Autor Tema: Neka pojava nova na nebeskom svodu?  (Posjeta: 353 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tonii

• Jahač Kometa
  • Spol: Muški
Neka pojava nova na nebeskom svodu?
« u: 23.10.2017. u 15:08:47 sati »
Dragi forumaši.

Nisam neki stručnjak u poznavanju bogatih informacija našeg nebeskog svoda, ali da uživam gledajući noćno nebo - uživam. Prije par dana sam bio s PD na Zavižanu i uhvatio par lipih scena, a danas odlučih obraditi fotografije i na nekim dodati oblike konstelacije da i kolege iz društva neke stvari, oku ugodne, saznaju. Pri tome se koristim Photoshopom i Stellariumom kako bih znao da sam povezao prave zvijezde, usput pamteći oblike pojedinih mini-skupina radi lakšeg uočavanja one zvijezde koje mi treba. E sad, tu upada nešto novo.

Prilikom orijentacije skužio sam da na fotkama postoji objekt, u zviježđu Labud, koji svijetli a nema ga u Stellariumu. Pregledao sam i ostale fotografije uhvaćene drugim objektivom i iz drugih kutova kako bih izbacio mogućnost greške aparature, no i na njima se taj objekt nalazi.

Nakon što sam uvidio kako ipak nije greška od strane opreme, pretraživao sam stare fotke i jedinu jednu fotku tog dijela mliječne staze sam pronašao, i to iz lipnja 2015. godine. Istu sam morao okrenuti za 50 stupnjeva desno kako bih se lakše orijentirao prema Stellariumu.

Na ovom linku su četiri fotografije tj. printcreena numerirane od broja 1 do 4.:
- na prvoj (1.jpg) su usporedbe dviju fotografija te večeri gdje označavam objekt kojeg "nema" unutar Stellariuma;
- na fotki 2.jpg je usporedba s linijom zviježđa koju sam nacrtao uspoređujući istu sa Stellariumom;
- na trećoj (3.jpg) je fotka iz 2015. (fisheye, 8mm) gdje se pitam je li to taj objekt, ali s puno manjim intenzitetom;
- na zadnjoj (4.jpg) je uvećan dio fotografije iz 2015-e, a isto sam uradio i kod Stellariuma, jer se pitam nije li to taj objekt?

Pitam se nije li možda u pitanju objekt HIP 97629 tj. pulsirajuća vibracijska zvijezda (pulsating vibrate star) u kojoj je došlo do promjene?

E sad, je li to neka promjena i što je uopće ova novost (starost?) ne znam, ali zato i šaljem ovdje kako bih potražio pomoć od vas.

:sesir:

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
Odg: Neka pojava nova na nebeskom svodu?
« Odgovori #1 u: 23.10.2017. u 15:20:56 sati »
Svaka čast za primijećeno!  :215:

Mislim da je to točno to što si označio u Stellariumu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Chi_Cygni

Mislim da je Hi Cygni jedna od poznatijih pulsrajućih variabilnih zvijezdi tipa Mira (?)
SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri

Offline tonii

• Jahač Kometa
« Odgovori #2 u: 23.10.2017. u 16:01:40 sati »
Vi'š ti to. Znači, mijenja svjetlosno raspoloženje?

Ovog puta je baš intezivna.  :106:

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #3 u: 23.10.2017. u 16:44:50 sati »
Dobro oko :)

Offline mrworf

• AstroBrbljavac
  • *
    • Youtube
« Odgovori #4 u: 23.10.2017. u 17:51:20 sati »
Pa od ovog bi se ćak iplatio napraviti nekakav timelapse!
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline tonii

• Jahač Kometa
« Odgovori #5 u: 23.10.2017. u 19:23:55 sati »
Ako je netko znao da stalno mijenja modus, vjerojatno ima negdje netko...