientific okulari iz 82 stupanjske serije.
No kažem, pričekaj. Npr ako jednom uzmeš Explore Scientific 100 stupanjski 14mm si pokriven doživotno u tome rangu povećanja, no u početku će ti se činiti takva investicija previsokom. Ali vrijedi svoj novac.

2" vs 1,5" okulari - 1,25 " so ograničeni širinom polja koju mogu dati pri većim fokalnih dužinama / nižim povećanjima, zato je vrlo vjerojatno da ćeš jednom imati (po)neki 2" okular u nižem rangu povećanja.

5) fokuser - pusti to zasada, mislim da se ne isplati odmah na početku to nadograđivati

6) barlow - pa, uzmi. Nemoj one najjeftinije. TS Shorty ili TS  / GSO ED barlowe gledaj recimo. vrlo će ti dobro doći kada imaš dobar seeing uvjete da možeš ići na veća povećanja, a da ne "sakupljaš" okulare kraćih fokalnih dužina koje bi mnogo rijeđe koristio.
Usto, barlow je nezamijenjiv u kombinaciji sa laserom za kolimiranje primarnog ogledala. Pogooglaj "barlowed laser collimation method".

7) kolimator - trebaš ga. Ali oprez. Laserski kolimatori su velika zamka, jer su ovi jeftini nekvalitetni i sami raskolimirani. Usto, stock fokuseri i cijevi kolimatora nisu izmašinirane sa nekom visokorazrednom preciznošću i grešku u kolimaciji već možeš imati jer ti sprava ne sjedne dobro (ili jednako, npr prilikom okretanja kolimatora u fokuseru). Uzmi ovog sa e baya ako ništa onda zbog navedenog pod 6).
Za kolimaciju sekundara (pa čak i primara) je zadovoljiva kutijica od filma, još bolje je imate cheshire cijev sa križem u sredini.
Sa time da je i kod cheshire križnih kolimatora upozorenje: ni tamo ne možeš biti siguran, da je križ precizno centriran. Npr moj primjerak nije bio i trebao sam saviti i pomaknuti žice.

Mnogo informacija za početak ali postavio si dobra pitanja i savladat ćeš ti sve to vrlo brzo.  :D

Sretno!
« Zadnja izmjena: 18.10.2017. u 23:04:14 sati od Tomislav »
SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
« Odgovori #8 u: 18.10.2017. u 23:24:54 sati »
A) na kojim je povećanjima bolje koristiti OIII i UHC filtere?
Na svim.
Ovako u teoriji je najbolje je imati 2" filter, jer ga možeš koristiti i sa 2" i sa 1,25" okularima, tako da ušarafiš 2" filter na dolnju stranu 1,25" adaptera.
No naravno, najprije moraš znati dali ćeš upoće imaati 2" okulare, a i adapter moraš znati kakav imaš (npr. kao što je gore spomenuto skywatcher ima neki miš maš adapter koji sa dolnje strane nema standard 2" otvor.)
Iz svega navedenoga bi rakao da je sada najbolji savjet: pričekaj sa filterima.

B) koliko sam shvatio širokokutni okulari dalju "bolju" sliku. Ima li ipak potrebe da se ima poneki okular sa užim kutom za neka promatranja?
Odgovore si dobio. Na drugo pitanje je odgovor ne, nema potrebe da imaš uže polje. Veličina polja je stvar dizajna i preferencije. Šire je bolje, pogotovo kod ručnog praćenja!

C) koji je raspon povećanja koje ima smisla za promatranje DSO? Na tvom teleskopu, sve od 50x za veće maglice i otvorene skupove pa do 500x za sitne planetarne maglice (bez šale!), s time da povećanja veća od 200x imaš mnogo rijeđe priliku koristiti zbog seeinga, a povećanja veća od 300x vrlo rijetko... Ovisno naravno i od tvoje lokacije promatranja. Ako nema bure, mislim da bi Brač morao biti vrlo dobra lokacija što se seeinga tiče. Najbolje lokacije su izolirana brda koja uokolo nemaju većih uzvišenja, a ti to imaš. Sa kolimiranim teleskopom ćeš rasturiti planete !  :D
A za DSO ćeš vjerojatno najčešće koristiti povećanja od cca 70-80x do cca 200x.
Spomenuto povećanje cca 150x je super univerzalno na 12" za mnoge objekte i vrste objekata .

D) preporuka za proizvođače OIII/UHC filtera?
Ja imam taj Castell (ništa poznato), Teleskop Service isto radi fer kvalitietu, većina ostalog je viši rang (Astronomik, Lumicon...), koji su mnogo skuplji ali i bolji jer imaju trajnije coatinge i dati će oštriju sliku.
Ako si otvorenoga uma i vičan si nabavljati iz inozemstva, svakako razmotri ove filtere:
http://www.npbfilters.com/about.html
https://www.cloudynights.com/articles/cat/cn-reports/accessories-reports/cn-report-the-dgm-optics-npb-nebula-filter-r1529

Vrhunski su, a jeftiniji od Astronomika ili Lumicona. Ima ih i moj kolega i odlični su!
No da se vratimo na početak mislim da ovi jeftiniji rade super posao. Evo npr ja nakon 6+ godina od kada sam ga uzeo eto još uvjek imam sve od Castella. Vidim gdje su njegove mane ali očito zadovoljavaju jer još uvjek nisam spreman investirati u skuplje :)
« Zadnja izmjena: 18.10.2017. u 23:34:54 sati od Tomislav »
SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri

Offline brac84

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #9 u: 23.10.2017. u 13:21:21 sati »
Hvala svima na komentarima. Od nekih elemenata sam odustao, neke sam dodao na listu. Mislim da će proći još koji tjedan dok sve to istitram.

Neke stvari kojih nema u TSu ili su cjenovno povoljniji uzeo bih preko stranica
www.astroshop.eu
www.teleskop-express.de

ili sličnih. Pa me zanima daju li oni periodički neke generalne popuste (sale), npr. sad pred Božić, ili su cijene manje više iste kroz godinu, a tek se poneki artikal nađe s popustom?
« Zadnja izmjena: 23.10.2017. u 13:32:38 sati od brac84 »